Ile kosztuje pellet w lutym 2024? Ile kosztuje tona pelletu? Sprawdź aktualną cenę

2024-02-13 17:25
Ceny pelletu 2024
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Ile płacimy za pellet w 2024?

Sprawdzamy, ile kosztuje pellet na początku 2024. Ile kosztuje pellet z innej biomasy? Podpowiadamy, jaki pellet kupić na opał, żeby mieć czysto w kotłowni, sprawny kocioł i przede wszystkim ciepło w domu?

Spis treści

 1. Ile kosztuje pellet w lutym 2024?
 2. Co to jest pellet drzewny?
 3. Pellet opałowy - inne rodzaje biomasy
 4. Pellet z innej biomasy - cena 2024
 5. Pellet drzewny parametry
 6. Pellet drzewny - ile 1 kg może dać energii cieplnej
 7. Certyfikaty dla pelletów
 8. Jak kupować pellet opałowy?
 9. Ogrzewanie peletami jest ekologiczne
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Pellet drzewny to paliwo odnawialne, które jest coraz popularniejszym surowcem energetycznym stosowanym w domach jednorodzinnych (i nie tylko). Kotły na pellety są nowoczesne, energooszczędne, zautomatyzowane. Można na nie uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze lub skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W tym tekście aktualizujemy dane na temat ruchu cen w handlu pelletem na rynku detalicznym.

Ile kosztuje pellet w lutym 2024?

Zimą 2024 ceny pelletu są na poziomie od 1500 do 2000 zł za paletę (w zależności od producenta znajduje się na niej najczęściej 960 lub 980 kg surowca opałowego).

W przypadku surowca premium ceny są przeciętnie o 200 złotych wyższe. Oczywiście hasło "premium" nabiera być może praktycznego znaczenia w przypadku najlepszych pieców dostępnych na rynku, w wypadku tych standardowych to często tylko kwestia naszego dobrego samopoczucia i zamożności kieszeni.

W marketach budowlanych za pellet trzeba zapłacić 2000-2600 złotych za tonę.

Na rynku ofert dostępnych na lokalnych portalach ogłoszeniowych i w mediach społecznościowych można trafić na oferty na poziomie nawet 1200-1400 złotych za tonę.

Co to jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to paliwo ekologiczne stanowiące jeden z rodzajów biomasy. Jest to paliwo odnawialne produkowane z trocin uzyskanych z przerobu masy drzewnej oraz odpadów po produkcji. Pellety mają postać krótkich ruloników o średnicy 6-8 mm i długości 3-4 cm. Powstają one przez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem. Pellety są produkowane z różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze są:

 • pellety sosnowe,
 • pellety dębowe,
 • pellety dębowo-bukowe.

Pellet opałowy - inne rodzaje biomasy

Na rynku można znaleźć również pellety z innego rodzaju biomasy, np. słomy owsa, słomy rzepaku, łusek słonecznika. Są one tańsze od pelletów drzewnych, ale jednocześnie pozwalają uzyskać mniej energii cieplnej, ponieważ ich wartość opałowa jest niższa. Szybciej się spalają, więc częściej też wymagają doładowania kotła. Taką biomasę dodaje się również w produkcji pelletów drzewnych, żeby obniżyć ich cenę. Znajdziemy na przykład pellety z sosny, dębu i słomy.

Pellet z innej biomasy - cena 2024

W 2022 r. w związku z kryzysem energetycznym pojawiło się dużo ofert pelletów z łusek słonecznika, owsa, wierzby energetycznej. Mają one znacznie mniejszą wartość opałową niż pellety drzewne. Ich ceny były równie wysokie jak innych paliw. W 2023 ceny wróciły do normalności, choć można w dalszym ciągu znaleźć oferty wygórowane, zwłaszcza że sezon grzewczy w pełni.

Jesienią 2023 za tonę pelletów z łusek słonecznika w workach trzeba zapłacić 700-1200 zł. Pellety ze słomy w workach mają cenę 1000-1500 zł/t. Paleta pelletów z łusek gryki została wyceniona na 1300 zł

Pelety
Autor: Pelletua.pl Pelety z łusek słonecznika

Pellet drzewny parametry

Ponieważ na rynku jest bardzo dużo peletów różnego pochodzenia, warto prosić sprzedawców o pokazanie dokumentow z badań potwierdzających ich jakość. Zależnie od składu pelety drzewne mogą mieć klasę A1, A2 lub B. Żeby je sklasyfikować, bada się zawartość wilgoci, popiołu, siarki, węgla, wodoru. Ale najważniejsza jest wartość opałowa, bo tylko pelety o wysokiej kaloryczności będą stanowiły efektywne źródło ciepła.

Pelety mogą być produkowane z różnego surowca. W klasie A1 trociny mogą pochodzić z pni drzewnych oraz pozostałości produkcyjnych niepoddanych obróbce chemicznej. Pelety klasy A2 produkuje się z grubszych i cieńszych gałęzi, kory drzewnej, a także odpadów niepoddanych obróbce chemicznej. Klasa B to wyroby powstałe z trocin z drewna z plantacji (np. wierzby energetycznej), jak również odpadów z przemysłu drzewnego, meblarskiego.

Pellet drzewny - ile 1 kg może dać energii cieplnej

 • Pellet Klasa A1 - wartość opałowa nie mniej niż 16,5 MJ/kg,
 • Pellet Klasa A2 - wartość opałowa nie mniej niż 16,5 MJ/kg,
 • Pellet Klasa B - wartość opałowa nie mniej niż 16,5MJ/kg.

Oprócz tego ważna jest, żeby pelety były suche i nie zawierały niepożądanych dodatków. Dzięki temu będą miały bardzo dobre te wskaźniki.

 • Zawartość wilgoci – 8-10%

Podział na klasy zależy od dodatków, zanieczyszczeń w masie drzewnej, które skutkują zwiększoną ilością popiołu, a także potencjalnym pojawianiem się złogów spieków, które mogą zanieczyścić palnik i komorę spalania.

 • Pellet Klasa A1 - zawartość popiołu - nie więcej niż 0,7%,
 • Pellet Klasa A2 - zawartość popiołu - nie więcej niż 1,2%,
 • Pellet Klasa B  - zawartość popiołu – nie więcej niż 2%.

Certyfikaty dla pelletów

Warto wybierać pellety klasy A1, który ma certyfikat polski ENPlus lub jeszcze lepiej niemiecki DIN Plus gwarantujące, że opał jest produkowany z wysokiej jakości surowca, z przestrzeganiem procesu technologicznego i ma deklarowane wysokie parametry.

Wymogi wobec pelletów, które mają certyfikat DIN Plus są wyższe:

 • kaloryczność - nie mniej niż 18 MJ/kg,
 • zawartość popiołu - nie więcej niż 0,7%.

Jak kupować pellet opałowy?

Pellety są sprzedawane w workach o wadze 15 kg, które są załadowane na paletę transportową. Mieści się na niej 65-70 worków, co daje łącznie mniej więcej tonę opału, dokładnie 975-1050 kg. Niektórzy sprzedawcy oferują również pellety luzem w big-bagach o masie 1000-1100 kg. U wielu dystrybutorów opału można kupić pellety w liczbie kilku-kilkunastu worków z odbiorem własnym albo zamówić dostawę do domu większej liczby, np. całej palety. Drożej zapłacimy, kupując pellety w workach na sztuki.

Obecnie cena przekracza 20 zł za worek o wadze 15 kg, a w przypadku pelletów z certyfikatem DIN Plus może przekraczań nawet 30 zł/15 kg. Pellety można zamówić przez internet u producentów lub dystrybutorów, co pozwala uzyskać niższą cenę, zwłaszcza jeśli kupuje się większą ilość, np. całą paletę. Jeśli dysponuje się miejscem na przechowywanie opału, można kupić przed zimą zapas – kilka ton pelletów na cały sezon grzewczy. Pozwoli te wynegocjować obniżkę ceny.

Warto wiedzieć
Pelety

Autor: Rakoczy

W kotłowni z kotłem na pelety można łatwo zachować czystość

Ogrzewanie peletami jest ekologiczne

Kotły na pelety to nowoczesne urządzenia grzewcze, które spełniają wysokie wymagania co do efektywności energetycznej oraz skutecznego oczyszczania spalin. Jeśli stoimy przed wyborem źródła ciepłej wody grzewczej i użytkowej do swojego domu, warto rozważyć ich zastosowanie. To urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, więc są traktowane jako ekologiczne. Pozwalają uzyskać niski wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną Ep dla domu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nowoczesne piece na pellety mogą być wysoce zautomatyzowane, a ich obsługa w niczym nie będzie przypominać pracy z kopciuchem.

Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie