Wybieramy sposób ogrzewania domu - kocioł na ekogroszek czy pellet?
W ogrzewaniu domu dużą wagę przykłada się do czystego paliwa. Dlatego też kocioł na ekogroszek lub na pellet to dobry wybór. Ekogroszek można spalać do czysta, bez emisji trującego dymu. Pellet to biopaliwo wytwarzane z drewna lub jego odpadów. Nie zawiera żadnych chemicznych dodatków, spala się niemal całkowicie, a przy tym daje dużo ciepła.
Ekogroszek do ogrzewania domu
Ekogroszek to efektywne paliwo stałe, które stworzono na potrzeby kotłów retortowych. Spełnia zaostrzone normy emisji gazów. Ma znikomą zawartość siarki, niewielką zawartość popiołu i niską wilgotność. Dzięki takim parametrom ekogroszek osiąga wysoką wartość opałową.
Certyfikowane ekogroszki mają wysoką jakość i powstają z wyselekcjowanego węgla kamiennego. Producenci muszą okazywać aktualne certyfikaty badań laboratoryjnych. Informacja o certyfikacie zwykle umieszczana jest na opakowaniach z ekogroszkiem i stronach internetowych producentów. Certyfikację paliwa pod kątem zgodności z kryteriami niskoemisyjnymi prowadzi Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Zawsze należy wybierać ekogroszek sprawdzonego producenta.
Jak spalać ekogroszek?
Aby ekogroszek był spalany całkowicie należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Ważna jest optymalna temperatura, dostęp powietrza, regularna częstotliwość dozowania i prawidłowo rozmieszczona instalacja grzewcza. Trzeba również zadbać o sprawny przewód kominowy. Sezonowe przeglądy techniczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pieca na ekogroszek. Przy zmianie dostawcy paliwa, należy każdorazowo dopasować parametry spalania do jakości produktu opałowego.
Jaki kocioł na ekogroszek?
Przed zakupem kotła należy przeanalizować zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu lub mieszkania. Instalacja kotła o dużej mocy do ogrzewania niewielkiego domu nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wytworzona energia cieplna nie zostanie właściwie spożytkowana. I odwrotnie – zbyt słaby kocioł nie poradzi sobie z ogrzaniem bardzo dużej powierzchni mieszkalnej. Ważne jest też, czy budynek jest ocieplony i jaka jest grubość termoizolacji.
WIDEO: Kominek hybrydowy - na pelety. Z doświadczeń użytkowników
Pellet – biopaliwo do ogrzewania domu
Pellet to granulat z trocin, zrębków drewna lub słomy. Utrwalane są one pod wysokim ciśnieniem. Pellety dają dość dużo energii. Są łatwe do dozowania i nie brudzą. Mają niewielką zawartość wilgoci i popiołu. Przy spalaniu pelletu nie wprowadza się do środowiska szkodliwych substancji, a jedynie parę wodną i dwutlenek węgla. Producenci kotłów na pellet zalecają odpowiedni dobór typu i gatunku pelletu. Wilgotność granulek nie powinna przekraczać 10%. Dobra jakość paliwa to bezawaryjna i długotrwała praca kotła oraz oszczędności paliwa.
Kocioł pelletowy doskonale sprawdzi się w niewielkim domu jednorodzinnym.
Jaki kocioł na pellet wybrać?
Najwygodniejsze są kotły z zasobnikiem. Jednorazowy zasyp granulatu powinien zapewnić działanie kotła przez kilkanaście godzin. Należy odpowiednio dobrać moc kotła (uwzględniając grubość termoizolacji ścian zewnętrznych)