Ekologiczny biokominek - opinie, zalety, rodzaje. Jak działa biokominek

2022-04-06 11:16

Biokominek to dobre rozwiązaniem, gdy we wnętrzu nie może być zbudowany tradycyjny kominek. Można wybrać biokominek wolnostojący lub do zabudowy. Stworzy kameralny klimat wnętrza. Biokominki na biopaliwo są rozwiązaniem ekologicznym i designerskim.

Biokominek
Autor: Mariusz Bykowski Biokominki mają często obudowy ze stali nierdzewnej, czasem pokrywanej farbami i lakierami odpornymi na wysoką temperaturę

Kominek migoczący blaskiem płomieni to marzenie wielu osób. Niestety, często nie można go zrealizować, bo do zainstalowania konieczne są szczególne warunki – odpowiedni system kominowy, wentylacja oraz możliwość doprowadzenia powietrza do spalania. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie kominek ekologiczny - czyli biokominek.

Spis treści

  1. Biokominek jako dekoracja wnętrza
  2. Biokominek do zabudowy
  3. Biokominek wolnostojący
  4. Biokominek wiszący
  5. Biokominek aranżacje - galeria zdjęć
  6. Jak działa biokominek
  7. Czy biokominek grzeje
  8. Biokominek palenisko
  9. Biokominek obudowa
  10. Jakie paliwo do biokominka
  11. Spalanie w biokominkach na biopaliwo
  12. Żel do biokominka
  13. Bioetanol płynny do biokominka
  14. Jak bezpiecznie używać biokominka

Biokominek jako dekoracja wnętrza

Biokominek nie ma takich wymagań, jak standardowy kominek. Można go zamontować w miejscu, gdzie nie mógłby stanąć tradycyjny kominek - w domu bez komina, w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, w mieszkaniu w wielopiętrowej kamienicy.

Będzie idealny, jako dodatkowe źródło ciepła i ciekawy, nierzadko designerski element wystroju. Dzięki doborowi materiałów, z których zrobiona jest obudowa biokominków, jakości wykonania, a także cenionej przez wiele osób atmosferze kameralności, którą daje kontakt z żywym ogniem, będzie wdzięczną dekoracją wnętrza.

Biokominek zazwyczaj przypomina wyglądem tradycyjny kominek, choć można znaleźć także urządzenia w wersji mini wyglądające bardziej jak donice lub lampiony ogrodowe. Można się zdecydować na biokominek wolnostojący, który w razie potrzeby da się przestawić w wybrane miejsca w różnych pomieszczeniach, są także biokominki przeznaczone do zawieszania na ścianie, biokominki do zabudowy czy wbudowania we wnękę tak, aby tworzyło z nią jednolitą płaszczyznę, lub do zamocowania na suficie.

Ogromną zaletą biokominków jest dostępność na rynku wielu rozmaitych wersji urządzeń. To pozwala łatwo dopasować model biokominka do wielkości pomieszczenia i wystroju wnętrza. 

Biokominek do zabudowy

Biokominek do zabudowy wymaga przygotowania odpowiedniej wnęki w ścianie i osadzenia w niej biokominka. Do zamontowania urządzenia najlepiej wynająć fachowców. Zanim podejmie się decyzję o wyborze biokominka do zabudowy, warto się dokładnie zastanowić, w jaki sposób je zaaranżować, aby efekt finalny był satysfakcjonujący. Można też wybrać biokominek wbudowany w ścianę. Po zamontowaniu może się w nią idealnie wtopić i sprawiać wrażenie magicznego „żywego” obrazu. Można wybrać wersję biokominka narożną, otwartą z dwóch lub trzech stron.

Biokominek wolnostojący

Biokominki wolnostojące cieszą się dużą popularnością, między innymi ze względu na łatwość montażu, a raczej jego brak. Biokominek wolnostojący można ulokować np. w centralnym punkcie salonu, a nawet w łazience. Odmianami modeli wolnostojących są biokominki ogrodowe lub stołowe – jedne i drugie doskonale sprawdzą się podczas wieczornego przyjęcia przy grillu w ogrodzie, uprzyjemnią też chwile spędzane na tarasie. Jako źródło przyjemnego światła i delikatnego ciepła.

Biokominek wiszący

Biokominek wiszący można zawiesić na uchwytach wmontowanych w ścianę lub sufit. W zależności od preferencji można się zdecydować na obudowę wpisującą się w surowy styl minimalistyczny, który podkreśli nowoczesność instalacji. W zestawieniu z wrażeniem, że biokominek wiszący niemal w magiczny sposób lewituje nad podłogą, powstanie zachwycający efekt.

Biokominek aranżacje - galeria zdjęć

Jak działa biokominek

Zainstalowanie biokominka nie wymaga żadnego pozwolenia. Biokominek nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej. Urządzenie można umieścić niemal w dowolnym miejscu, jednak nie bliżej niż 40 cm od elementów wyposażenia wykonanych z materiałów palnych. Jeśli ściana za biokominkiem wiszącym nie jest odporna na wysoką temperaturę, trzeba ją zaizolować cieplnie (np. wełną mineralną). Szczegółowe informacje na ten temat powinny się znajdować w instrukcji producenta biokominka. Niektóre firmy oprócz gotowych biokominków oferują też paleniska, do których można wykonać obudowę według indywidualnego projektu.

Zobacz też:

Biokominek jest zasilany płynnym biopaliwem, więc żeby go uruchomić, wystarczy wlać paliwo do wbudowanego zbiornika i podpalić. Równie łatwo można zakończyć palenie. Trzeba w tym celu odciąć dopływ tlenu, np. przez zamknięcie zasuwy, która umożliwia manualną redukcję intensywności płomienia. Niektóre modele biokominków mają specjalny uchwyt do regulacji i gaszenia ognia, a bardziej zaawansowane biokominki – palniki automatyczne sterowane pilotem, a nawet za pośrednictwem smartfona. Takie modele biokominków muszą być podłączone do zasilania elektrycznego. Wspomniane palniki oraz specjalne czujniki umożliwiają włączenie biokominka do systemu domu inteligentnego, który automatycznie będzie sterował urządzeniem w zależności od potrzeb oraz rytmu dnia domowników. Wyposażenie systemu w dodatkowe czujniki, np. mierzące poziom CO2 oraz temperaturę w poszczególnych częściach urządzenia, zapewni jeszcze bezpieczniejsze korzystanie z biokominka.

Biokominek wbudowany w ścianę
Autor: Piotr Mastalerz Biokominek ma postać osadzonego w ścianie ekranu – zupełnie jak umieszczony nieopodal telewizor. Jego podobieństwo do telewizyjnego ekranu podkreśla prosta ramka ze stali nierdzewnej. Zestawione obok siebie urządzenia zgodnie współgrają. Choć kominek jest mniejszy, nie sposób oderwać wzroku od płomieni

Czy biokominek grzeje

Dodatkową funkcją biokominka może być uzupełnienie podstawowego ogrzewania. Ponieważ energia cieplna wydzielana podczas spalania paliwa w biokominku nie ucieka przez komin, lecz w całości zostaje w pomieszczeniu, już po kilku minutach od rozpalenia ognia jego sąsiedztwie wyraźnie wzrasta temperatura. Promieniujące ciepło idealnie rozchodzi się po wnętrzu. Przy tym w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych biokominki nie wysuszają powietrza we wnętrzu. Para wodna powstająca podczas spalania biopaliwa nawilża powietrze, podnosząc komfort przebywania w pomieszczeniu. Skład i ilość produktów spalania są podobne do składu powietrza wydychanego przez człowieka. Zawartość dwutlenku węgla jest na tyle mała, że nie zagraża życiu ani zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że - jak zawsze w procesie spalania - również tu jest zużywany tlen, więc gdy w biokominku pali się płomień, do pomieszczenia musi dopływać świeże powietrze. Zapewnienie właściwej wentylacji i regularne wietrzenie są niezbędne, ale nie muszą być jakieś szczególne – prawidłowo funkcjonujący system wentylacji grawitacyjnej w zupełności wystarczy. Do ogrzania dużej powierzchni można kupić biokominek, którego moc grzewcza sięga kilkunastu kilowatów. Do dogrzewania niewielkich przestrzeni, o powierzchni do 30 m2 – małe biokominki, o mocy grzewczej 2,5-3 kW.

Przeczytaj także: połączenie kotła c.o., pompy ciepła, kominka i kolektorów słonecznych jako ekonomiczny system grzewczy

Biokominki tak zwanej III generacji łączą właściwości kominka konwekcyjnego i pieca akumulacyjnego, dzięki czemu mają dużą moc grzewczą. Spaliny są usuwane z paleniska przez kanały ceramiczne, które tworzą masę akumulacyjną przechowującą ciepło nawet do kilku godzin.

Biokominek palenisko

Budowa biokominka nie jest skomplikowana. W obudowie ze stali pokrywanej farbami i lakierami odpornymi na działanie wysokiej temperatury, a także z bezpiecznego szkła hartowanego, MDF-u, betonu, ceramiki lub kamienia mieści się palenisko zawsze zbudowane ze stali nierdzewnej.

Do produkcji paleniska biokominka wykorzystuje się stal nierdzewną lub malowaną proszkowo. Ten element biokominka zawiera pojemnik na paliwo wypełniony włóknami ceramicznymi, które je pochłaniają. Ogranicza to gwałtowność spalania, a także zapobiega ewentualnemu rozlaniu płynu. Palenisko biokominka może być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Pozwala to na zastosowanie wielu rozmaitych rozwiązań w designie biokominka. Zwykły stalowy biokominek można wyposażyć w akcesoria magazynujące ciepło: kamienie i polana ceramiczne. Ustawione wokół paleniska będą się nagrzewały podczas palenia i oddawały ciepło do wnętrza jeszcze przez pewien czas po wygaszeniu ognia. Palenisko biokominka może też zostać obudowane materiałami o właściwościach akumulacyjnych, takimi, jakich używa się w kominkach tradycyjnych.

Biokominek obudowa

Obudowa biokominka powinna mieć stabilną konstrukcję i choć nie styka się bezpośrednio z paleniskiem ani płomieniem, musi być odporna na ciepło powstające podczas palenia. A bywa ono niemałe – na tylnej ścianie temperatura może dochodzić do 120oC. Wiele modeli biokominków jest wyposażonych w szklaną osłonę chroniącą otoczenie przed bezpośrednim kontaktem z płomieniem – palenisko kominków naściennych bywa oddzielone szybą, biokominki wolno stojące mają szklane cylindry lub równoległe tafle szklane osłaniające je z dwóch stron. Elementy te muszą mieć odpowiednią grubość i frezowane krawędzie zabezpieczające przed skaleczeniem. Warto pamiętać, że obudowa biokominka nie może być szczelna, bo proces spalania musi przebiegać przy dostępie powietrza (tlenu). Nieprawdą jest, że biokominek nie może akumulować ciepła. Jeśli palenisko zostanie obudowane materiałami o właściwościach akumulacyjnych, takimi, jakich używa się do kominków tradycyjnych, biokominek zyska dobre właściwości akumulacyjne. Zwykły stalowy biokominek można też wyposażyć w akcesoria magazynujące ciepło: kamienie i polana ceramiczne. Ustawione wokół paleniska będą się nagrzewały podczas palenia i oddawały ciepło do wnętrza jeszcze przez pewien czas po wygaszeniu ognia.

Jakie paliwo do biokominka

Źródłem ognia w biokominkach jest bioetanol – alkohol powstający w wyniku fermentacji biomasy pochodzącej z jednorocznych roślin uprawnych (buraka, ziemniaka, trzciny cukrowej). Jest uszlachetniany różnymi substancjami, które sprawiają, że nie nadaje się do spożycia oraz zmieniają barwę płomienia. Zależnie od składu substancji wzbogacających płomień podczas palenia w biokominku może być żółty, pomarańczowy, czerwony albo niebieski, co daje specjalne efekty estetyczne.

Biokominek na tarasie
Autor: Marcin Czechowicz Biokominki mogą wyglądać podobnie jak tradycyjne kominki i być zabudowane w ścianie. Ale mogą mieć też postać pojemników z metalu i ze szkła o niemal dowolnej wielkości i dowolnym kształcie
Pamiętaj

Całkowicie szczelne pomieszczenia pozbawione wentylacji nie nadają się do instalowania w nich biokominków ze względu na możliwość gromadzenia się w nich CO2 w miarę upływu czasu palenia.

Spalanie w biokominkach na biopaliwo

W procesie spalania biopaliwa powstają – oprócz energii cieplnej – także para wodna i dwutlenek węgla w ilościach porównywalnych do wydalanych przez układ oddechowy aktywnego dorosłego człowieka. Natomiast podczas palenia w biokominku nie wydziela się przy tym nieprzyjemny zapach ani dym. Bioetanol spala się całkowicie, dlatego po zużyciu zawartości zbiornika lub zagaszeniu ognia palenisko pozostaje czyste, bez sadzy czy popiołu. Zaletą biopaliwa jest jego wysoka kaloryczność. W porównaniu z innymi paliwami wygląda całkiem obiecująco:

  • biopaliwo – około 30 MJ/kg;
  • drewno – 12 MJ/kg;
  • benzyna – 45 MJ/kg;
  • węgiel kamienny – 24 MJ/kg.

Żel do biokominka

Biopaliwo do biokominków jest sprzedawane w postaci płynnej lub żelowej. Żel zwykle jest w puszkach, które ustawia się w palenisku biokominka i podpala. Wygodne paliwo w postaci żelu nie grozi rozlaniem. Po zdjęciu etykiety puszkę umieszcza się w palenisku kominka.

Puszka żelu o pojemności około 0,4 l może się palić nawet 3 godziny.

Pierścienie redukcyjne umożliwiają regulację wielkości płomienia i wydłużenie czasu spalania.

Bioetanol płynny do biokominka

Bioetanol płynny wlewa się do zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Jest sprzedawany w butelkach o różnej objętości. Czas spalania porcji biopaliwa w kominku ekologicznym zależy przede wszystkim od rodzaju palnika oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska.

Zazwyczaj 1 litr biopaliwa wystarcza na 2 do 8 godzin palenia w biokominku.

Biokominki w wielu przypadkach mają palniki, których konstrukcja pozwala ograniczyć funkcję ogrzewania w taki sposób, aby kominek jedynie zdobił, a zużycie paliwa było minimalne. Biopaliwo powinno mieć wymagane certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na to, czy ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Tanie, nieatestowane biopaliwo może wydzielać nieprzyjemny zapach i być niebezpieczne w użyciu. Jeśli jakość paliwa do biokominka jest dobra, pali się ono równomiernie, wysokim płomieniem, nie wydziela zapachu ani nie dymi. Do produktu powinna być dołączona instrukcja użytkowania. Na opakowaniu powinniśmy też znaleźć informację o jego szacunkowej wydajności.

Biokominek w salonie
Autor: materiały prasowe Planika Na tylnej ściance biokominka temperatura może dochodzić do 120°C. Gdy biokominek nie ma obudowy, ścianę warto osłonić odpornym materiałem, na przykład szybą
Sonda
Czy uważasz, że nadal powinno się instalować kominki?
Warto wiedzieć
Biokominek, który umożliwia aranżację ognia w małych pomieszczeniach

Autor: PLANIKA

Biokominek Impulse świetnie współgra z wnętrzami w których dominuje szarosć. Ogień jest ukryty za wysoką taflą hartowanego szkła. Charakteryzuje go minimalistyczna forma oraz prostota kolorystyka. Jego cena to 1845 zł a producentem jest firma PLANIKA.

Jak bezpiecznie używać biokominka

  • Paliwo można uzupełniać w zbiorniku biokominka tylko wtedy, gdy ogień jest wygaszony.
  • Nie wolno wlewać go do rozgrzanego zbiornika; trzeba poczekać, aż ostygnie.
  • Zbiornik można uzupełniać bioetanolem maksymalnie do 2/3 jego pojemności, a gdy jest wypełniony włóknami ceramicznymi – tylko do połowy.
  • Jeśli podczas nalewania bioetanol rozleje się na palnik, obudowę lub otoczenie biokominka, należy natychmiast wytrzeć powierzchnię do sucha.
  • Nie wolno używać do biokominka innego paliwa niż bioetanolu; najlepiej wyłącznie rekomendowanego przez producenta urządzenia.