Licznik energii elektrycznej. Odbiorca energii nie jest właścicielem licznika
Sam licznik energii elektrycznej nie należy do właściciela posesji. Opłata za energię elektryczną jest rozliczana na podstawie wskazań licznika zamontowanego na posesji.
Licznik energii elektrycznej, choć zamontowany na posesji odbiorcy po wcześniejszym odbiorze technicznym gotowej instalacji elektrycznej, pozostaje własnością zakładu energetycznego.
Odbiorca jest jednak odpowiedzialny za bezpieczeństwo i ochronę licznika energii elektrycznej, m.in. przed zalaniem, zanieczyszczeniem czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Licznik energii elektrycznej powinien mieć tak zwaną plombę legalizacyjną będącą gwarancją jego jakości, założoną przez Główny Urząd Miar. Dodatkowo po zamontowaniu licznik jest plombowany przez zakład energetyczny dla zabezpieczenia przed możliwością przełączenia przez nieuprawnioną osobę (na przykład w celu pobierania energii z jego pominięciem).
Grupa odbiorców IV lub V
Odbiorców dzieli się na grupy zależnie od napięcia sieci, do której są przyłączeni, oraz wielkości pobieranej mocy. Budynki jednorodzinne należą do grupy IV (moc przyłączeniowa powyżej 40 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 63 A) lub V (moc do 40 kW, zabezpieczenie do 63 A), a teren budowy domu – do grupy VI (przyłączenie na okres nie dłuższy niż rok).
Większość odbiorców korzysta z liczników jednotaryfowych (grupa taryfowa G11 – całodobowa). Stawka opłaty za zużycie energii w systemie całodobowym jest stała, niezależnie od pory dnia/nocy.
Przeczytaj też:
Jak przyłączyć dom do sieci elektroenergetycznej. Wniosek o warunki przyłączenia >>>
Odbiorca może wnioskować do zakładu energetycznego o zainstalowanie licznika dwutaryfowego (grupa taryfowa G-12). Taki licznik osobno zlicza ilość energii zużywanej w strefie czasowej dziennej, osobno w strefie nocnej. Cena energii w każdej z nich jest inna. W strefie dziennej - przeważnie w godzinach 6.00-13.00 i 15.00-22.00 - energia jest zwykle o kilka-kilkanaście procent droższa od całodobowej (grupa taryfowa G-11 z licznikiem jednotaryfowym), w nocnej - w pozostałych porach doby, czyli od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00 - jest tańsza o mniej więcej 50%.
Rozliczanie dwutaryfowe jest opłacalne głównie dla odbiorców korzystających z elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego (piecami akumulacyjnymi albo ogrzewaniem podłogowym akumulacyjnym), które pobiera energię z sieci głównie nocą, a w ciągu dnia ogrzewa dom wytworzonym dzięki niej ciepłem.