Mój Prąd - 1000 zł wyższe dofinansowanie na fotowoltaikę od 15 grudnia

2022-11-23 14:30
program mój prąd
Autor: Andrzej Papliński Zmiana wysokości dopłat w programie Mój Prąd jeszcze w tym roku!

Zmiana programu Mój prąd od 15 grudnia. Wyższa dotacja 6 tys. zł na fotowoltaikę i aż 15 tysięcy złotych na magazyny energii. Kto i kiedy może skorzystać z nowych dopłat? Wyjaśniamy.

Spore zaskoczenie w czwartej edycji programu Mój prąd. Anna Moskwa poinformowała o wyższym dopłatach do instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Zmiany będą obowiązywać już od 15 grudnia. Przypominamy, że czwarta edycja programu Mój prąd została uruchomiona w kwietniu i trwa do 22 grudnia 2022 roku. Zmiany programu i zwiększone dofinansowanie do fotowoltaiki to odpowiedź na kryzys energetyczny. Jak powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa "Nasz wspólny cel to 50 GW w OZE do 2030 roku".

Zmiana programu Mój prąd od 15 grudnia

Beneficjenci programu Mój Prąd jeszcze w trwającej czwartej edycji, będą mogli ubiegać się o wyższe dopłaty do OZE. Zmiana dotyczy dopłat:

  • Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej - do 6000 zł
  • Dofinansowanie do magazynu energii - do 15 000 zł

Dotacja na panele fotowoltaiczne wzrośnie o 1000 zł, a na magazyny energii będzie aż dwukrotnie wyższa, zamiast 7500 zł będzie można dostać do 15 tysięcy złotych.

Przeczytaj też: Mój Prąd - czwarta edycja programu. Zasady przyznawania i wysokość dopłat

Mój Prąd. Wyższe dofinansowanie do magazynów energii

Wspieranie użytkowników domowych przez zwiększanie autokonsumpcji energii oraz dostarczanie jej w przypadku braku zasilania z sieci operatora to nie jedyne zadania magazynów energii. Indywidualne magazyny pełnią także bardzo ważną funkcję dla całego systemu elektroenergetycznego. Stabilizują sieć, dzięki czemu ograniczają ryzyko jej awarii. Stan sieci elektroenergetycznych w Polsce nie jest dobry i rząd o tym wie. Dlatego w ramach uruchomionej 15 kwietnia 2022 r. czwartej edycji programu Mój Prąd beneficjenci mogą liczyć na zwrot części nakładów poniesionych na zakup magazynu energii w wysokości do 7,5 tys. zł (po spełnieniu warunków opisanych w regulaminie). Od 15 grudnia mamy ponad dwukrotną podwyżkę dopłaty! Zmiana programu Mój Prąd zapewnia aż 15 tys. dopłaty do magazynowania energii.

Mój Prąd. Wyższe dofinansowanie do fotowoltaiki

Czwarty nabór wniosków Mój Prąd ruszył 15 kwietnia 2022 r. Wnioski można składać za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie NFOŚiGW. Maksymalne dofinansowanie w ramach programu Mój prąd 4.0 na mikroinstalacje wraz z magazynami energii wynosiło 20 500 zł (ale nie więcęj niż 50% kosztów kwalifikowanych). Ta propozycja skierowana jest do prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w nowym systemie net-billing. 

Od 15 grudnia indywidualni prosumenci w systemie net-billing, którzy mogą zgłosić przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci od kwietnia 2022 r. będą mogli dostać wyższą dotację na fotowoltaikę - podwyżka wynosi 1000 zł.

  • dofinansowanie tylko mikroinstalacji PV – dotacja do 5000 zł,
  • dofinansowanie mikroinstalacji PV przy zakupie innych elementów – dotacja do 6000 zł

Kto skorzysta z nowych dopłat w programie Mój prąd?

Wyższe dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych i do magazynów energii będą mogli dostać indywidualni prosumenci, którzy chcą skorzystać z 4. edycji programu Mój prąd. Pytanie, czy wyższą dopłatę dostaną osoby, które już złożyły wniosek o dofinansowanie z programu Mój prąd przed 15 grudnia?