Gwarancja na panele fotowoltaiczne. Sprawdź, zanim kupisz

2021-02-01 11:25

Instalacja fotowoltaiczna to kosztowna inwestycja. Dlatego ważna jest gwarancja na fotowoltaikę, której udzielają producenci i instalatorzy. Zanim wydamy pieniędzy, warto wiedzieć, jaką jakość i długość działania instalacji gwarantują producenci paneli fotowoltaicznych lub wykonawcy instalacji.

Gwarancja na fotowoltaikę
Autor: Salvis Ekspert System fotowoltaiczny powinien pracować z dużą wydajnością co najmniej 20-30 lat

Nikt nie wydaje kilkudziesięciu tysięcy złotych na instalację, która ma za kilka lat przynieść wielkie oszczędności, jeśli nie będzie miał przekonania, że to się ziści. Dlatego niezmiernie ważne jest dokładne sprawdzenie gwarancji, jakie udzielają producenci modułów fotowoltaicznych. W przypadku instalacji fotowoltaicznych liczy się nie tylko trwałość instalacji, ale również jej wydajność. Moduły fotowoltaiczne mają działać co najmniej 20-30 lat, zachowując dobre parametry pracy. Mówiąc wprost - produkując jeszcze dużo prądu.

Z tego powodu na rynku fotowoltaiki funkcjonują dwa podstawowe rodzaje gwarancji:

  • na moduły fotowoltaiczne jako produkt,
  • na zachowanie mocy.

Ważna jest również gwarancja:

w znacznym stopniu wpływający na sprawność instalacji.

Nie mniej istotna jest gwarancja:

  • na montaż systemu fotowoltaicznego.
Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Spis treści

  1. Gwarancja na moduły fotowoltaiczne
  2. Gwarancja zachowania mocy
  3. Gwarancja na falownik
  4. Gwarancja firmy wykonującej instalację fotowoltaiczną
  5. Warunki uzyskania gwarancji i jej egzekucji

Gwarancja na moduły fotowoltaiczne

Gwarancja na moduły fotowoltaiczne wynosi przeciętnie 10-12 lat. Najwięcej to lat 15. Dotyczy ona konstrukcji modułu, na przykład tego, że szyba nie pęknie, moduł się nie rozwarstwi, folia się nie odklei lub rama nie popęka. W razie zgłaszania reklamacji tego rodzaju trzeba liczyć się z wnikliwą oceną montażu instalacji fotowoltaicznej. Niestety, uszkodzenia modułów wynikające z wadliwego montażu nie zostaną uwzględnione.

Gwarancja zachowania mocy

Bardzo istotna jest gwarancja zachowania mocy znamionowej, ponieważ to ma zapewnić, że produkt przeznaczony do wieloletniej eksploatacji będzie przez cały ten czas odpowiednio wydajny. Gwarancja zachowania mocy jest określana dla 25 lat działania paneli fotowoltaicznych (w ostatnich latach pojawiają się już gwarancje 30-letnie).

Producent zapewnia, iż w warunkach prawidłowej eksploatacji moduł fotowoltaiczny zachowa moc szczytową określoną jako wartość procentową mocy nominalnej wskazanej w karcie produktu na koniec 25 roku eksploatacji. Przeciętnie wynosi ona 80%, ale znajdziemy też moduły, które wg deklaracji producenta powinny zachować 85-90% pierwotnej mocy znamionowej.

  • Gwarancja skokowa

Gwarancja zachowania mocy może być wydana w wersji skokowej. Określa się wtedy, jaka procentowa wartość mocy szczytowej ma być utrzymana po pierwszym roku, po 10 i po 25 latach. Po pierwszym roku eksploatacji fotowoltaiki jest to zwykle 97-98%, po 10 latach – mniej więcej 90%, a po 20 latach – 80-82%.

  • Gwarancja liniowa

Lepsza jest gwarancja mocy w wersji liniowej. Producent deklaruje, że po pierwszym roku użytkowania moc modułu fotowoltaicznego zmniejszy się na przykład o 2-3%, a w następnych latach jej spadek będzie następował znacznie wolniej. Przeciętnie późniejszy spadek mocy wynosi 0,7% rocznie, ale są moduły fotowoltaiczne, w odniesieniu do których producenci gwarantują spadek na poziomie 0,5% rocznie. Dlatego znajdziemy moduły, których producenci gwarantują zachowanie po 25 latach nawet 90% mocy.

Gwarancja na fotowoltaikę
Autor: Solgen W systemie fotowoltaicznym ważne jest długie zachowanie wysokiej sprawności modułów

Gwarancja na falownik

Sercem instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter), którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego wytwarzanego przez moduły fotowoltaiczne w prąd zmienny używany w sieci i przez urządzenia w domu. Od jakości falownika zależy sprawność działania systemu. Najczęściej urządzenie to jest objęte 5-letnią gwarancją. Jednak najlepsi producenci, światowi liderzy w tej dziedzinie, gwarantują nawet 10 lat sprawnego funkcjonowania falownika.

Gwarancja na fotowoltaikę
Autor: Bruk-Bet Solar Standardowo gwarancja na falownik wynosi 5 lat

Gwarancja firmy wykonującej instalację fotowoltaiczną

Poza gwarancjami na moduły i falownik otrzymuje się również gwarancję na usługę wykonania instalacji fotowoltaicznej. Wynosi ona zwykle 2 lata. Gwarancją jest objęty również system montażowy. Najczęściej trwa ona 10 lat.

Niektóre firmy wykonujące systemy fotowoltaiczne oferują gwarancją systemową – na całość: moduły, falownik, osprzęt, wykonanie. Taka gwarancja wynosi zwykle 15 lat. W przypadku takich gwarancji dobrze jest dopytać o szczegóły, ponieważ producenci modułów fotowoltaicznych z Chin, których jest najwięcej na rynku, dają zwykle 10-12 lat gwarancji na swoje produkty.

Przeczytaj też:

Kto instaluje fotowoltaikę? Czy potrzebne są specjalne uprawnienia?

Niestety wg raportu TUV Rheinland najczęstszą przyczyną wadliwego działania instalacji fotowoltaicznej jest niewłaściwe jej wykonanie. Dlatego niezwykle ważny jest wybór wykwalifikowanej i doświadczonej firmy instalacyjnej.

Gwarancja na fotowoltaikę
Autor: Corab Jeśli moduły zostaną uszkodzone podczas montażu, reklamacja nie zostanie uznana

Warunki uzyskania gwarancji i jej egzekucji

Żeby móc skorzystać ze świadczenia gwarancyjnego, instalacja fotowoltaiczna powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami producenta modułów. Ważne są kwalifikacje ekip monterskich – muszą mieć do tego uprawnienia.

Wykrytą wadę należy niezwłocznie zgłosić do producenta lub firmy wykonującej instalację fotowoltaiczną. Często jest na to przewidzianych tylko kilka dni od daty wykrycia usterki. Do zgłoszenia należy dołączyć dokumentację instalacji, fakturę albo protokół zdawczo-odbiorczy.

Firma wystawiająca gwarancję zastrzega sobie prawo decydowania o sposobie naprawienia wady, jeśli reklamacja zostanie uznana. Może być to tylko naprawa modułu lub innego elementu, a nie wymiana na nowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.