Jakie grzejniki zamontować na poddaszu?

2012-03-15 18:37

Rodzaj grzejników, jaki zastosujemy w pomieszczeniach na poddaszu w dużej mierze zależeć będzie od wysokości ścianki kolankowej, na której najczęściej się je umieszcza. Podpowiadamy m.in. jaki grzejnik sprawdzi się najlepiej w łazience pod skosami.

grzejniki na poddaszu
Autor: VELUX Niskie i długie grzejniki to dobre rozwiązanie w przypadku niewysokich ścianek kolankowych

Najczęściej do ogrzewania pomieszczeń w domach jednorodzinnych stosuje się grzejniki. Umieszcza się je na zewnętrznej, czyli najchłodniejszej ścianie domu. Przyjęło się, że najlepiej, jeśli grzejnik będzie zawieszony tuż pod oknem, tak aby rekompensował straty ciepła uciekającego przez przeszklenia. Z kolei napływające przez ewentualne nieszczelności czy nawiewniki chłodne powietrze jest od razu ogrzewane przez grzejnik i napływa do wnętrz już ciepłe. Takie rozwiązanie eliminuje zimne przeciągi i zapewnia w miarę równomierny rozkład temperatur we wnętrzu. Również w przypadku okien połaciowych warto stosować tę zasadę. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwość montażu konkretnego rodzaju grzejnika pod oknem dachowym uzależniona jest jednak od wysokości ścianki kolankowej.

Jaki grzejnik na poddaszu?

Najpopularniejsze są grzejniki płytowe. Umieszcza się je zwykle pod oknem, na poddaszu - na ściance kolankowej, która najczęściej ma 80-110 cm (taka wysokość sprawia, że pomieszczenia pod skosami są funkcjonalne i wygodne). Jeśli ścianka ma co najmniej 80 cm wysokości, bez problemów możemy zawiesić na niej grzejnik o standardowej wysokości 50-60 cm. Pozostawiając min. 10 cm przestrzeni nad podłogą i 10 cm pod oknem, zapewnimy mu optymalne warunki pracy. Grzejnik standardowej wysokości bez problemów powinien zmieścić się przy lukarnie, gdyż okna osadza się w nich najczęściej na takiej samej wysokości jak w ścianach pomieszczeń bez skosów (czyli 85-100 cm od poziomu podłogi). Czasami jednak zdarza się, że ścianka kolankowa ma znacznie mniejszą wysokość niż standardowe 80-110 cm. Również w tym przypadku nie powinniśmy mieć problemu z zamontowaniem grzejnika na poddaszu pod oknem połaciowym. Na rynku znajdziemy bowiem wiele grzejników płytowych czy żeberkowych o różnej wysokości i długości. Najniższe grzejniki tego rodzaju mają zwykle wysokość 30 cm. Można je więc swobodnie montować na ścianach o wysokości 50 cm.

Przeczytaj też:

Grzejniki płytowe - sposoby podłączenia >>>

Co jednak zrobić, gdy poddasze doświetlane jest oknami kolankowymi sięgającymi niemal do podłogi? Jeśli istnieje taka możliwość, grzejnik możemy zainstalować na ściance kolankowej obok okna lub jeśli powierzchnia przeszklenia jest duża – po obu jego stronach. Tak umieszczony również będzie niwelował napływ chłodnego powietrza do pomieszczenia. We wnętrzach  z dużymi przeszkleniami sięgającymi posadzki stosuje się często grzejniki kanałowe, które ukrywa się w specjalnie przygotowanych wnękach w podłodze. Dzięki temu nie zasłaniają one widoków i zapewniają łatwy dostęp do okien. Ponieważ jednak ich zastosowanie wymaga odpowiedniego przygotowania stropu (np. wzmocnienia płyty stropowej w miejscu kanałów), jako alternatywę inwestorzy wybierają najczęściej prostsze w montażu grzejniki konwektorowe, które umieszcza się w świetle okna. Taki grzejnik niemal całe powstałe ciepło oddaje do pomieszczenia przez konwekcję (powietrze ogrzewa się od grzejnika i roznosi ciepło po pomieszczeniu). Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie umożliwiającej sprawny przepływ powietrza przez grzejnik – zimne napływa dołem i po ogrzaniu w grzejniku wypływa przez górną kratkę.

Grzejniki konwektorowe mają zwykle niewielką wysokość i dużą szerokość, można je więc z powodzeniem zamontować przy oknach kolankowych sięgających posadzki. Konwektory dostępne są już od wysokości 7 cm – taki grzejnik z pewnością nie zasłoni widoku z okna. Montuje się je najczęściej do podłogi – stoją one wówczas na specjalnych nóżkach. Decydując się na montaż konwektora, trzeba jednak pamiętać, że aby pracował wydajnie powinien mieć wyższe parametry pracy niż inne grzejniki. W przypadku instalacji z kotłem kondensacyjnym konwektory powinny więc być wyposażone w wentylator. Grzejnik konwektorowy to dobre rozwiązanie w instalacjach z automatyką sterującą, gdyż szybko reaguje na zmiany temperatury.

Grzejnik w łazience na poddaszu

Łazienka na poddaszu jest miejscem, które również wymaga starannego doboru wyposażenia. Jeśli znajduje się w niej okno połaciowe, najlepiej, gdy grzejnik zostanie zamontowany pod nim. W łazienkach często jednak stosujemy grzejniki drabinkowe, które oprócz ogrzewania wnętrza służą nam do suszenia ręczników. Takiego grzejnika raczej nie powiesimy na niezbyt wysokiej ściance kolankowej. Wówczas najlepszym dla niego miejscem wydaje się ściana wewnętrzna. W takiej sytuacji nierzadko jednak okazuje się, że jeden grzejnik drabinkowy to za mało, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny. Łazienki na poddaszu zlokalizowane przy zewnętrznej ścianie budynku, na jego rogu oraz na poddaszu mają bowiem większe zapotrzebowanie na ciepło niż pozostałe pomieszczenia w domu, gdyż są narażone na jego większe straty. Większe zapotrzebowanie na ciepło wynika również z tego, że w łazience powinno utrzymywać się temperaturę 24°C, czyli wyższą niż w innych wnętrzach. Ograniczona ilość miejsca na ścianach oraz nietypowy kształt łazienki nierzadko może utrudnić lub nawet uniemożliwić montaż dwóch grzejników. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wybór dwuwarstwowego grzejnika drabinkowego. Dzięki swej budowie wyróżnia się on większą mocą grzewczą niż konwencjonalne grzejniki o takich samych wymiarach, zapewniając tym samym odpowiednią ilość ciepła w pomieszczeniu.

Grzejniki kanałowe w domu pana Dariusza