Nowoczesne kotły na pellet i węgiel spełniające wymogi Ekoprojektu

2020-10-22 12:28

Prezentujemy nowoczesne kotły na paliwa stałe: pellet i węgiel. Zaawansowane technologicznie, efektywne energetycznie, niskoemisyjne i spełniające wymogi najostrzejszej dyrektywy unijnej Ekoprojekt.

Kotłownia na paliwo stałe
Autor: materiały prasowe Zębiec W kotłowni na paliwo stałe, albo obok, musi być miejsce do składowania zapasu opału

Kotły na paliwa stałe w ostatnich latach musiały zostać znacznie zmodernizowane, aby spełniały podwyższone wymogi co do efektywności energetycznej oraz emisji zanieczyszczeń. Od 1 stycznia 2020 r. w nowych domach można instalować tylko kotły spełniające wymogi określone w dyrektywie Unii Europejskiej 2015/1189 z 28 kwietnia 2015 r. mającej na celu podwyższenie energooszczędności urządzeń grzewczych oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, tak zwanym Ecodesign (Ekoprojekcie). Konieczne jest także określenie sezonowej sprawności energetycznej kotła i między innymi na jej podstawie jego klasy energetycznej. Nowoczesne kotły na paliwa stałe muszą być opatrywane etykietami energetycznymi, podobnie jak lodówki czy pralki. Kotły firmy Zębiec spełniają wymagania Ekoprojektu oraz posiadają klasy A++, A+ lub B efektywności energetycznej w zależności od modelu kotła.

Emisja zanieczyszczeń

Wszystkie podane w opisach wartości zanieczyszczeń w spalinach pochodzą z certyfikatów Ekoprojektu. Bada się poziom emisji cząstek stałych (pyłów PM), tlenku węgla CO, tlenków azotu NOx i organicznych związków gazowych OGC. Progi emisji są zróżnicowane zależnie od opału. Najwyższe wymogi muszą spełniać zautomatyzowane kotły na pellet. Dla pozostałych rodzajów kotłów są nieco niższe progi w różnych kategoriach. Najniższe dotyczą kotłów zasypowych na węgiel. Prezentowane w artykule kotły emitują spaliny o znacznie niższej zawartości zanieczyszczeń niż określona w dyrektywie.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Emisja zanieczyszczeń w nowoczesnych kotłach jest mniejsza w stosunku do tych starych tzw. kopciuchów. Dlatego decyzję o wymianie źródła ciepła warto podjąć już dziś, aby po pierwsze zmniejszyć koszty ogrzewania, a po drugie spełnić wymogi ekologiczne.

Największą grupę nowoczesnych kotłów na paliwa stałe stanowią kotły na pellet lub węgiel sortymentu groszek, z zasobnikiem paliwa i podajnikiem. Są one wyposażone w automatykę, więc ich obsługa jest minimalna. To perspektywiczna grupa produktów, stale udoskonalanych, aby sprostać coraz ostrzejszym wymaganiom odnośnie energooszczędności i emisji spalin. Pozostała grupa kotłów na paliwa stałe wymaga ręcznego załadunku paliwa i codziennej obsługi.

Jeśli chce się mieć kocioł na paliwa stałe, nie wystarczy dobre urządzenie. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie źródło opału. Cena dobrej jakości ekogroszku lub pelletu z certyfikatami kształtuje się na poziomie 1000 zł/t. Można znaleźć wielu dostawców znacznie tańszego opału, ale zwykle o nieznanej jakości. Nie ma zatem pewności, że uda się osiągnąć oczekiwany poziom kosztów ogrzewania domu. Nie warto więc oszczędzać na podejrzanych dostawcach materiału szkodliwego nie tylko dla kotła, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia i środowiska. Szukajmy więc ofert od producentów i dostawców paliw stałych, które są sprawdzone i posiadają niezbędne certyfikaty oferowanych paliw.

Kocioł na paliwo stałe: sprawność i efektywność energetyczna

Nowoczesne kotły na paliwo stałe powinny mieć wysoką sprawność i sezonową efektywność energetyczną. Takie dane znajdziemy w ich dokumentacji. Na podstawie badań działania w warunkach laboratoryjnych określa się znamionową wymaganą sprawność urządzenia podczas pracy z pełną mocą oraz z mocą zredukowaną do wartości 30% mocy nominalnej. W rzeczywistości przez większość czasu kocioł pracuje z mocą mniejszą niż nominalna, ponieważ zapotrzebowanie na wyprodukowaną energię jest zmienne w zależności od temperatury na zewnątrz. Zgodnie z nowszymi, ostrzejszymi i bardziej zbliżonymi do warunków rzeczywistych wymaganiami określonymi w dyrektywie Ekoprojekt każdy kocioł powinna opisywać sezonowa efektywność energetyczna Do jej określenia wykorzystuje się parametry pracy kotła z mocą nominalną i minimalną. 

Kocioł na paliwo stałe
Autor: materiały prasowe Zębiec Żeby kocioł był efektywny energetycznie i dobrze oczyszczał spaliny, muszą one długo krążyć w komorze z wymiennikami ciepła w kształcie płyt lub półek

Klasa energetyczna kotła na pellet i węgiel

Klasa energetyczna B to współczynnik EEI na poziomie 82-90, A – 90-98, A+ – 98-125, A++ – ponad 125. Najwyższą klasę energetyczną mogą osiągnąć kotły na pellet. Większość dostępnych kotłów ma klasę A i A+, a najlepsze modele – nawet A++. Kotły opalane węglem, bez względu na to, czy zasypowe, czy z podajnikiem, osiągają zazwyczaj klasę energetyczną B.

Kocioł węglowy

W sprzedaży znajdziemy kotły opalane węglem sortymentu orzech (20-50 mm), które spełniają wymogi Ekoprojektu. To w tej chwili najtańsze kotły na paliwo stałe. Już nie kupimy takiego kotła na węgiel za 2000 zł. Przykładowo prosty kocioł zasypowy Szafir 12 kW firmy Zębiec kosztuje 4760 zł brutto (cena katalogowa). Ma pochyły ruszt, po którym węgiel zsuwa się do komory spalania. Jest on ruchomy, co umożliwia odpopielanie paleniska bez otwierania drzwiczek. Sterowanie procesem spalania może odbywać się za pomocą miarkownika ciągu, który reguluje ilość powietrza potrzebnego do spalania węgla. Wymiennik ciepła jest rozbudowany i ma zawirowywacz spalin.

Kotły na ekogroszek (5-30 mm) są wyposażone w podajnik i mniej lub bardziej rozwinięte systemy sterowania. Ich ceny dorównują cenom kotłów na pellet. Zasada działania jest podobna, różnią się przede wszystkim palnikami. Automatyczne kotły na ekogroszek osiągają wysoką sezonową efektywność energetyczną, co wynika z wyższej wartości opałowej węgla w porównaniu z pelletem. Mają – podobnie jak kotły na pellet – liczne rozwiązania usprawniające proces spalania, np. ceramiczne wyłożenie komory spalania czy automatyczne czyszczenie wymiennika. 

Kocioł na biomasę - kiedy się opłaca?

Kotły na pellet

Pellet to granulat ze sprasowanych trocin, wiórów, czy zrębków drzewnych. Wszystkie cząstki tego paliwa mają niemal identyczne rozmiary, do tego są lekkie i kruche. Dzięki temu mogą być bez większych problemów transportowane przez stosunkowo prosty mechanizm automatycznego podawania paliwa do kotła – stworzono je bowiem właśnie z myślą o jego wykorzystaniu.

Większość kotłów na pellet jest fabrycznie wyposażonych w zasobnik paliwa, w którym mieści się jego zapas na kilka dni. Jeśli to dla kogoś za mało, może dokupić większy – niektórzy producenci dają możliwość takiego wyboru przy zamawianiu kotła, w innych przypadkach możliwe jest zastosowanie dodatkowego zasobnika.

Podajnik pelletów połączony jest z palnikiem wyposażonym w niewielki ruszt podgrzewany przez elektryczna grzałkę – automatyczną zapalarkę. To właśnie głównie dzięki niej używanie kotła na pellet jest bardziej wygodne jak takiego na gaz czy olej i na pewno dużo wygodniejsze niż takiego na węgiel, który wymaga ręcznego rozpalania. Każdy kocioł na pellet jest wyposażony w sterownik, który zarządza jego działaniem tak, że gdy nie występuje zapotrzebowanie na ciepło, paliwo przestaje być dostarczane do palnika i gaśnie, a gdy znów trzeba podgrzać wodę, jest ponownie rozpalane automatycznie dzięki zapalarce i fotokomórce wykrywającej obecność płomienia.

Przykładem nowoczesnego kotła na pellet jest Diament firmy Zębiec. To kocioł o unikalnej budowie - w formie walca, z trzema płaszczami wodnymi, które sprawiają, że woda szybko się nagrzewa, a paliwo spala się efektywniej niż w kotłach o typowej konstrukcji. W ofercie firmy ZGM Zębiec S.A. są również kotły pelletowe tj. Agat oraz nowość - kompaktowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem Onyks.

Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek są popularnym i najtańszym sposobem na ogrzewanie domu. Nowoczesne urządzenia muszą jednak spełniać wysokie wymagania Ekoprojektu, by emitowały trzykrotnie mniej pyłu i pięciokrotnie mniej szkodliwych organicznych związków gazowych. Kolosalna różnica dotyczy także zmniejszenia emisji tlenku węgla: sześciokrotnie. Niskoemisyjne kotły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem paliwa znacznie różnią się od swoich starszych wersji. Zostały też zaprojektowane z troską o środowisko oraz o wygodę użytkowania. Dzięki specjalnym rozwiązaniom z zakresu sterowania, możemy mieć kontrolę nad prawie wszystkimi parametrami pracy kotła, od czasu pracy wentylatora, przez odpowiednią temperaturę aż po częstotliwość przerw. Istnieje także możliwość połączenia kotła z czujnikami temperatury w pomieszczeniach i termostatami (a nawet: ze stacjami pogodowymi), co gwarantuje stabilną i najbardziej efektywną pracę kotła bez konieczności jego stałego kontrolowania. Przykładem nowoczesnego kotła na ekogroszek jest Topaz firmy Zębiec. Automatyczna praca kotła zapewnia wysoką sprawność (sięgającą nawet 96,1%), a urządzenie posiada także system osuszania paliwa w koszu. Kocioł dostępny jest w kilku mocach grzewczych (13kW, 17kW, 21kW oraz 24kW), posiada także możliwość wyboru dopasowania podajnika - z lewej lub prawej strony. Kocioł posłuży przez długie lata nawet przy intensywnym użytkowaniu, został bowiem zbudowany z odpornej na korozję stali kotłowej, a na szczelność poszczególnych elementów udzielana jest wieloletnia gwarancja (do 10 lat).

Dofinansowanie do kotłów na paliwo stałe

Kotły marki Zębiec spełniają wszystkie normy dotyczące ochrony środowiska i niskoemisyjności. Kwalifikują się do rządowych i gminnych programów dofinansowań do wymiany starych źródeł ciepła. 

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie