Dla kogo moduły fotowoltaiczne glass-glass? Szklane moduły: zalety i wady

2021-08-25 13:41
Moduły fotowoltaiczne glass-glass
Autor: Gettyimages Moduły glass-glass są bardzo wytrzymałe. Cechuje je bardzo wysoka efektywność (dzięki wykorzystaniu przedniej i tylnej strony modułu można zwiększyć uzyski energii). Mają dłuższą żywotność w porównaniu z innymi, alternatywnymi opcjami dostępnymi na rynku

Trendem jest instalacja własnej elektrowni fotowoltaicznej. Na rynku jest duży wybór komponentów do jej budowy, a największy wśród modułów PV. Jedną z rzadziej spotykanych technologii wykonania modułów fotowoltaicznych jest ta typu glass-glass. Jakiego rodzaju są to moduły? Kto powinien się nimi zainteresować? Odpowiadamy.

Jaka jest różnica pomiędzy standardowym modułem a panelami fotowoltaicznymi glass-glass? Najbardziej popularnymi modułami na rynku są te, które zbudowane są z kolejno ułożonych warstw hartowanej szyby, folii EVA (etylenowy polioctan winylu), ogniw (wafli) fotowoltaicznych, drugiej folii EVA oraz podkładu z tworzywa sztucznego. Wszystkie te warstwy są zamknięte w aluminiowej ramie utrzymującej sztywność modułu fotowoltaicznego oraz chroniącej go przed przedostawaniem się zanieczyszczeń pomiędzy warstwy urządzenia.

Moduł fotowoltaiczny typu glass-glass ma jedną podstawową modyfikację. Zamiast podkładu z tworzywa sztucznego, producenci umieszczają na spodzie modułu drugą taflę szkła. Co więcej zamiast folii EVA stosowanej w standardowych panelach, w przypadku glass-glass stosuje się zazwyczaj folie z poliolefinów, które przyczyniają się do obniżenia tempa degradacji urządzeń.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Moduły fotowoltaiczne glass-glass: zalety i wady

Jak każda technologia, również moduły wykonane w technologii glass-glass mają zalety i wady. Zaczynając od plusów, producenci tego rodzaju paneli fotowoltaicznych podkreślają, że są one przystosowane do pracy w najtrudniejszych warunkach środowiska. Odporne na dużą różnicę temperatur, wilgotności oraz duże stężenie szkodliwych substancji chemicznych (kwasów, zasad czy mgły solnej).

Kolejną rzeczą wyróżniającą moduły fotowoltaiczne glass-glass jest dłuższa w porównaniu do standardowych gwarancja na wydajność produkcji energii elektrycznej. W przypadku standardowych paneli fotowoltaicznych producenci najczęściej oferują klientom 25 lat gwarancji na uzysk mocy. Moduły typu glass-glass często objęte są 30-letnią gwarancją na wydajność urządzenia. Świadczy to o tym, że producenci modułów fotowoltaicznych glass-glass są pewni, że konstrukcja ich urządzeń pozwoli znacząco zmniejszyć stopień degradacji ogniw, co przełoży się na dłuższą produkcje na wysokim poziomie.

Galeria: zobacz projekty domów z panelami fotowoltaicznymi

Jeśli chodzi o wady, należy wspomnieć o większym ciężarze paneli fotowoltaicznych glass-glass - nawet do 23 kg (standardowy moduł bez podwójnej szyby waży zazwyczaj w okolicach 20 kg). Zwiększony ciężar nie idzie w parze ze zwiększoną mocą nominalną modułu. Przykładowo moduł typu glass-glass popularnego producenta ma moc nominalną 320W przy masie 22,8 kg. Natomiast u konkurenta moduł standardowy o mocy nominalnej 400W waży 21 kg. Dlatego przed instalacją paneli fotowoltaicznych typu glass-glass, upewnijmy się, że nasz dach wytrzyma takie obciążenie, ponieważ w przypadku podanych modułów, obciążenie na dachu zwiększy się o co najmniej 200 kg przy założeniu dodatkowych elementów konstrukcyjnych dla instalacji fotowoltaicznej 10 kWp.

Przeczytaj też:

Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź, na co zwrócić uwagę >>>

Dodatkowo należy wiedzieć, że montaż instalacji z modułami podwójnie szklanymi wymaga większej precyzji w porównaniu ze  standardowymi ogniwami PV. Najczęściej moduł podwójnie szklany musi być zamontowany na 3 szynach, aby zachować 6 punktów podparcia (standardowo są to 2 szyny i 4 punkty podparcia). Instalator musi dokładnie wiedzieć, gdzie umieścić kolejne punkty podparcia, aby nie uszkodzić modułów i zapewnić ich pewne mocowanie na długie lata.

Przeczytaj też:

Moduł fotowoltaiczny w technologii All Back Contact. Jakie daje korzyści? >>>

30-letnia gwarancja na wydajność mocy modułów fotowoltaicznych glass-glass to duża zaleta. Pamiętajmy jednak, że moduły PV są objęte kilkoma rodzajami gwarancji. Ważna jest gwarancja produktowa, na podstawie której w wyniku uszkodzenia modułu, możemy ubiegać się o nowy produkt za darmo. Ten rodzaj gwarancji dla modułów glass-glass jest znacznie krótszy i zazwyczaj wynosi 12 lat. Oczywiście są na rynku producenci modułów typu glass-glass oferujący 25 lat gwarancji produktowej, ale jest ich niewielu. Dlatego podczas wyboru rodzaju paneli fotowoltaicznych należy dokładnie zapoznać się z kartą produktową, na której zazwyczaj są umieszczone informacje dotyczące poszczególnych typów gwarancji.

Szklane moduły fotowoltaiczne: cena

Jeżeli chodzi o koszty modułów wykonanych w technologii glass-glass to, tak jak w przypadku modułów bez podwójnej warstwy szyby, ich cena będzie różnić się w zależności od producenta oraz jakości wykonania samego panelu. Moduł wykonany w technologii glass-glass od renomowanego producenta może kosztować ok. 1000 zł. Na rynku znajdziemy również tańsze odpowiedniki, pozwalające na dopasowanie całościowego kosztu inwestycji do naszego portfela.

Przeczytaj też:

CENY paneli fotowoltaicznych >>>

Jednak biorąc pod uwagę liczbę modułów fotowoltaicznych glass-glass oraz pozostałe elementy systemu (konstrukcja, inwerter, okablowanie, zabezpieczenia) należy liczyć się z faktem, że instalacja fotowoltaiczna wybudowana przy użyciu modułów podwójnie szklanych będzie droższa niż instalacja o tej samej mocy wykonana na modułach typu szkło-folia.

Kiedy warto wybrać moduły fotowoltaiczne glass-glass?

Duże zainteresowanie modułami typu glass-glass obserwuje się wśród osób, które planują budowę wiaty na samochód, w której podwójnie przeszklone moduły mają pełnić funkcję zadaszenia oraz jednocześnie generatora prądu elektrycznego. Tu bardzo ważne, aby współpracować z profesjonalistą. Wykonanie takiego dachu z panelami fotowoltaicznymi nie jest łatwe, biorąc pod uwagę wszystkie techniczne aspekty, a przede wszystkich zachowanie szczelności konstrukcji.

Moduły glass-glass instaluje się najczęściej na terenach fabryk, w których stężenie szkodliwych substancji chemicznych mogłoby negatywnie oddziaływać na folię prowadząc do szybszej degradacji paneli. Moduły fotowoltaiczne glass-glass są również spotykane na dachach domów jednorodzinnych, jednak znacznie częściej stosuje się tu standardowe panele typu szkło-folia.

Panele fotowoltaiczne glass-glass: skorzystaj z wiedzy specjalistów

Moduły fotowoltaiczne podwójnie przeszklone to bardzo ciekawe rozwiązanie, które jednak nie jest idealne. Biorąc pod uwagę wszystkie wspominane wady i zalety, należy dokładnie przemyśleć montaż tego typu paneli PV na swoim dachu, ponieważ koszt profesjonalnego montażu znacząco podniesie nakłady inwestycyjne i niepotrzebnie wydłuży czas zwrotu inwestycji, może też się okazać się, że dach nie przeniesie obciążenia szklanych modułów. Przed dokonaniem inwestycji, radzimy zapytać o opinie profesjonalnych instalatorów, którzy powinni być w stanie dopasować system fotowoltaiczny do indywidualnych wymagań dachu i inwestora. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają