Współczesny design okien: co jest modne w budownictwie?

2021-12-02 10:40
Modne okna
Autor: Vetrex W modzie są duże przeszklenia, czyli takie okna, które wpuszczają do wnętrza dużo światła i optycznie powiększają przestrzeń

Coraz częściej wybierając okna zwracamy uwagę nie tylko na ich parametry, ale także na to, jak wyglądają i czy pasują do charakteru budynku. Dlatego warto wiedzieć, jakie panują obecnie trendy, co jest modne, czym wyróżnia się nowoczesna stolarka okienna.

Stolarka otworowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku budowlanego i jej oferta stale się poszerza. Producenci okien chętnie wykorzystują nowoczesne technologie, dzięki czemu oferują wyroby zarówno o bardzo dobrych parametrach technicznych, jak i zgodne z panującymi trendami.

Jak kupować okna?

Konstrukcja nowoczesnych okien

Wygląd i estetyka okien otwieralnych zależy od ich konstrukcji. W nowoczesne trendy architektoniczne i minimalistyczny design wpisują się okna ze skrzydłami zlicowanymi z ramą o prostych, geometrycznych kształtach. Alternatywną propozycją są okna ze skrzydłami ukrytymi za ramą ościeżnicy. Uzyskano w nich efekt wizualny jednej ramy, jak w przypadku stałego szklenia. Takie wrażenie dają także okna z profili o zmniejszonej szerokości – znacznie węższych i smuklejszych niż tradycyjne. A gdy wykorzysta się możliwość ukrycia wszelkich mechanizmów odpowiedzialnych za skrzydła (okucia i napędy) w profilach, powstają niezwykle eleganckie, minimalistyczne konstrukcje.

W ofercie rynkowej nie brakuje również rozwiązań o formie tradycyjnej, a nawet okien aluminiowych stylizowanych, w których profile na ościeżnicy i skrzydle nawiązują do ozdobnego profilowania okien drewnianych. Często system okienno-drzwiowy jest dostępny w kilku wariantach. Bywa, że ze względów funkcjonalnych w niektórych pomieszczeniach wstawia się okna wykonane z innego materiału, ale dzięki temu, że są wykończone w podobnej stylistyce (na przykład mają aluminiowe nakładki od zewnątrz), na elewacji uzyskuje się spójny wygląd.

GALERIA: ładne domy z dużymi przeszkleniami

Najmodniejsze kolory okien

Zwiększa się udział okien kolorowych (zwłaszcza z profili z PCW), a zatem i poszerza się oferta dostępnych odcieni, faktur i folii dekoracyjnych. Klienci decydują się na okna w odważnych kolorach, jak czerwień czy ponadczasowa elegancka czerń, choć nadal najbardziej popularne są odcienie szarości i antracytu.

Przeczytaj też:

Okna i drzwi dwukolorowe. Nieograniczone możliwości aranżacji elewacji i wnętrz >>>

Profile i nakładki aluminiowe mogą być lakierowane (malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL), anodowane lub pokryte powłokami drewnopodobnymi, które doskonale imitują kolor i strukturę drewna, choć nie muszą naśladować jego koloru – nową propozycją są tonacje szarości i bieli, w formie folii dekoracyjnych można również znaleźć imitację betonu. Coraz bardziej popularne stają się faktury imitujące aluminium, na przykład malowane proszkowo. Powierzchnia powłoki wykańczającej może być matowa, metalizowana lub błyszcząca.

Na rynku dostępne są również rozwiązania, w których profile są inaczej wykończone od strony elewacji, a inaczej od strony wnętrza. Pozwala to na dopasowanie okien nie tylko do stylu i kolorystyki fasady, lecz także do aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Jedno z najnowszych rozwiązań umożliwia takie zaprojektowanie okna, w którym skrzydło będzie miało inny kolor niż rama. 

Kolory okien
Autor: MS więcej niż Okna Nową propozycją na rynku są okna, w których rama i skrzydło mogą być wykończone w innym kolorze. To pozwala zindywidualizować stolarkę i dopasować ją do materiałów użytych do wykończenia elewacji oraz wnętrz. Okna stałe mają wtedy inne wykończenie niż te z ruchomymi skrzydłami

Nowa technologia łączenia profili

W produkcji okien z PCW jest stosowana nowa technologia łączenia profili – zgrzew bezwypływkowy – połączenie jest niewidoczne, nie ma rowków w narożach stolarki. Rozwiązanie to znacznie podnosi estetykę okien i jednoczenie nie zmienia parametrów wytrzymałościowych zgrzanego naroża.

Powoli standardem stają się systemy z ukrytymi zawiasami, co również wpływa na design i ułatwia utrzymanie okien w czystości oraz ich konserwację

Przeczytaj też:

Profile okienne: dopasuj kształt profili okien z PCV do stylu domu >>>

Okucia
Autor: Aluplast Komfort korzystania z okien zależy przede wszystkim od funkcji okuć, trzeba więc przemyśleć wybór konkretnego rozwiązania. Tu do wietrzenia pomieszczenia wykorzystuje się okno uchylne umieszczone obok drzwi przesuwnych

Nowoczesne okucia - komfort obsługi okien i wygoda eksploatacji budynku

To bardzo istotny aspekt, zwłaszcza w wypadku przeszkleń wielkogabarytowych. Okucia, w które są wyposażone, mają znaczny wpływ na właściwości okien – odpowiadają za ich trwałość i wytrzymałość mechaniczną, nośność, a także odporność na włamanie (do klasy RC3). Element ten jest szczególnie ważny w dużych drzwiach balkonowych i tarasowych, których waga dochodzi do 400 kg.

Ze względu na wielkość przeszkleń i sposób ich otwierania montuje się różne typy okuć:

  • rozwieralne, uchylno-rozwieralne,
  • uchylno-przesuwne,
  • podnośno-przesuwne,
  • składano-przesuwne (tzw. harmonijkowe).
warto wiedzieć

Trendem w tej dziedzinie są okucia mechatroniczne, które bez problemu można połączyć z systemami kontroli dostępu oraz sterowania budynkiem, umożliwiające obsługę na przykład głosem. Rozwiązania te znacząco podnoszą komfort obsługi okien oraz wygodę eksploatacji budynku (wietrzenie zamiast włączania klimatyzacji.)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie