Termostat elektroniczny do grzejnika - czy warto zainwestować w taki termostat na grzejnik?

2023-12-13 12:01

Elektroniczny termostat grzejnikowy pozwala precyzyjniej sterować temperaturą wody wprowadzanej przez zawór do grzejnika, co zapewnia komfort w pomieszczeniach i duże oszczędności. Jak działa elektroniczny termostat grzejnikowy? Ile kosztują elektroniczne głowice grzejnikowe?

Termostat grzejnikowy elektroniczny
Autor: getty images Elektroniczny termostat grzejnikowy

Spis treści

  1. Co to jest elektroniczna głowica termostatyczna?
  2. Jak zainstalować elektroniczny termostat grzejnikowy?
  3. Jak działa elektroniczny termostat grzejnikowy?
  4. Jak korzystać z elektronicznych głowic grzejnikowych?
  5. Ile kosztuje elektroniczny termostat grzejnikowy?
  6. Grzejniki w systemie inteligentnego domu
Jak ogrzewać dom grzejnikami elektrycznymi?

Elektroniczny termostat grzejnikowy pozwala precyzyjniej sterować pracą grzejników, czyli dostosować temperaturę w pomieszczeniu do zaprogramowanych potrzeb. Może samodzielnie obniżyć temperaturę, wtedy gdy nie ma nas w domu, albo zintensyfikować ogrzewania przed naszym powrotem. Inteligentne zarządzanie ogrzewaniem pozwala zmniejszyć jego koszt. Przyjrzyjmy się elektronicznym termostatom grzejnikowym

Co to jest elektroniczna głowica termostatyczna?

Elektroniczna głowica termostatyczna jest wyposażona w sterownik i czujniki, które umożliwiają zmianę nastaw zaworu dopuszczającego gorącą wodę do grzejnika bez udziału człowieka (wiele głowic elektronicznych w razie potrzeby można też obsługiwać ręcznie). Na głowicy znajduje się wyświetlacz, na którym są podane aktualna temperatura oraz inne podstawowe funkcje grzejnika. W zestawie może być głowica i centralka, która pozwala obsługiwać więcej termostatów grzejnikowych. Elektroniczne głowice są zasilane z baterii, które zwykle wystarczają na około rok.

Jak zainstalować elektroniczny termostat grzejnikowy?

Montaż głowicy elektronicznej jest bardzo prosty, nie wymaga ingerencji w system grzewczy, np. spuszczania wody. Wystarczy odkręcić istniejący termostat grzejnikowy i wymienić go na elektroniczny. Elektroniczne głowice mają nakrętki pierścieniowe dostosowane do typowych rozmiarów termostatów grzejnikowych popularnych producentów. W razie niestandardowych rozwiązań, można skorzystać z adapterów.

Jak działa elektroniczny termostat grzejnikowy?

Elektroniczny termostat grzejnikowy precyzyjnie steruje zaworem, zmniejszając lub zwiększając przepływ gorącej wody w kaloryferze i utrzymując stałą temperaturę w pokoju. Zastosowanie elektronicznych termostatów pozwala precyzyjniej sterować temperaturą w pomieszczeniach, a także ją programować. W tradycyjnych głowicach jest zwykle 5 poziomów temperatury, w elektronicznych możemy ustawić dokładnie określony stopień temperatury z dostępnego zakresu, np. od 5 do 30 lub od 0 do 50 stopni Celsjusza.

Dzięki termostatom elektronicznym możemy na przykład zaplanować obniżenie temperatury w domu podczas naszej nieobecności albo w nocy, gdy śpimy. Gdy nagle nastąpi znaczna zmiana temperatury na zewnątrz, a nas nie ma w domu, możemy zdalnie dostosować przepływ gorącej wody do nowych warunków pogodowych.

Producenci oferują do wyboru kilka zaprogramowanych trybów, np. automatyczny, ręczny, świąteczny/wakacyjny, ekologiczny, szybkie nagrzewanie lub przeciwzamrożeniowy. Niektóre modele mają funkcję “otwarte okno”, dzięki czemu zmniejszą przepływ gorącej wody przez zawór podczas wietrzenia pomieszczenia, albo “blokady rodzicielskiej”, tak żeby dzieci nie mogły zmienić ustawień na głowicy.

Najbardziej zaawansowane elektroniczne termostaty grzejnikowe mają sterowniki wyposażone w algorytm sztucznej inteligencji, który pozwala na sterowanie adaptacyjne. Oprogramowanie uczy się wzorców pracy ogrzewania zależnie od aktywności mieszkańców, temperatury zewnętrznej lub innych czynników.

Zastosowanie elektronicznych termostatów grzejnikowych przekłada się na zmniejszenie zużycia gorącej wody, a tym samym mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dzięki elektronicznemu sterowaniu pracą grzejników, możemy zapewnić komfort w domu przy jednoczesnym generowaniu oszczędności.

Jak korzystać z elektronicznych głowic grzejnikowych?

Elektronicznymi termostatami grzejnikowymi można sterować ręcznie oraz bezprzewodowo. Są wyposażone w moduł WiFi albo inne protokoły do transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, co pozwala zarządzać nimi smartfonem lub tabletem za pomocą aplikacji przygotowanych przez producentów. Aplikacje są dostępne w wersjach dostosowanych do powszechnie stosowanych systemów iOS czy Android. Niektóre modele współpracują z asystentami Google lub Amazon, więc można nimi zarządzać głosowo.

Ile kosztuje elektroniczny termostat grzejnikowy?

Elektroniczna głowica do grzejnika kosztuje od 150 do 500 zł. To cena za 1 egzemplarz. Musimy kupić tyle sztuk, ile jest grzejników, którymi chcemy sterować, tak więc inwestycja może kosztować kilka tysięcy złotych. Producenci deklarują, że dzięki elektronicznemu sterowaniu grzejnikami można zmniejszyć koszty ogrzewania o kilkanaście procent. Gdy nie możemy lub nie chcemy zajmować się regulowaniem pracy kaloryferów albo często nie ma nas w domu, warto rozważyć inwestycję w elektroniczne termostaty grzejnikowe.

Warto wiedzieć

Grzejniki w systemie inteligentnego domu

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sterowanie grzejnikami może być jedną z funkcji inteligentnego domu. Zakup elektronicznych termostatów grzejnikowych to inwestycja dla osób, które orientują się w systemach zarządzania domem, tak żeby stworzyć wspólną sieć, która będzie pozwalać urządzeniom komunikować się ze sobą i obsługiwać wszystkie potrzebne funkcje.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.