Dla kogo moduły fotowoltaiczne glass-glass? Szklane moduły: zalety i wady

2021-08-25 13:41
Moduły fotowoltaiczne glass-glass
Autor: Gettyimages Moduły glass-glass są bardzo wytrzymałe. Cechuje je bardzo wysoka efektywność (dzięki wykorzystaniu przedniej i tylnej strony modułu można zwiększyć uzyski energii). Mają dłuższą żywotność w porównaniu z innymi, alternatywnymi opcjami dostępnymi na rynku

Trendem jest instalacja własnej elektrowni fotowoltaicznej. Na rynku jest duży wybór komponentów do jej budowy, a największy wśród modułów PV. Jedną z rzadziej spotykanych technologii wykonania modułów fotowoltaicznych jest ta typu glass-glass. Jakiego rodzaju są to moduły? Kto powinien się nimi zainteresować? Odpowiadamy.

Jaka jest różnica pomiędzy standardowym modułem a panelami fotowoltaicznymi glass-glass? Najbardziej popularnymi modułami na rynku są te, które zbudowane są z kolejno ułożonych warstw hartowanej szyby, folii EVA (etylenowy polioctan winylu), ogniw (wafli) fotowoltaicznych, drugiej folii EVA oraz podkładu z tworzywa sztucznego. Wszystkie te warstwy są zamknięte w aluminiowej ramie utrzymującej sztywność modułu fotowoltaicznego oraz chroniącej go przed przedostawaniem się zanieczyszczeń pomiędzy warstwy urządzenia.

Moduł fotowoltaiczny typu glass-glass ma jedną podstawową modyfikację. Zamiast podkładu z tworzywa sztucznego, producenci umieszczają na spodzie modułu drugą taflę szkła. Co więcej zamiast folii EVA stosowanej w standardowych panelach, w przypadku glass-glass stosuje się zazwyczaj folie z poliolefinów, które przyczyniają się do obniżenia tempa degradacji urządzeń.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Moduły fotowoltaiczne glass-glass: zalety i wady

Jak każda technologia, również moduły wykonane w technologii glass-glass mają zalety i wady. Zaczynając od plusów, producenci tego rodzaju paneli fotowoltaicznych podkreślają, że są one przystosowane do pracy w najtrudniejszych warunkach środowiska. Odporne na dużą różnicę temperatur, wilgotności oraz duże stężenie szkodliwych substancji chemicznych (kwasów, zasad czy mgły solnej).

Kolejną rzeczą wyróżniającą moduły fotowoltaiczne glass-glass jest dłuższa w porównaniu do standardowych gwarancja na wydajność produkcji energii elektrycznej. W przypadku standardowych paneli fotowoltaicznych producenci najczęściej oferują klientom 25 lat gwarancji na uzysk mocy. Moduły typu glass-glass często objęte są 30-letnią gwarancją na wydajność urządzenia. Świadczy to o tym, że producenci modułów fotowoltaicznych glass-glass są pewni, że konstrukcja ich urządzeń pozwoli znacząco zmniejszyć stopień degradacji ogniw, co przełoży się na dłuższą produkcje na wysokim poziomie.

Galeria: zobacz projekty domów z panelami fotowoltaicznymi

Jeśli chodzi o wady, należy wspomnieć o większym ciężarze paneli fotowoltaicznych glass-glass - nawet do 23 kg (standardowy moduł bez podwójnej szyby waży zazwyczaj w okolicach 20 kg). Zwiększony ciężar nie idzie w parze ze zwiększoną mocą nominalną modułu. Przykładowo moduł typu glass-glass popularnego producenta ma moc nominalną 320W przy masie 22,8 kg. Natomiast u konkurenta moduł standardowy o mocy nominalnej 400W waży 21 kg. Dlatego przed instalacją paneli fotowoltaicznych typu glass-glass, upewnijmy się, że nasz dach wytrzyma takie obciążenie, ponieważ w przypadku podanych modułów, obciążenie na dachu zwiększy się o co najmniej 200 kg przy założeniu dodatkowych elementów konstrukcyjnych dla instalacji fotowoltaicznej 10 kWp.

Przeczytaj też:

Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź, na co zwrócić uwagę >>>

Dodatkowo należy wiedzieć, że montaż instalacji z modułami podwójnie szklanymi wymaga większej precyzji w porównaniu ze  standardowymi ogniwami PV. Najczęściej moduł podwójnie szklany musi być zamontowany na 3 szynach, aby zachować 6 punktów podparcia (standardowo są to 2 szyny i 4 punkty podparcia). Instalator musi dokładnie wiedzieć, gdzie umieścić kolejne punkty podparcia, aby nie uszkodzić modułów i zapewnić ich pewne mocowanie na długie lata.

Przeczytaj też:

Moduł fotowoltaiczny w technologii All Back Contact. Jakie daje korzyści? >>>

30-letnia gwarancja na wydajność mocy modułów fotowoltaicznych glass-glass to duża zaleta. Pamiętajmy jednak, że moduły PV są objęte kilkoma rodzajami gwarancji. Ważna jest gwarancja produktowa, na podstawie której w wyniku uszkodzenia modułu, możemy ubiegać się o nowy produkt za darmo. Ten rodzaj gwarancji dla modułów glass-glass jest znacznie krótszy i zazwyczaj wynosi 12 lat. Oczywiście są na rynku producenci modułów typu glass-glass oferujący 25 lat gwarancji produktowej, ale jest ich niewielu. Dlatego podczas wyboru rodzaju paneli fotowoltaicznych należy dokładnie zapoznać się z kartą produktową, na której zazwyczaj są umieszczone informacje dotyczące poszczególnych typów gwarancji.

Szklane moduły fotowoltaiczne: cena

Jeżeli chodzi o koszty modułów wykonanych w technologii glass-glass to, tak jak w przypadku modułów bez podwójnej warstwy szyby, ich cena będzie różnić się w zależności od producenta oraz jakości wykonania samego panelu. Moduł wykonany w technologii glass-glass od renomowanego producenta może kosztować ok. 1000 zł. Na rynku znajdziemy również tańsze odpowiedniki, pozwalające na dopasowanie całościowego kosztu inwestycji do naszego portfela.

Przeczytaj też:

CENY paneli fotowoltaicznych >>>

Jednak biorąc pod uwagę liczbę modułów fotowoltaicznych glass-glass oraz pozostałe elementy systemu (konstrukcja, inwerter, okablowanie, zabezpieczenia) należy liczyć się z faktem, że instalacja fotowoltaiczna wybudowana przy użyciu modułów podwójnie szklanych będzie droższa niż instalacja o tej samej mocy wykonana na modułach typu szkło-folia.

Kiedy warto wybrać moduły fotowoltaiczne glass-glass?

Duże zainteresowanie modułami typu glass-glass obserwuje się wśród osób, które planują budowę wiaty na samochód, w której podwójnie przeszklone moduły mają pełnić funkcję zadaszenia oraz jednocześnie generatora prądu elektrycznego. Tu bardzo ważne, aby współpracować z profesjonalistą. Wykonanie takiego dachu z panelami fotowoltaicznymi nie jest łatwe, biorąc pod uwagę wszystkie techniczne aspekty, a przede wszystkich zachowanie szczelności konstrukcji.

Moduły glass-glass instaluje się najczęściej na terenach fabryk, w których stężenie szkodliwych substancji chemicznych mogłoby negatywnie oddziaływać na folię prowadząc do szybszej degradacji paneli. Moduły fotowoltaiczne glass-glass są również spotykane na dachach domów jednorodzinnych, jednak znacznie częściej stosuje się tu standardowe panele typu szkło-folia.

Panele fotowoltaiczne glass-glass: skorzystaj z wiedzy specjalistów

Moduły fotowoltaiczne podwójnie przeszklone to bardzo ciekawe rozwiązanie, które jednak nie jest idealne. Biorąc pod uwagę wszystkie wspominane wady i zalety, należy dokładnie przemyśleć montaż tego typu paneli PV na swoim dachu, ponieważ koszt profesjonalnego montażu znacząco podniesie nakłady inwestycyjne i niepotrzebnie wydłuży czas zwrotu inwestycji, może też się okazać się, że dach nie przeniesie obciążenia szklanych modułów. Przed dokonaniem inwestycji, radzimy zapytać o opinie profesjonalnych instalatorów, którzy powinni być w stanie dopasować system fotowoltaiczny do indywidualnych wymagań dachu i inwestora. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE