Gniazdka w kuchni. Jak dobrze rozplanować gniazda elektryczne

2018-06-25 8:51

Gniazdka w kuchni to ważny element wyposażenia. Sztuką jest tak rozplanować i dobrać liczbę gniazd elektrycznych, żeby później nie trzeba było korzystać z przedłużaczy albo rozgałęziaczy. Wbrew pozorom liczba gniazdek w kuchni może być imponująca.

Ramki: gniazdka elektryczne w kuchni
Autor: Piotr Mastalerz Przygotowanie ramek wielokrotnych z kilkoma gniazdami w pobliżu najważniejszych pól roboczych w kuchni jest bardzo wygodne.

Gniazdka w  kuchni muszą być dobrze zaplanowane. Dobre ich rozmieszczenie i oszacowanie odpowiedniej liczby gniazdek elektrycznych pozwoli wygodnie korzystać z różnych sprzętów. W projekcie domu jest projekt instalacji elektrycznej, ale może on nie wystarczyć do naszych potrzeb. Instalacje rozprowadza się, gdy ściany są jeszcze nieotynkowane. Dobrze jest przed wizytą elektryków usiąść z kartką papieru i naszkicować układ kuchni wraz z rozmieszczeniem poszczególnych urządzeń AGD oraz pól roboczych, na których będziemy korzystali z różnych sprzętów, np. krajalnicy, czajnika elektrycznego.

Lista sprzętów do podłączenia w kuchni jest długa:

  • kuchnia
  • okap
  • piekarnik
  • lodówka
  • ekspres do kawy
  • czajnik elektryczny
  • mikrofala
  • opiekacz
  • zmywarka
  • młynek w zlewozmywaku
  • robot kuchenny
  • krajalnica, mikser, blender
  • lampka lub listwa świetlna pod szafkami
  • dekoracyjne paski ledowe w szklanych szafkach
  • podgrzewacz wody
  • radio lub telewizor
Gniazda w kuchni
Autor: Piotr Mastalerz Gniazda powinny być umieszczone bezpośrednio obok miejsc, w których będziemy korzystali ze sprzętów elektrycznych. Dobrze jest je pogrupować w ramkach.

Gniazdka elektryczne do sprzętu w zabudowie kuchennej

Trzeba przewidzieć jakiego rodzaju i jak duży sprzęt AGD do zabudowy będziemy kupować. Do podłączenia urządzeń instalowanych w zabudowie, np. kuchni, lodówki, piekarnika, najwygodniej jest przygotować gniazda umieszczone na ścianie za nimi lub plecami sąsiednich szafek. Takie gniazda umieszcza się na wysokości 30-50 cm nad podłogą. Te gniazda dobrze jest zgrupować w większej listwie i zaplanować dostęp do nich na wypadek awarii.

Gniazda w kuchni
Autor: Piotr Mastalerz W tej kuchni gniazda będą umieszczone na parapecie pod oknem przy blacie. Instalacja została poprowadzona w pustakach podczas wznoszenia muru.

Gniazdka w kuchni do sprzętu wolnostojącego

Do podłączenia niskiej lodówki lub zamrażarki wolno stojącej należy przygotować gniazdo powyżej ich blatu na wysokości około 1 m albo obok nich na wysokośći 30 cm nad podłogą. Gniazdo do wysokiej lodówko-zamrażarki może być umieszczone nisko nad podłogą obok niej albo na ścianie powyżej jej blatu, czyli na wysokości około 2,2 m. Gniazdo do podłączenia okapu trzeba zaplanować tak, żeby po jego instalacji pozostało niewidoczne. Może być umieszczone np. w sąsiedniej szafce albo w taki miejscu na ścianie, że zasłoni je obudowa okapu kominowego.

Gdzie zamontować gniazdka w kuchni
Autor: Piotr Mastalerz Gdy chcemy, żeby gniazda nie rzucały się w oczy, można umieścić je dyskretnie u góry szafek stojących.

Ile gniazdek w kuchni? Lepiej więcej niż za mało

Projektując liczbę gniazdek w kuchni dobrze jest grupować je po kilka i umieszczać w ramkach wielokrotnych. To uprości instalację, poprawi wygląd kuchni i będzie sprzyjać wygodzie. W trakcie  przygotowywania czasem korzystamy z kilku sprzętów i dobrze jest nie podłączać i odłączać ich na zmianę.

Sprawdź też:

Uwaga

Niektóre sprzęty kuchenne, np. płyta indukcyjna lub przepływowy podgrzewacz wody, wymagają zasilania prądem trójfazowym. Podłącza się je na stałe bezpośrednio do instalacji albo do trójfazowego gniazda pięciobiegunowego z trzema stykami fazowymi oraz stykami neutralnym i ochronnym.

Gniazda w kuchni na małe AGD

W kuchni korzystamy z wielu sprzętów ułatwiających i przyspieszających przygotowywanie posiłków. Większość z nich nie jest stale podłączona, ale potrzeba gniazd, gdy ich będziemy używać. Zwykle instaluje się je na ścianie 20-30 cm nad blatem, czyli 1,2-1,3 m nad podłogą. Takie gniazda są widoczne. Ponieważ takich elementów w kuchni może być naprawdę dużo, warto rozważyć wariant schowania niektórych. Gniazda wtyczkowe można zainstalować na spodzie szafek kuchennych wiszących nad blatem kuchennym albo u góry szafek dolnych. Wygodne jest umieszczenie gniazdek w blacie albo na parapecie lub zabudowie narożnika przy blacie. W kuchni przyda się też gniazdo elektryczne nad szafkami, do którego można podłączyć listwę świetlną zainstalowaną na spodzie szafek.

Gniazdka do sprzętu w zabudowie kuchennej
Autor: Andrzej Szandomirski Gniazda wtyczkowe do sprzętu w zabudowie kuchennej umieszcza się nisko nad ziemią. Nalezy pamiętać o przygotowaniu łatwego dostępu do nich na wypadek awarii.

Rodzaj gniazd do kuchni

Do kuchni należy kupować wyłącznie gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym (bolcem) albo ze stykami bocznymi w gniazdach typu "schuko". Do sprzętu AGD stosuje się gniazda wtyczkowe dwubiegunowe wchodzące w skład obwodów jednofazowych. Zależnie od tego, gdzie będą one umieszczone, trzeba wybrać odpowiedni model. Gniazda w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka powinny mieć klapkę, żeby rozbryzgi wody nie dostały się do wnętrza. Jeśli gniazda będą umieszczone w blacie drewnianym, powinny mieć obudowę dostosowaną do montażu w takim podłożu.

Warto wiedzieć

Osobne obwody

Im mniej urządzeń jest zasilanych z jednego obwodu, tym lepiej, tym instalacja będzie mniej zawodna. Dlatego instalacja w kuchni powinna składać się z kilku obwodów elekrycznych. Gniazda elektryczne (do 5) służące do zasilania urządzeń przenośnych, np. miksera, krajalnicy, czajnika, powinny mieć osobny obwód. Kuchenka, piekarnik i zmywarka to kolejny obwód. Urządzenia o dużej mocy, np. przepływowy podgrzewacz wody, również wymagają zasilania z oddzielnego obwodu.

Gniazdka w kuchni
Autor: Małgorzata Góra Na rynku jest bardzo duży wybór osprzętu elektrycznego o różnych kształtach i kolorach, więc bez trudu można go dopasować do stylistyki i barw kuchni.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.