Okna PCW - porównanie profili okiennych PCV
Profile nowoczesnych okien plastikowych produkowane są z niekruchego, wysokoudarowego PCW. Dobra jakość profili okiennych nie zawsze jednak przekłada się na jakość całego okna. Czasami drobiazg w postaci sposobu łączenia elementów może wpływać na przykład na zmianę szczelności. Sprawdź z nami, jak oceniać okna po profilach.
Okna PCW - budowa profili okiennych
Profile ramy skrzydła i ościeżnicy są podzielone cienkimi pionowymi ściankami na komory. Zależnie od ich liczby mają szerokość 6-8 cm. W najszerszej, umieszczonej w środkowej części profilu, znajduje się kształtownik z ocynkowanej stali zapewniający oknom sztywność. W niektórych oknach jest kształtownik z włókna poliestrowo-szklanego wypełniony pianką poliuretanową. Pojawiają się również profile tak skonstruowane, że nie potrzebują podobnych wzmocnień. Profile w poszczególnych systemach różnią się wykończeniem krawędzi, składem chemicznym, kolorem, grubością ścianek, rodzajem kształtownika wzmacniającego, szerokością ram. Można wykonywać z nich również okna łukowe, trapezowe, trójkątne – producenci radzą sobie z każdym promieniem wygięcia czy skośnym połączeniem profili. Wielokomorowe profile są szersze i dzięki temu sztywniejsze, a więc zrobione z nich okno jest stabilniejsze. Dlatego w dużych oknach, nawet jeśli profil skrzydła ma trzy komory, ościeżnica ma cztery. Największą popularnością cieszą się systemy okien z profili pięciokomorowych. Mają bardzo dobre parametry cieplne i przystępną cenę.
Blokady okien, klamki do okien - jakie zabezpieczenia muszą mieć nowoczesne okna? >>>
Profile okienne PCV energooszczędne - ze wzmocnieniem
Współczynnik przenikania ciepła profili zależy od liczby i układu komór oraz rodzaju zastosowanego wzmocnienia. W profilach ze zwykłym stalowym wzmocnieniem o parametrach decyduje liczba komór – im jest ich więcej, tym profil cieplejszy. Nadal jednak newralgicznym miejscem pozostaje zimna komora wzmocnienia. To przez nią trudno obniżyć współczynnik przenikania ciepła profilu. Rozwiązaniem są więc profile z cieplejszym wzmocnieniem. Można wtedy zmniejszyć liczbę komór profilu, zachowując jego korzystne parametry. Na przykład zamiast sześcio- czy siedmiokomorowego profilu ze stalowym wzmocnieniem można wybrać pięciokomorowy, w którym wzmocnienie jest poliestrowo-szklane z wypełnieniem z pianki poliuretanowej. Jego współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,2 W/(m²·K).
Profile okienne PCV energooszczędne - bez wzmocnienia
Inny sposób ominięcia negatywnego wpływu wzmocnienia na parametry profilu to zwiększenie jego szerokości i stabilności. Standardowe profile trzykomorowe w połączeniu z dwuszybowym pakietem i tradycyjną ramką dystansową pozwalają oknom osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Uw=1,5-2 W/(m²·K). Profile pięciokomorowe redukują tę wartość do Uw=1,2-1,3 W/(m²·K). Na rynku dostępne są systemy energooszczędnych profili bez zastosowania wzmocnienia ze stali (np. sześciokomorowe profile GENEO firmy REHAU). Profile te można stosować w domach niskoenergetycznych i pasywnych.
>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna
Autor: Piotr Mastalerz
O szczelności okna decyduje właściwe zamocowanie zaczepu
Estetyczne profile okienne PCV
Na estetykę okna wpływają wszystkie jego elementy składowe, ich połączenia, a także dopasowanie okna do charakteru elewacji i wnętrza domu.
- Profile różnią się wysokością i szerokością, inny może też być stosunek wymiarów ramy skrzydła do ramy ościeżnicy.
- Lico profilu skrzydła może być przesunięte względem ościeżnicy albo znajdować się z nią w jednej płaszczyźnie – mówi się wtedy, że profile są zlicowane.
- Krawędzie profili bywają proste, nachylone, zakończone ostro lub wyoblone, a nawet frezowane.
- Można zamówić okna białe lub kolorowe, w okleinie drewnopodobnej jedno- lub dwustronnej, pokrywane szkłem akrylowym. Wybór wzorów i kolorów jest bardzo duży i łatwo dopasować wykończenie okien do ścian budynku lub podłogi w domu.
- Do koloru profili można dobrać kolor uszczelek przyszybowych – mogą być czarne, szare lub brązowe.
- Warto też pamiętać o klamkach – muszą pasować do okna, a przy tym być trwałe, żeby wytrzymały przez wiele lat otwieranie i zamykanie okna.
Polecany artykuł:
Szczelność okien PCW
Decyduje o niej przede wszystkim liczba, rodzaj, jak również usytuowanie uszczelek. Standardowo w profilu ościeżnicy umieszcza się dwie obwodowe uszczelki gumowe, które zapewniają dobre przyleganie skrzydła. Dodatkowa uszczelka w środkowej części lepiej chroni przed wiatrem, dlatego stosuje się ją w oknach o podwyższonym standardzie. Współczynnik przenikania ciepła okien jest taki sam niezależnie od rodzaju zastosowanych uszczelek, ale zimne podmuchy wiatru są zdecydowanie mniej odczuwalne, kiedy okno ma dodatkową środkową uszczelkę. Niektórzy producenci na życzenie klientów stosują specjalne uszczelki płaskie albo karbowane lub nacinają na uszczelkach otworki. W ten sposób zwiększa się współczynnik infiltracji, ale niestety spada odporność na wodę opadową, pogarszają się parametry cieplne i akustyczne. Poza tym nadmuch powietrza jest bierny i zapewnia tylko większą infiltrację powietrza.
Dowiedz się jak wybrać najlepsze okna z PCV
Przeczytaj jak prawidłowo pielęgnować okna z PCV