Izolacja piwnic. Jak zabezpieczyć ściany piwnic przed wilgocią i wodą gruntową?

2010-01-12 1:00
Izolacja piwnic
Autor: Andrzej T. Papliński

Ostatnie, wilgotne lata przysporzyły kłopotów wielu mieszkańcom domów, zawilgacając im piwnice. W ten dotkliwy sposób życie uczy nas, jak ważne jest izolacja piwnic i zabezpieczenie budynków przed wilgocią i wodą gruntową. 

Aby woda i wilgoć nie przedostawały się z gruntu do wnętrza domu, trzeba odpowiednio zabezpieczyć ściany i podłogę w piwnicy. Sposób, w jaki powinno się to zrobić, zależy od warunków gruntowo-wodnych panujących na danym terenie, głębokości posadowienia domu i – jak wiele decyzji związanych z budową – od sumy, jaką jesteśmy w stanie na to przeznaczyć. Izolacji piwnic warto poświęcić sporo uwagi zarówno na etapie projektowania domu, jak i podczas jego budowy. Naprawa źle ułożonej izolacji czy osuszanie mokrych ścian, które nie mają jakiegokolwiek zabezpieczenia, to przedsięwzięcia bardzo trudne i kosztowne.

Co powoduje woda w gruncie?

Woda niszczy materiały budowlane, ponieważ rozpuszcza niektóre ich składniki i ma właściwości korodujące. Procesy te są jeszcze przyśpieszane przez agresywne związki chemiczne, które dostają się do wód gruntowych zarówno z atmosfery, jak i z samych gruntów. Negatywnie na strukturę materiałów budowlanych wpływa również ich naprzemienne zawilgacanie i wysychanie oraz zamarzanie i odmarzanie.
Oprócz wód gruntowych występujących stale na pewnej głębokości, ściany piwnic może okresowo zawilgacać woda pochodząca z opadów atmosferycznych.

Izolacja piwnic
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Miejsca, w których powinno się układać izolację poziomą ścian piwnic:- jeśli strop pomiędzy parterem a piwnicą jest powyżej powierzchni terenu,- gdy znajduje się poniżej.

Izolacje pionowe i poziome ścian

Pionowa. Chroni ściany piwnic przed wilgocią, wodą gruntową i opadową przesączającą się w gruncie przy ścianie. Powinna wystawać 30 cm ponad powierzchnię terenu.

Choć izolowanie ścian piwnic kojarzy się przede wszystkim z zabezpieczaniem ich pionowej powierzchni, to nie jest ona wystarczająca, aby piwnice i ściany domu ponad poziomem terenu były suche: konieczne jest jeszcze ułożenie w ścianach izolacji poziomej.

Pozioma
. Chroni ściany przed kapilarnym podciąganiem wody. Układa się ją najczęściej w dwóch miejscach: na ławach fundamentowych i w ścianach piwnic pod stropem. Jeśli strop znajduje się poniżej powierzchni terenu, dodatkowo izolację układa się 30 cm nad poziomem terenu, czyli w miejscu, w którym powinno się zakończyć izolację pionową.

Izolacja pozioma ułożona na ławach fundamentowych powinna być połączona z izolacją poziomą posadzki piwnicy.

Materiały do izolacji

Do izolacji możemy używać następujących materiałów:

  • papy;
  • płynne materiały bitumiczne (emulsje, roztwory i lepiki asfaltowe oraz masy bitumiczne);
  • folie płaskie i membrany;
  • folie tłoczone;
  • panele oraz membrany bentonitowe.

Zobacz na Murator.tv: Izolacja ścian piwnic

Jak i czym izolować ściany piwnic? I jakie cechy ma masa bitumiczna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają