Moduł fotowoltaiczny w technologii All Back Contact. Jakie daje korzyści?

2021-08-16 15:36

Moduł fotowoltaiczny może zostać wykonany w różnych technologiach, warunkujących jego końcowe działanie. All Back Contact to jedna z najbardziej zaawansowanych i dających najlepsze efekty technologii.

Moduły pv
Autor: Tomasz Zaborowicz Panele fotowoltaiczne zwykle montuje się w układzie pionowym. System mocowania musi być odpowiedni do rodzaju pokrycia dachowego

Praktycznie każdy kto usłyszał sformułowanie „instalacja fotowoltaiczna”, wie jak wygląda jeden z głównych komponentów wchodzących w jej skład – moduł fotowoltaiczny. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że moduł może zostać wykonany w różnych technologiach. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii jest ta o nazwie All Back Contact.

Moduły fotowoltaiczne: najczęściej spotykane technologie

Producenci modułów fotowoltaicznych zazwyczaj szukają rozwiązań, które są proste w zastosowaniu i dają zadowalające uzyski energii elektrycznej. Wśród najczęściej spotykanych technologii wykorzystywanych do produkcji modułów PV są: PERC (Passivated Emitter Rear Cell) oraz HALF-CUT.

Technologia PERC (Passivated Emitter Rear Cell) polega na zastosowaniu dodatkowej wstawki izolatora pomiędzy górną częścią elektrody a dołem złącza P-N. Wstawka odpowiada za ograniczenie przyciągania elektronów do aluminiowej elektrody. Co więcej, dodatkowy element pełni funkcję pasywacyjną, polegającą na wspomaganiu odbijania promieni słonecznych z powrotem do bazy ogniwa, co przekłada się na większy uzysk energii elektrycznej. Technologia ta jest stosowana w przemyśle od dawna i pozwoliła producentom ogniw fotowoltaicznych zrobić duży krok na przód pod względem mocy uzyskiwanej w pojedynczego ogniwa.

Przeczytaj też:

Cena paneli fotowoltaicznych: kupujemy instalację fotowoltaiczną >>>

Druga, równie popularna technologia HALF-CUT polega na wprowadzeniu drobnej modyfikacji w procesie produkcji ogniw krzemowych, polegającej na przecięciu ogniwa na pół. Dzięki tej zmianie producenci, przy niewielkim nakładzie kosztów mogli ponownie zwiększyć moce swoich produktów o dodatkowe 5-10 Wp. Ponadto ta technologia pozwoliła na czterokrotną redukcję strat mocy na linii pojedynczego ogniwa PV i całego modułu, co przełożyło się na sumaryczny wzrost wydajności. Co więcej ogniwa fotowoltaiczne wykonane w technologii HALF-CUT są bardziej odporne na pojawiające się okresowo zacienienia.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Technologia All Back Contact

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w produkcji ogniw fotowoltaicznych jest technologia All Back Contact. Nazwa jest utożsamiana ze zjawiskiem przeniesienia obydwu elektrod na spodnią cześć ogniwa fotowoltaicznego. Moduł PV wykonany w tej technologii bardzo łatwo jest rozpoznać, ponieważ patrząc na niego, nie zauważymy charakterystycznych srebrnych ścieżek (tzw. busbarów) odpowiadających m.in. za transport elektronów. Firmy produkujące moduły fotowoltaiczne w tej technologii to np. SunPower, BenQ czy Sharp.

Moduły All Back Contact to rozwiązanie o jednej z najwyższych sprawności na rynku, w którym zarówno szynowody, jak i charakterystyczne srebrne nitki elektrod są niewidoczne, bo umieszczono je na tylnej powierzchni ogniw. Ich powierzchnia jest jednolicie czarna. Ta niewielka na pozór zmiana pozwala uzyskać nie tylko elegancki design, ale też wyższą sprawność wynikającą z lepszego odprowadzania ciepła, a w konsekwencji większą produkcję energii, szczególnie w upalne dni. Ponadto ogniwa do modułów All Back Contact są produkowane z krzemu typu N, a nie typu P, jak w przypadku modułów klasycznych, co również przekłada się na bardzo wysoką sprawność przekraczającą 24%.

Zalety modułów fotowoltaicznych w technologii All Back Contact

Istnieje co najmniej kilka czynników wyróżniających moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii All Back Contact. Po pierwsze brak srebrnych ścieżek na przedniej stronie ogniwa, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie powierzchni właściwej pochłaniającej promieniowanie słoneczne, a to z kolei przekłada się na wyższą sprawność tych modułów. Ogniwo w technologii All Back Contact jest zdolne do pochłaniania niskoenergetycznego promieniowania podczerwonego, które dodatkowo przyczynia się do zwiększenia sprawności urządzenia dochodzącej do wartości nawet 24%.

Przeczytaj też:

Ogniwa fotowoltaiczne: montaż krok po kroku >>>

Dodatkowym plusem umieszczenia wszelkich połączeń elektrycznych z tyłu ogniwa, jest mniejsza podatność na zjawiska korozji. Przyglądając się karcie katalogowej modułów fotowoltaicznych wykonanych w omawianej technologii, zauważymy również bardzo zadowalającą wartość parametru temperaturowego współczynnika spadku mocy, który jest szczególnie istotny dla instalacji pracującej w pełnym słońcu latem oraz wysoką wartość gęstości mocy uzyskiwanej z 1 m2, która w przypadku renomowanych producentów wynosi ponad 220W.

Przeczytaj też:

Jak rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości?

Proces produkcji ogniw fotowoltaicznych w technologii All Back Contact wymaga zastosowania bardzo wysokiej czystości krzemu. Jest ponadto bardziej skomplikowany w odniesieniu do popularnych technologii HALF-CUT czy PERC, jednakże przekłada się na lepszy uzysk energii elektrycznej i produkt wyższej jakości. Za moduły fotowoltaiczne wykonane w omawianej technologii, będziemy musieli więcej zapłacić, różnice mogą sięgać kilkunastu procent.

Kiedy warto zainwestować w moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii All Back Contact

Stosowanie modułów fotowoltaicznych wykonanych w zaawansowanej technologii All Back Contact nie zawsze jest konieczne. Biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania oraz wyższą cenę produktu w porównaniu z innymi modułami PV, z technologii All Back Contact powinien skorzystać inwestor, który ma dostęp do ograniczonej powierzchni montażowej, a zależy mu na jak najlepszych uzyskach energii elektrycznej. Moduły wykonane w tej technologii przyciągną również uwagę estetów, dla których końcowy wygląd instalacji fotowoltaicznej ma duże znaczenie. Wówczas warto, aby firma instalatorska do montażu modułów fotowoltaicznych wykorzystała również konstrukcje (szyny i klemy) w kolorze czarnym, które zleją się z czarnymi ramami modułów, dając końcowy efekt wizualny na bardzo wysokim poziomie.

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.