Oświetlenie domu na święta Bożego Narodzenia. Pomysły na świąteczną dekorację domu na zewnątrz
Oświetlenie domu na święta to nieodłączny element przygotowań do Bożego Narodzenia. Jakie lampki świąteczne wybrać? Gdzie je rozwiesić, by cieszyły nasze oczy i przywoływały świąteczną atmosferę?
Ponieważ zimą szybko zapada zmrok, sezonowe oświetlenie domu i ogrodu wydaje się niezbędne - łatwiej wówczas trafić od furtki do drzwi, a przy tym powstaje przyjemna poświata, która dodaje domowi ciepła. Oświetlenie domu na święta to także wyraz radości, która rozprasza mrok - znak, że domownicy są już przygotowani do świąt Bożego Narodzenia. Efektowna iluminacja pozwala też wyróżnić się z otoczenia - zaciekawieni przechodnie z przyjemnością zatrzymają wzrok na pięknie oświetlonym domu.
Oświetlenie domu na święta - światełka i lampki zwisające z okapu
Dom będzie wyglądał jak skąpany w świetle, gdy oświetlenie zamontowane w podbitce dachowej uzupełnisz o świąteczne lampki zwisające się z okapu niczym lodowe sopelki. O ile oprawy wpuszczane w podsufitkę są niemal niewidoczne, dyskretne i mają znaczenie głównie funkcjonalne, o tyle iluminacje świąteczne służą wyłącznie do dekoracji. Pamiętaj jednak, że świetlne dekoracje zewnętrzne muszą mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IP 44, przy czym pierwsza z cyfr oznacza szczelność opraw, druga zaś informuje o wodoszczelności (zwykłe wewnętrzne lampki choinkowe mają IP około 20).
Sprawdź też: Stroiki i inne pomysłowe ozdoby świąteczne z szyszek [ZRÓB TO SAM]
Autor: PHOTOS.COM
Oświetlenie domu na święta - dekoracje świetlne na parapecie
Dekoracje świetlne można równie dobrze umieścić na innych wystających elementach elewacji domu, na przykład na kolumnach, na których wspiera się daszek nad wejściem, czy na parapecie. Jeżeli jednak instalujemy je na parapecie, najlepiej wyglądają jako część większej kompozycji - na przykład wplecione w doniczkę ze świątecznym stroikiem ze świerku. Nie dają może zbyt wiele światła, lecz pokreślają wyjątkowość okiennej aranżacji.
Oświetlenie zewnętrzne powinno być lepiej izolowane niż zwykłe lampki choinkowe, a oprawki - wykonane z gumy. Lampki przeznaczone do zewnętrznej dekoracji domy powinny być także niepalne, a na ich opakowaniu powinny być polskie napisy zawierające informacje o importerze, napięciu, poborze mocy itp.
Sprawdź też: Girlanda świąteczna na okno, schody i kominek - pomysły, jak ozdobić dom na świeta>>>
Oświetlenie domu na święta - zimne czy ciepłe światło
Do dekoracji domu można wykorzystać najpopularniejsze łańcuchy z małych lampek lub - zdobywające coraz większe powodzenie na rynku - ozdoby, w których wykorzystano diody LED: energooszczędne i długowieczne. Mogą one dawać światło ciepłe lub zimne, o wysokim wskaźniku oddawania barw. Wykonanie dekoracji wbrew pozorom nie jest łatwe, wymaga bowiem odrobiny zmysłu artystycznego i umiaru w stosowaniu ozdób. Nie poleca się stosowania więcej niż dwóch barw, by nie stworzyć wrażenia przesytu i przeładowania. Światłem można sterować poprzez wprowadzanie efektów specjalnych - migotowania lub przygasania dekoracji.
Sprawdź też: Wieniec bożonarodzeniowy na drzwi [NAJPIĘKNIEJSZE PROPOZYCJE]
Oświetlenie domu na święta - efekty specjalne
Ciekawe, niebanalne efekty tworzą kurtyny świetlne lub nitki wyposażone w diody LED - dają one bowiem wrażenie ciągłej smugi światła. W sklepach można znaleźć mnogość kształtów dekoracji świetlnych. Są wśród nich świecące gwiazdy, choinki, renifery i inne świąteczne motywy. Ozdoby mogą też przybierać formy węży, łańcuchów oraz kurtyn świetlnych. Wszystkie te dekoracje - dobrane z umiarem - sprawią, że Twój dom zmieni się w prawdziwe dzieło sztuki.