Czy licznik przedpłatowy się opłaca? Prąd na kartę bez abonamentu. Dla kogo to dobre rozwiązanie?

2022-11-15 15:34
licznik przedpłatowy
Autor: Energa Każde doładowanie licznika przedpłatowego wymaga wprowadzenia kodu otrzymanego po uiszczeniu opłaty za prąd

Licznik przedpłatowy - jak to działa? Z przedpłatowego licznika prądu korzysta się podobnie jak z telefonu komórkowego na kartę. Kiedy warto zainstalować licznik przedpłatowy? Czy to się opłaca? Jak działa i jak go doładować? Czy licznik przedpłatowy to sposób na oszczędzanie prądu? Wyjaśniamy.

Jeśli tradycyjnie rozliczamy się z dostawcą prądu, to najpierw opłacamy prognozy, a potem rozliczenie po ukończeniu zadeklarowanego okresu. Można też wybrać licznik przedpłatowy (nazywany też przedpłaconym albo licznik pre-paid) i wtedy płacimy za energię elektryczną z góry. Możemy wykorzystać tyle prądu, za ile zapłaciliśmy. Kiedy będzie zbliżał się koniec opłaconego limitu, należy wykonać doładowanie licznika.

Spis treści

 1. Komu przysługuje licznik przedpłatowy?
 2. Czy licznik przedpłatowy się opłaca? Czy warto go zainstalować?
 3. Jak zrobić debet na licznik przedpłatowy
 4. Jak zamówić licznik przedpłatowy
 5. Ile kosztuje licznik przedpłatowy?
 6. Jak doładować licznik przedpłatowy
 7. Licznik przedpłatowy Tauron
 8. Licznik przedpłatowy Enea

Komu przysługuje licznik przedpłatowy?

Każdy odbiorca energii elektrycznej może zamówić licznik przedpłatowy u swojego dostawcy prądu. Z tym, że nie każdy sprzedawca oferuje taką usługę. Przedsiębiorstwo energetyczne może też dać odpowiedź odmowną. Instalacja licznika przedpłatowego na wniosek klienta wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty.

Na koszt przedsiębiorstwa energetycznego licznik przedpłatowy może zostać zainstalowany u tak zwanego odbiorcy wrażliwego, czyli osoby o niskich dochodach mającej prawo do dodatku mieszkaniowego. Dostawca energii może z własnej inicjatywy i na swój koszt zainstalować licznik na kartę u odbiorcy, który ma problemy z terminowym regulowaniem należności - co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy zwlekał z zapłatą za energię elektryczną albo świadczone usługi przez okres co najmniej 1 miesiąca.

Czy licznik przedpłatowy się opłaca? Czy warto go zainstalować?

Licznik przedpłatowy może być przydatny właścicielowi mieszkania lub domu, które są wynajmowane. Pozwoli to uniknąć problemów z rozliczaniem się za prąd przez najemcę. Licznik przedpłatowy instaluje się też w lokalach, z których korzysta się okresowo, np. w domu letniskowym albo gdy mieszkamy za granicą.

Przeczytaj też: Jak skorzystać z zamrożenia cen prądu przy wyższym limicie zużycia?

Licznik przedpłatowy może być też sposobem na oszczędzanie prądu, ponieważ musimy kontrolować jego zużycie. Przy takim rozwiązaniu naturalne jest zapoznanie się ze zużyciem energii przez różne urządzenia domowe. To może przyczynić się do wyrobienia nawyku ograniczania zbędnego wykorzystywania energii elektrycznej, co da nam oszczędności. Korzystając z licznika przedpłatowego, unikniemy również zadłużenia w zakładzie energetycznym i płacenia odsetek.

Jak zrobić debet na licznik przedpłatowy

Gdy opłacamy tylko określoną liczbę kilowatów, istnieje ryzyko pozostania bez prądu, jeśli nie doładujemy licznika. Można to przekuć na plus, ponieważ korzystanie z licznika pre-paid wyrobi w nas nawyk kontroli stanu licznika – wyświetla on liczbę kilowatów energii do wykorzystania. Warto dodać, że liczniki przedpłatowe mają funkcję informowania o zbliżającym się terminie koniecznego doładowania. Termin wyświetlenia komunikatu – istniejący zapas energii elektrycznej - można zaprogramować indywidualnie.

Przeczytaj też: Maksymalna cena prądu. Ile zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu w 2023 roku?

Można również wykorzystać funkcję debetu na liczniku przedpłatowym. Taki debet trzeba zgłosić w przedsiębiorstwie energetycznym. Debet na liczniku musi zaprogramować specjalista z firmy energetycznej, sami nie możemy tego zrobić. Debet przydaje się na przykład w sytuacji, gdy limit energii się wyczerpie w dni wolne od pracy albo świąteczne, gdy nie można doładować energii. Wartość pobranej w ten sposób energii zostanie odliczona przy najbliższym doładowaniu licznika przedpłatowego.

Jak zamówić licznik przedpłatowy

Wystarczy w zakładzie energetycznym, który dostarcza nam prąd, złożyć wniosek o instalacją licznika przedpłatowego. Dostawca instaluje licznik na kartę zwykle w terminie 7 dni od wydania pozytywnej decyzji. W przypadku licznika dla klienta wrażliwego jest to 21 dni od otrzymania wniosku.

Ile kosztuje licznik przedpłatowy?

Można zamówić licznik przedpłatowy energii elektrycznej do bezpośredniego pomiaru w sieciach prądu przemiennego:

 • jednofazowych,
 • trójfazowych.

Przeczytaj też: Odłączenie prądu - co zrobić, żeby tego uniknąć. Jakie są opłaty za ponowne podłączenie prądu

Liczniki te są wielotaryfowe, można ich używać, jeśli mamy:

 • taryfę dzienną - całodobową,
 • taryfę nocną,
 • obie taryfy – dzienną i nocną.

Koszt licznika przedpłatowego zależy do jakiego prądu jest przeznaczony. Cena licznika na kartę wynosi odpowiednio:

 • prąd jednofazowy - koszt licznika 400-500 zł,
 • prąd trójfazowy – koszt licznika 700-800 zł.

Podpisanie umowy na licznik przedpłatowy wiąże się z uiszczaniem miesięcznej opłaty. Również każde doładowanie licznika wymaga niewielkiej opłaty manipulacyjnej.

Jak doładować licznik przedpłatowy

Opłatę za określoną ilość kilowatów, czyli doładowanie licznika przedpłatowego, można wnieść w dowolnym terminie i na wiele sposobów. Każdy operator ma własne regulacje. Licznik przedpłatowy można doładować korzystając z biura obsługi klienta lub wyznaczonych placówek handlowych, w serwisie internetowym dostawcy.

We wniosku o doładowanie licznika przedpłatowego należy podać swoje dane, adres, numer licznika oraz określić sposób odbioru kodu:

 • emailowo,
 • SMS-em.

Żeby go doładować musimy otrzymać kod do licznika przedpłatowego. Zależnie od sposobu wniesienia opłaty trzeba poczekać odpowiednio długo na jej zaksięgowanie na koncie przedsiębiorstwa energetycznego. Wtedy otrzymamy 20-cyfrowy kod do licznika przedpłatowego. Trzeba go wprowadzić do licznika za pomocą klawiatury na nim umieszczonej. Po zaakceptowaniu kodu pojawi się komunikat, ile kilowatogodzin energii mamy do dyspozycji.

Przeczytaj też: Jak sprawdzać i kontrolować zużycie prądu

Licznik przedpłatowy Tauron

TAURON może zainstalować licznik przedpłatowy w sytuacji kiedy, są to:

 • odbiorcy "wrażliwi" którym na podstawie innych przepisów przysługuje dodatek mieszkaniowy,
 • odbiorcy, którzy co najmniej dwa razy w roku mieli ponad miesiąc opóźnienia zapłaty faktury za energię elektryczną,
 • jeżeli odbiorca nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, licznik przedpłatowy może być zainstalowany z inicjatywy dostawcy.

Tak jak napisaliśmy wyżej, należy złożyć wniosek do siedziby dostawcy prądu z prośbą o zainstalowanie licznika przedpłatowego. Jest on zobowiązany zainstalować licznik przedpłatowy na własny koszt w terminie 21 dni od otrzymania wniosku. Tauron nalicza prowizję przy każdym doładowaniu licznika przedpłatowego, wynosi ona 6,90 złotych. W celu doładowania licznika przedpłatowego, możemy kupić prąd od firmy Tauron w punktach sprzedaży (duże supermarkety, stacje benzynowe, niektóre sklepy spożywcze), dzwoniąc na infolinię Tauron, czy korzystając z Biura Obsługi Klienta Tauron (eBOK) lub udając się do najbliższego oddziału Biura Obsługi Klienta Tauron (BOK).

Licznik przedpłatowy Enea

Aby doładować licznik przedpłatowy w Enea można to zrobić przez Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta. Kod do licznika przedpłatowego Enea można też otrzymać po dokonaniu wpłaty w kasie Żabki. Prowizja za zakup kodu do licznika przedpłatowego Enea w punktach sieci Żabka wynosi 2,49 zł. Licznik można też doładować w punktach obsługi Enea (lista dostępnych punktów jest na stronie mojeplatnosci.pl). Prowizja za zakup kodu w punktach Enea "Moje Płatności" wynosi 4,99 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE