Dodatek do betonu na mróz - co dodać do betonu na mróz? Kiedy dodatek do betonu na mróz?

2024-01-08 16:20

Zdarza się, że prace budowlane trzeba prowadzić zimą, gdy temperatura znacznie się obniża. Czy można układać beton podczas mrozu? Jakie dodatki przeciwmrozowe do betonu można zastosować? Jak chronić świeży beton przed mrozem?

dodatek do betonu na mróz
Autor: Getty Images Domieszki przeciwmrozowe pozwalają układać beton nawet przy temperaturze poniżej zera

Spis treści

  1. Jaki dodatek do betonu na mróz?
  2. Jak zabezpieczyć świeży beton przed mrozem?
  3. Jak rozpoznać przemarznięty beton?
  4. Co zrobić, gdy beton uległ przemarznięciu?
Pogadane Zbudowane. Budowa domu z betonu komórkowego.
Materiał sponsorowany

Bezpieczną temperaturą, do której można betonować stropy, schody, słupy itp. jest 5 st. C. Co zrobić, gdy harmonogram nagli, a prognoza pogody zapowiada mróz. Nie wszystkie prace budowlane muszą być przerwane podczas mrozów. Są produkty, które pozwalają betonować nawet w temperaturze -10--15 st. C. Jak bezpiecznie prowadzić prace betoniarskie podczas mrozu?

Jaki dodatek do betonu na mróz?

Żeby układać beton, nawet gdy na dworze jest temperatura poniżej zera, trzeba do mieszanki dodać specjalny produkt nazywany domieszką przeciwmrozową. Na rynku są dostępne różne domieszki do betonu. Ich wybór należy pozostawić specjalistom, np. kierownikowi budowy albo pracownikom betoniarni.

Domieszki do betonu uplastyczniają go, przez co pozwalają zmniejszyć ilość wody zarobowej potrzebnej do wykonania mieszanki. Mniejsza ilość wody to mniejsza podatność na zamarzanie. Domieszki przyspieszają wiązanie betonu, a dzięki temu bardzo szybko narasta wczesna wytrzymałość betonu. To skutkuje większą wstępną odpornością na zamarznięcie. Dodatki przeciwmrozowe pozwalają także skrócić czas początku i końca wiązania cementu. Jest to istotne, gdy zależy nam na wcześniejszym zdjęciu deskowań. Pozwalają także przyjąć niższą temperaturę, przy której zaczyn betonowy zacznie zamarzać, czyli prowadzić prace betoniarskie w niższej temperaturze. Zawsze trzeba to sprawdzić w zaleceniach producenta, bo może to być -10, a nawet -15 st.C.

Jak zabezpieczyć świeży beton przed mrozem?

Świeżo ułożony beton należy chronić przed zamarznięciem. Należy go osłonić plandekami lub folią budowlaną, które zatrzymają ciepło wydzielane przez beton podczas wiązania cementu. Dodatkowo można na to położyć maty słomiane, płyty pilśniowe porowate lub warstwę płyt styropianowych o grubości na przykład 5 cm. Innym rozwiązaniem jest przykrycie betonu kilkoma warstwami różnych materiałów, np. folii bąbelkowej, geowłókniny i folii budowlanej. W ekstremalnych sytuacjach można wykorzystać elektryczne maty grzewcze. Beton znajdujący się blisko nad gruntem można okryć folią lub matami ze słomy i obsypać piaskiem.

Jak rozpoznać przemarznięty beton?

Uszkodzenia mrozowe betonu są widoczne na jego powierzchni, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że czasem mogą dotyczyć one znacznej jego objętości. Podczas zamarzania betonu powstają w nim pęknięcia o różnej szerokości i głębokości. Na powierzchni są widoczne mikropęknięcia i spękania o nieregularnym wzorze. Większe uszkodzenia mogą sięgać kilka centymetrów w głąb betonu. Przemarznięty beton może się też łuszczyć. Żeby sprawdzić, czy beton przemarzł, należy dokonać pomiaru jego wytrzymałości. Przemarznięty nie osiągnął zakładanych parametrów.

Co zrobić, gdy beton uległ przemarznięciu?

Niestety, beton, który przemarzł podczas dojrzewania, nie może zostać uznany za prawidłowo wykonany. Zmiany, jakie w nim nastąpiły w czasie mrozu, doprowadziły do jego uszkodzenia. Taki beton należy usunąć, a element konstrukcji wykonać na nowo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.