Kotły na paliwa stałe. Jak działają nowoczesne kotły na węgiel i pellet

2017-12-07 18:03 Piotr Laskowski
Ogrzewanie
Autor: archiwum muratordom

Obsługa wszystkich kotłów na paliwa stałe polega na dokładaniu do nich opału, regulowaniu dopływu powietrza, usuwaniu popiołu i czyszczeniu. Oczywiste jest jednak, że zautomatyzowany kocioł z podajnikiem paliwa nie wymaga od użytkownika tyle zachodu, co kocioł zasypowy z ręcznym załadunkiem.

Co wyróżnia nowoczesne kotły na paliwa stałe

Wszystkie obecnie produkowane na polski rynek kotły na paliwa stałe muszą spełniać rygorystyczne wymagania normy PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności. To oznacza, że wszystkie są nowoczesnymi urządzeniami, które znacznie się różnią od tych wciąż jeszcze najczęściej spotykanych w domowych kotłowniach. Oprócz tego, że ich działanie w zdecydowanie mniejszym stopniu przyczynia się do powstawania smogu i że zużywają mniej paliwa, korzyścią z ich zastosowania jest też zdecydowanie mniej pracochłonna obsługa. Wynika to z wyposażenia ich w system automatycznego podawania opału.

Kocioł na paliwo stałe. Jak działa kocioł na węgiel typu ekogroszek?

Jest przystosowany do spalania węgla typu ekogroszek, a więc o określonej jakości i sortymencie (wielkości ziaren) odpowiednim do tego, żeby paliwo mogło być uzupełniane w kotle za pomocą mechanizmu przenośnika śrubowego, nazywanego podajnikiem ślimakowym. Jego zadaniem jest transportowanie węgla do paleniska z zasobnika znajdującego się obok kotła. Zapas węgla w zasobniku wystarcza nawet na kilka dni, w najgorszym razie - w najzimniejszym okresie, gdy potrzebne jest intensywne ogrzewanie pomieszczeń - na dobę.

Wprawdzie rozpalanie węgla w kotle trzeba przeprowadzić ręcznie za pomocą rozpałki, ale gdy już się pojawi żar, kontrolę nad działaniem kotła przejmuje elektroniczny sterownik. Zarządza on pracą podajnika paliwa i wentylatora dostarczającego do paleniska powietrze niezbędne do efektywnego spalania. Za pomocą  panelu sterującego można regulować siłę nadmuchu oraz częstotliwość włączania i wyłączania podajnika. Należy to zrobić tak, żeby kolejne porcje opału zapalały się od obecnego w palenisku żaru, ale też żeby do popielnika nie było wypychane paliwo, które jeszcze nie zdążyło się spalić. 

Wybieramy piec na ekogroszek [SŁUCHAJ ONLINE]

Kocioł na węgiel pracuje w dwóch trybach – pracy i podtrzymania. Pierwszy włącza się po rozpaleniu. Służy do podgrzania wody do ustawionej na sterowniku temperatury zadanej (temperatury zasilania instalacji). Jej uzyskanie wykrywa termostat, który  przełącza sterownik w tryb podtrzymania – z krótszymi cyklami pracy podajnika i dłuższymi przerwami między nimi i odpowiednio dopasowaną do tego siłą nawiewu. Paliwo nadal się spala, ale w mniejszej ilości, a temperatura wody powoli się obniża, aż osiągnie ustawioną na sterowniku wartość minimalną. Gdy to nastąpi, sterownik znów przechodzi w tryb pracy – temperatura wody zaczyna rosnąć i cały cykl się powtarza. W ten sposób kocioł może pracować do wyczerpania się paliwa w zasobniku lub ingerencji użytkownika, który przestawi sterownik w tryb wygaszania, co spowoduje wstrzymanie pracy podajnika. Wtedy, po obniżeniu temperatury, możliwe jest wyczyszczenie kotła (należy go czyścić jak najczęściej, bo nagromadzenie sadzy powoduje obniżenie jego sprawności).

Czytaj też:

Żeby nie trzeba było ręcznie zmieniać temperatury zadanej w celu utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniach, do sterownika kotła można podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej i wykorzystać zapisany w jego pamięci algorytm sterownia pogodowego. Możliwe jest też dołączenie dodatkowego termostatu pokojowego, reagującego na zmiany temperatury w którymś z ogrzewanych pomieszczeń.

Kocioł na paliwo stałe. Jak działa kocioł na pellet?

Choć ogólna zasada działania kotła na pellet jest taka sama jak podajnikowego na węgiel, to jednak z powodu innych właściwości pelletu, czyli granulatu z trocin, są między nimi dość istotne różnice. Wynikają one z tego, że pellet znacznie łatwiej ulega zapłonowi niż węgiel. Konsekwencją tego jest inna konstrukcja palnika na pellet – jest wykonany tak, żeby na skutek cofania się żaru z paleniska do podajnika nie było możliwe zapalenie się zapasu paliwa w zasobniku.

Z łatwego rozpalania pelletu wynika też ważna dla użytkownika korzyść - jeszcze mniej pracochłonna obsługa kotła. Rozpalanie paliwa odbywa się w nim za pomocą nadmuchu gorącego powietrza podgrzewanego przez elektryczną grzałkę znajdującą się w palniku. Użytkownik nie musi w tym uczestniczyć, bo grzałkę uruchamia sterownik w trybie rozpalania. Pojawienie się płomienia wykrywa fotokomórka, co powoduje wyłączenie grzałki i przejście sterownika w tryb pracy. Chyba, że w ustalonym czasie nie pojawi się płomień - wtedy cykl rozpalania powtarza się od początku, a po trzeciej nieudanej próbie sterownik zgłasza alarm, co oznacza konieczność interwencji użytkownika (polegającej na przykład na uzupełnieniu paliwa w zasobniku).

Tryb pracy wygląda podobnie jak w kotle z podajnikiem na węgiel, natomiast tryb podtrzymania jest niepotrzebny – sterownik przechodzi w tryb wygaszania i kocioł przestaje pracować, a gdy temperatura wody zanadto się obniży, pozostający w trybie czuwania sterownik przechodzi w tryb rozpalania, w którym włącza się grzałka.

Popiół z paleniska jest zdmuchiwany przez wentylator, a ewentualne spieki (pozostałość paliwa nienajwyższej jakości) może usuwać poruszany siłownikiem mechanizm. Dzięki temu ingerencja użytkownika w pracę kotła jest potrzebna bardzo rzadko. Jeśli się używa pelletu wysokiej jakości, wystarczy czyścić kocioł co parę tygodni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE