Dopłaty do magazynów energii 2023 w programie Mój Prąd 4.0.! Czy magazynowanie energii jest opłacalne?

2023-01-25 11:50

Duże zmiany w finansowaniu inwestycji fotowoltaicznych w programie Mój Prąd. Przewidziano ponad dwukrotnie wyższe dofinansowanie do magazynów energii. Można już złożyć wnioski o dofinansowanie. Kto skorzysta i ile wyniesie dopłata? Ile kosztuje magazyn energii i jak działa? Czy magazynowanie energii jest opłacalne? Czy jest dobrym zabezpieczeniem na kryzys energetyczny? Wyjaśniamy.

magazyn energii
Autor: Andrzej Papliński W instalacjach typu off-grid akumulatory służą do magazynowania energii „na miejscu”. Choć rozwiązanie nie jest tanie, zainteresowanie nim jest coraz większe

Ruszyła kolejna edycja programu "Mój Prąd". Od 15 grudnia można składać wnioski na wyższe dofinansowanie na fotowoltaikę i do magazynów energii. Indywidualny prosument będzie mógł otrzymać 6 tys. zł lub 7 tys. zł dofinansowania do instalacji PV. Zwiększeniu ulegnie także dofinansowanie kupna magazynu energii - będzie można otrzymać 16 tys. zł, a nie jak obecnie 7,5 tys. zł.

Zmiana zasad programu Mój Prąd

- Zmieniając zasady programu, przede wszystkim zwiększając dofinansowanie, chcemy wspomóc prosumentów i dać im narzędzia, aby jak najwięcej prądu, który wyprodukują z paneli zatrzymali w swoim gospodarstwie domowym. Dlatego też - aby nadać impuls do jeszcze większej autokonsumpcji wyprodukowanego prądu - m.in. ponad dwukrotnie zwiększamy dofinansowanie do kupna i instalacji magazynów energii – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Paweł Mirowski.

Zwiększone dopłaty do magazynów energii

"Rozwój OZE to dobra recepta na rosnące na skutek wojny ceny energii. Dlatego od 15.12, w ramach programu Mój Prąd, podnosimy poziom dofinansowania dla instalacji #PV do 6 tys. zł., a do magazynów energii do 16 tys. zł. Zmiana obejmie beneficjentów 4. edycji programu" - napisała na Twitterze Anna Moskwa. O nowych zasadach dopłat przeczytasz w artykule: Wyższe dofinansowanie w programie Mój prąd od 15 grudnia

Wspieranie użytkowników domowych przez zwiększanie autokonsumpcji energii oraz dostarczanie jej w przypadku braku zasilania z sieci operatora to nie jedyne zadania magazynów energii. Indywidualne magazyny energii pełnią także bardzo ważną funkcję dla całego systemu elektroenergetycznego i są dobrą alternatywą na kryzys energetyczny. Stabilizują sieć, dzięki czemu ograniczają ryzyko jej awarii. Stan sieci elektroenergetycznych w Polsce nie jest dobry i rząd o tym wie. Dlatego w ramach uruchomionej 15 kwietnia 2022 r. czwartej edycji programu Mój Prąd beneficjenci mogli liczyć na zwrot części nakładów poniesionych na zakup magazynu energii w wysokości do 7,5 tys. zł. A od 15 grudnia dopłata jest dwukrotnie wyższa - będzie można dostać 16 tys. zł na magazynowanie energii.

Jak działa magazyn energii

Mówiąc najprościej, magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń do przechowywania energii i – w razie potrzeby – wprowadzania jej do sieci. Zazwyczaj magazyn energii składa się z:

 • baterii (o różnej pojemności),
 • regulatorów ładowania/inwerterów wyspowych,
 • okablowania,
 • ewentualnie urządzeń pozwalających na kontrolę procesu ładowania, na przykład CERBO GX (od Victron Energy).

Zazwyczaj producenci dostarczają również odpowiednie aplikacje do ich zdalnej obsługi. W przypadku magazynów połączonych z instalacją fotowoltaiczną w bateriach jest zwykle gromadzona energia nadwyżkowa, której nie zużywają na bieżąco domowe urządzenia elektryczne. W obiektach niemających fotowoltaiki w bateriach można magazynować energię pobraną bezpośrednio z sieci zakładu energetycznego i przechowywać ją na wypadek awarii. Magazynowanie energii sieciowej może mieć znaczenie w miejscach, w których często dochodzi do awarii sieci (zazwyczaj rejony wiejskie). Magazyn energii może mieć również sens dla użytkowników, którzy korzystają z taryfy dwustrefowej. Wówczas akumulatory można ładować w tych godzinach, w których prąd jest tańszy (nocą, w wybranych godzinach w ciągu dnia, w weekendy) i korzystać z nich (rozładowywać) wtedy, gdy za prąd trzeba płacić więcej. Takie postępowanie może przynieść realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Ile kosztuje magazyn energii?

Nie da się ukryć, że magazynowanie energii nie należy do najtańszych przedsięwzięć. Magazyn energii z baterią o pojemności 10 kWh to wydatek rzędu 20-25 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt urządzeń dodatkowych, takich jak regulatory ładowania/inwertery wyspowe, rozłączniki AC (w przypadku konkretnej konfiguracji). Łączny koszt inwestycji w magazynowanie energii sięga więc 30-40 tys zł. Można więc przyjąć, że na system magazynowania energii trzeba zazwyczaj przeznaczyć drugie tyle, co na instalację fotowoltaiczną. Może się to wydawać dużą kwotą, jednak warto pamiętać, jaką funkcję ma pełnić system magazynowania energii. Zwykle instaluje się go po to, by zapewniał użytkownikom poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a za nie inwestorzy są często w stanie sporo zapłacić.

Przeczytaj też: Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak dostać? O dopłaty możesz się starać z różnych programów!

Czy magazynowanie energii jest opłacalne?

Powodów, dla których warto magazynować energię elektryczną, jest kilka. Pierwszy z nich dotyczy bezpośrednio coraz większej grupy osób korzystających z fotowoltaiki i wiąże się z zagadnieniem stabilizacji parametrów domowej sieci elektrycznej. W Polsce coraz częściej zdarza się, że właściciele instalacji fotowoltaicznych doświadczają zjawiska podwyższonego napięcia w domowej sieci elektrycznej. Jeżeli napięcie przekroczy wartość 253 V, wyłącza się falownik i spada wydajność pracy instalacji paneli fotowoltaicznych (zmniejsza się liczba kilowatogodzin produkowanej energii).

Kolejnym powodem, dla którego magazynowanie energii jest opłacalne, jest niezależność energetyczna. Coraz częściej inwestorzy budują domy inteligentne, w których oprócz zastosowania rozwiązań gwarantujących niskie koszty eksploatacji liczy się również zapewnienie domownikom bezpieczeństwa w razie awarii sieci. W tę ideę doskonale wpisuje się magazyn energii, który ma funkcję back-up. Dzięki niej na przykład w domu w trakcie burzy świeci się światło, podczas gdy sąsiedzi siedzą w ciemnościach.

Jaki magazyn energii wybrać? Jaka pojemność magazynu?

Dobór odpowiedniego magazynu energii zawsze powinien odbywać się przy wsparciu profesjonalnego doradcy, który będzie potrafił przeprowadzić stosowny wywiad i zbudować system spełniający oczekiwania inwestorów. Ponieważ koszt baterii stanowi mniej więcej 80% całkowitego kosztu systemu magazynowania energii, należy starannie dobrać ich pojemność. Koszt zbyt dużego magazynu energii,którego nie da się w pełni naładować, będzie się wolniej zwracał, a zbędna bateria będzie niepotrzebnie zajmowała miejsce w garażu/pomieszczeniu technicznym. Pojemność magazynu energii można dobierać w dwojaki sposób, w zależności od głównej funkcji, którą ma pełnić. Można założyć na przykład, że magazyn energii będzie zasilał większość odbiorników w domu przez jeden dzień słabej pracy fotowoltaiki. Albo przyjąć, że w pierwszej kolejności magazyn energii będzie zasilał wybrane odbiorniki (na przykład na jednej fazie) przez kilka godzin w przypadku zaniku napięcia w sieci operatora (back-up).

Przeczytaj też: Net-billing nowy sposób rozliczania fotowoltaiki! Rozliczysz wartość, a nie ilość energii

W przypadku (back-up), kiedy dobiera się magazyn energii głównie do zasilania wybranych urządzeń przez określony czas w razie zaniku zasilania zewnętrznego, należy ustalić ich parametry (moc elektryczną, rodzaj zasilania – jedno lub trójfazowe) oraz czas, przez który mają być zasilane, i na tej podstawie dobrać na przykład inwertery wyspowe (ich moc) i pojemność baterii. Powinna być mniej więcej równa sumarycznej mocy inwerterów wyspowych (na przykład dla trzech inwerterów wyspowych po 3 kW każdy musi wynosić mniej więcej 9 kWh).

Jak podłączyć magazyn energii?

Jeżeli chcemy przyłączyć nowy magazyn energii elektrycznej, trzeba złożyć wniosek do przedsiębiorstwa energetycznego, z którym mamy podpisana umowę na dostarczanie energii do domu. Informacje i wnioski dotyczące przyłączenia magazynu energii znajdują się na stronach internetowych dostawców lub w ich punktach obsługi klientów.

Procedura przyłączenie magazynu energii:

 • złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej magazynu energii elektrycznej (wniosek WPM),
 • wpłata zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie do sieci magazynu energii elektrycznej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV,
 • uzyskanie warunków przyłączenia,
 • zawarcie umowy o przyłączenie magazynu energii,
 • realizację postanowień umowy o przyłączenie,
 • przeprowadzenie sprawdzeń i odbiorów,
 • zawarcie umowy na dostawę energii elektrycznej,
 • zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji dla wprowadzenia energii elektrycznej oddawanej z magazynu.

Posiadacz magazynu energii elektrycznej ma obowiązek:

 • przekazać operatorowi systemu elektroenergetycznego informację o oddaniu magazynu energii eklektycznej do eksploatacji - w terminie 7 dni od dnia oddania tego magazynu do eksploatacji,
 • powiadomić operatora systemu elektroenergetycznego o wszelkiej zmianie danych posiadacza magazynu energii elektrycznej oraz magazynu energii elektrycznej - w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych.
Nasi Partnerzy polecają