Jak sterować lampkami choinkowymi zewnętrznymi. Smart home na własną rękę

2019-12-13 14:57 Łukasz Gawryjołek
lampki choinkowe dom
Autor: gettyimages

Kupiłem zewnętrzne lampki i chciałbym je zapalać, gdy robi się ciemno, a gasić późno w nocy. Lampki z modułem czasowym nie były opłacalne, a w dodatku komplet lampek, który mi się spodobał nie miał programatora czasowego. Postanowiłem opracować sterowanie lampkami choinkowymi!

W tym artykule pokażę jak to zrobić z użyciem systemu inteligentnego domu FIBARO. Oczekiwania nie są w moim przypadku zbyt wygórowane. Mówiąc o sterowaniu lampkami choinkowymi chciałbym, aby lampki same (w ”automacie”) zapalały się, kiedy robi się wcześnie ciemno, a następnie aby się same wyłączyły około północy lub nad ranem.

lampki choinkowe dom
Autor: gettyimages Lampki zewnętrzne dodają niewątpliwie uroku i świątecznego klimatu naszym domom. Przy tym systemie nie będziemy musieli pamiętać o ich załączaniu i wyłączaniu

Lampki choinkowe: sposób na włamywaczy?

Chciałbym, aby załączenie i wyłączenie oświetlenia choinkowego nie było każdego dnia o dokładnie tej samej porze. W okresie świątecznym dochodzi do wielu włamań i kradzieży podczas nieobecności domowników. Programując sterowanie w systemie FIBARO można zadbać o to, by godzina załączenia i wyłączenia oświetlenia przed domem będzie za każdym razem nieznacznie inna. Będzie to sprawiało wrażenie, że załączanie i wyłączanie lampek zewnętrznych jest wykonywane przez nas samych będących w domu, co w pewnym stopniu może zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Kolejnym założeniem jest to, by sterowanie lampkami choinkowymi umożliwiało załączenie i wyłączenie oświetlenia ręcznie, niezależnie od programu automatycznego. To są wymagania jakie sobie postawiłem przed sterownikiem zewnętrznych lampek świątecznych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sam sposób sterować innym urządzeniem, jak np. pompą, zraszaczem, grzałką itp.

lampki choinkowe dom
Autor: Archiwum prywatne Lampki dostępne na rynku mają bardzo często regulator umożliwiający wybór różnych programów pracy

Lampki choinkowe: rozwiązania na rynku

Lampki choinkowe dostępne na rynku mają bardzo często regulator umożliwiający wybór różnych programów pracy. Programy te dotyczą trybu oświetlenia np. stały lub zmienny kolor albo skala jasności itp. Zdecydowana większość regulatorów do sterowania lampkami choinkowymi nie ma możliwości ustawienia godziny załączenia i wyłączenia, a tylko niektóre mają timer, który wyłączy lampki po określonym czasie pracy.

Dlatego postanowiłem wykorzystać do tego mój system inteligentnego domu i w tym celu utworzyłem widgetkonsolę wraz ze sceną sterująca pracą konsoli dla dowolnych lampek.

Gotowe rozwiązanie do sterowania lampkami choinkowymi

Mając na uwadze przedstawione powyżej oczekiwania stworzyłem gotowe rozwiązanie sterowania lampkami choinkowymi. Urządzeniem załączającym i wyłączającym lampki ozdobne jest u mnie Wall Plug, ale może to być również Single Switch 2, Double Switch 2, Smart Implant, a nawet Dimmer 2 pracujący w trybie on/off (zał/wył). Poniżej zdjęcie mojego Wall Plug podłączonego do zewnętrznych lampek świątecznych.

lampki choinkowe dom
Autor: Łukasz Gawryjołek Wall plug i podłączony do niego sznur świątecznych lampek LED
lampki choinkowe dom
Autor: Łukasz Gawryjołek Wall Plug gniazdo umożliwia podłączenie dowolnego urządzenia
lampki choinkowe dom
Autor: Łukasz Gawryjołek Wall Plug posiada także przycisk do oprogramowania
widget
Autor: Łukasz Gawryjołek Ikona konsoli
wall plug lampki
Autor: Łukasz Gawryjołek Wall plug

Opracowałem dedykowany widget (który w systemie FIBARO nazywa się Virtual Device) oraz scenę zapisaną w języku LUA, które pozwalają na łatwą obsługę. Po skopiowaniu udostępnionego widgetu wraz z kodem LUA należy tylko ustawić dwa adresy, aby system mógł sprawnie pracować. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na moim blogu.

Łukasz Gawryjołek
Łukasz Gawryjołek, autor bloga "Z Techniką za Pan Brat"
Automatyk inżynier. Jest certyfikowanym instalatorem systemu inteligentnego domu firmy Fibaro. Specjalizuje się w nietypowych sterowaniach urządzeniami inteligentnego domu, optymalizacją istniejących rozwiązań i integracjami.

Swoim doświadczeniami i rozwiązaniami dzieli się na blogu Z Techniką za Pan Brat

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE