Instalacja c.o.: piec do ogrzewania, pompa ciepła czy kominek

2009-08-18 2:00
Dom ogrzany
Autor: Mariusz Bykowski W sezonie jesienno-zimowym najczęściej ogrzewamy dom centralnie - instalacją rozprowadzoną od jednego dla całego domu źródła ciepła do wybranych pomieszczeń.

Instalacja centralnego ogrzewania może wykorzystywać różne centralne urządzenia grzewcze. Dlatego najpierw musisz ustalić dwie rzeczy: co będzie źródłem ciepła i jakiego czynnika użyjesz, aby jak najsprawniej ciepło rozprowadzić do wybranych pomieszczeń. Dopiero wówczas możesz zacząć przymierzać się do decyzji jakie urządzenie grzewcze nabędziesz: piec do ogrzewania, pompę ciepła czy kominek.

Domy mieszkalne (całoroczne) najczęściej ogrzewa się centralnie, rozprowadzając ciepło z jednego, wspólnego dla całego domu źródła ciepła do poszczególnych pomieszczeń. Taki sposób ogrzewania zapewnia komfort i wygodę, a przy tym nie jest uciążliwy dla mieszkańców. Instalację można wyposażyć w urządzenia regulacyjne i dzięki nim dostarczać do pomieszczeń tylko tyle ciepła, ile jest wymagane ze względu na ich przeznaczenie i gwarantuje dobre samopoczucie osób, które w nich przebywają. Decydując się na instalację centralnego ogrzewanie, musimy ustalić dwie rzeczy: co będzie źródłem ciepła i jakiego czynnika użyjemy, aby jak najsprawniej rozprowadzić je do wybranych pomieszczeń.

Czym ogrzewać: wodą czy powietrzem

W domowych instalacjach ciepło transportują woda lub powietrze. Woda jest wykorzystywana w instalacjach z grzejnikami albo ogrzewania podłogowego lub ściennego, a więc przekazujących ciepło głównie przez promieniowanie. Ma dużą pojemność cieplną (w instalacji jest jej zaledwie kilkadziesiąt litrów) i jest nietoksyczna, a więc nie stanowi zagrożenia w razie wycieku z przewodów. Ponieważ zamarza, gdy temperatura spada poniżej 0°C, oraz wrze, gdy przekracza 100°C, instalację c.o. trzeba chronić za pomocą automatyki przed wystąpieniem takich wartości temperatury. Woda pośredniczy jedynie w wymianie ciepła między źródłem a grzejnikiem, powietrze ogrzewa pomieszczenia bezpośrednio. Po ogrzaniu przez źródło ciepła jest do nich transportowane siecią przewodów, tak jak w systemach wentylacji mechanicznej. Większość ciepła jest przekazywana drogą konwekcji.

Jakie urządzenie grzewcze: piec do c.o., pompa ciepła czy kominek

Źródłem ciepła w wodnych instalacjach c.o. są w nich najczęściej piece grzewcze. Mniej więcej 80% działających obecnie instalacji to urządzenia zasilane węglem, czyli najtańsze w eksplo atacji. Ich największe wady to konieczność systematycznego dokładania opału i ograniczona możliwość automatycznej regulacji instalacji, w których są zamontowane. Podobne wady mają najprostsze kotły na drewno. W jednych i w drugich można palić praktycznie wszystkim, ale takiego sposobu na wytwarzanie ciepła zdecydowanie nie polecamy. Produkowane są też kotły przeznaczone specjalnie do spalania drewna, zwane kotłami zgazowującymi, w których spala się gaz powstający w procesie suchej destylacji drewna. Spalenie jest całkowite i zupełne, dzięki czemu powstaje niewiele pyłu i sadzy. Do nowej instalacji szkoda sobie fundować tak mało komfortowe i nienowoczesne źródła ciepła. Lepiej się zdecydować na urządzenie nowej generacji, zautomatyzowane, wyposażone w zasobnik i podajnik paliwa niewymagające obsługi przez kilka (trzy-pięć) dni. Takie urządzenia są przystosowane do spalania określonych gatunków węgla (nazywanych powszechnie ekogroszkiem), peletów, brykietów itp. Pozwalają ogrzewać dom wygodnie, taniej niż gazem czy olejem i nie zanieczyszczają środowiska tak jak tradycyjne kotły węglowe. Niestety są od nich znacznie droższe.

Jeśli koszt ogrzewania nie jest dla nas najważniejszy, lecz wygoda, wybierzmy urządzenie grzewcze z bogatej oferty kotłów gazowych i kotłów olejowych. Są bezobsługowe, pracują bardzo efektywnie (osiągają sprawność przekraczającą 90%) i doskonale współpracują z urządzeniami automatycznej regulacji – od zupełnie prostych, po bardzo wyrafinowane. Łatwo znaleźć na nie miejsce nawet w domu bez piwnic czy pomieszczenia technicznego, ponieważ mają stosunkowo niewielkie wymiary (zwłaszcza modele wiszące). Kocioł gazowy lub kocioł olejowy możemy też kupić w wersji kondensacyjnej. Kotły kondensacyjne są zwykle droższe od kotłów tradycyjnych, ale dzięki specjalnemu wymiennikowi odzyskującemu dodatkowo do kilkunastu procent energii ze spalin może osiągać sprawność blisko 110% (w przypadku kotłów olejowych 106%). Kocioł kondensacyjny ma także zamkniętą komorę spalania (nie pobiera do spalania powietrza z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany), dzięki czemu jest bezpieczniejszy. Spaliny nie są usuwane z niego w sposób grawitacyjny, więc nie musi być podłączony do wyprowadzonego nad dach komina o długości co najmniej 4 m (w przypadku oleju opałowego nie mniej niż 5 m). Wyrzut spalin i pobieranie powietrza do spalania mogą się odbywać specjalnym przewodem (przewodami) powietrzno-spalinowym, który – przy zachowaniu określonych przepisami warunków – może być wyprowadzony także przez ścianę domu.

Jest też coś dla amatorów taniej eksploatacji i propagatorów ekologicznych rozwiązań, ale z dość zasobnym portfelem. W ostatnich latach lawinowo rośnie oferta pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Pompa ciepła jest zachwalana jako urządzenie tanie w eksploatacji, niewymagające komina ani wentylacji, nieemitujące zanieczyszczeń i niezawodne. Wszystko to prawda. Nie wolno jednak zapominać, że do wykonania dobrze działającej instalacji z pompą ciepła potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia, a wciąż jeszcze niewielu wykonawców je ma. Zupełnie inny problem jest z kolektorami. W naszym położeniu geograficznym i klimacie okres największego zapotrzebowania na ciepło do c.o. (od października do maja) mija się z okresem najlepszego nasłonecznienia (od marca do października). Dlatego kolektory sloneczne, choć produkują ciepło tanie i ekologiczne, mogą być sensownie wykorzystywane do ogrzewania jedynie jako źródło uzupełniające, na przykład w instalacji z kotłem na gaz czy olej.

Dobrym źródłem ciepła, ale także raczej nie jedynym w instalacji, może być kominek z płaszczem wodnym, czyli wbudowaną wężownicą, w której gorące spaliny ogrzewają wodę zasilającą grzejniki. Pozwalają odczuwalnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie, bo spalają stosunkowo tani opał – drewno,­ jednak powinny współpracować z urządzeniem grzewczym niewymagającym stałej obsługi, które będzie w stanie dostarczyć ciepło do instalacji na przykład w czasie nieobecności domowników.

Źródłem ciepła w powietrznych instalacjach c.o. są najczęściej kotły gazowe zasilane gazem ziemnym, płynnym lub kotły olejowe, podobne do tych, które ogrzewają wodę, lecz z innym, bo przystosowanym do ogrzewania powietrza wymiennikiem. Mogą być także nagrzewnice elektryczne, ale ze względu na kosztowną eksploatację w domach jednorodzinnych raczej się ich nie stosuje. Skuteczne i tanie ogrzewanie powietrza, a także rozprowadzanie go do poszczególnych pomieszczeń może zapewnić kominek z DGP. Podobnie jak w przypadku kominka z płaszczem wodnym nie powinien on jednak być jedynym źródłem ciepła w domu. Jako uzupełniające sprawdza się doskonale.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE