Rodzaje szkła do okien: absorpcyjne, float, foto-, termo- i elektrochromowe
Żeby osiągnąć dobrą izolacyjność pakietów szybowych, w które wyposaża się ciepłe okna, producenci stosują różne rodzaje szkła, a tafle pokrywają powłokami funkcyjnymi. Każde z nich w inny sposób wpływa na przejrzystość przeszklenia.
Przez grubsze i bardziej zabarwione tafle szkła okien dostanie się do wnętrza mniej promieniowania słonecznego. Zamawiając okna, zwróćmy uwagę na szkło, jakie producent oferuje w pakietach szybowych.
Rodzaje szkła do okien: szkło absorpcyjne
Szkło absorpcyjne jest barwione w masie i najczęściej występuje w kolorach: brązowym, grafitowym, niebieskim i zielonym. Zmniejsza nagrzewanie pomieszczeń poprzez absorpcję (pochłanianie) promieniowania cieplnego. W szybach zespolonych montuje się je jako szybę zewnętrzną, aby wtórne promieniowanie podczerwone było oddawane na zewnątrz. Przed opracowaniem wydajnych powłok refleksyjnych było powszechnie stosowane jako szkło przeciwsłoneczne. Dziś jest już rzadziej wykorzystywane, gdyż zatrzymując część światła, powoduje lekkie zacienienie pomieszczeń. Przepuszczalność światła może zmaleć do poziomu 32-72% zależnie od grubości i koloru szyby. Kolorowe szkło wpływa nie tylko na wygląd elewacji, ale też działa jak filtr i może spowodować zmianę postrzegania barw w pomieszczeniu – czyli zmienić wygląd wnętrza. Najczęściej charakteryzuje się Ra między 60 a 90.
Polecany artykuł:
Rodzaje szkła do okien: szkło float
Szkło float to zwykłe szkło, które uznaje się za bezbarwne i przezroczyste. W rzeczywistości ma jednak lekki zielonkawy odcień zauważalny przede wszystkim na krawędziach, przy taflach szkła o większej grubości. Zabarwienie to jest spowodowane obecnością tlenku żelaza naturalnie występującego w surowcach. Przedmioty obserwowane zza tego szkła wydają się lekko szarawe – stąd powstał termin szkła powodującego efekt brudnych firanek. Charakteryzuje go Ra > 90.
Polecany artykuł:
Rodzaje szkła do okien: neutralne szkło float
Nazywane jest też szkłem ekstra białym, bo nie zmienia koloru oglądanych przez nie przedmiotów (Ra = 100) i powoduje minimalną absorpcję promieniowania. Produkuje się je, dobierając surowce zawierające bardzo mało tlenku żelaza lub stosując metody chemiczne służące do odbarwienia wytopu, co pozwala uzyskać szkło o neutralnej kolorystyce i bardzo białe.
Szkło do okien fotochromowe, termochromowe i elektrochromowe
Te szkła pozwalają sterować zmianą współczynnika g. Szkła ciemnieją lub matowieją pod wpływem padających na nie promieni słonecznych lub pod wpływem doprowadzonego napięcia elektrycznego. Nie są zbyt popularne w budownictwie ze względu na wysoką cenę (szkła fotochromowe bardziej znamy jako szkła w okularach), ale w niektórych krajach są już stosowane w budynkach reprezentacyjnych, jest więc nadzieja, że gdy się upowszechnią, ich cena automatycznie spadnie.
Przeczytaj też:
Folia na okna. Poznaj rodzaje folii okiennych >>>
Szkła foto- i termochromowe reagują samoistnie i automatycznie na intensywność promieniowania słonecznego (im słońce mocniej „grzeje”, tym bardziej szyba jest matowa i nie przepuszcza promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia). Natomiast szkło elektrochromowe można podłączyć do specjalnych czujników sterujących dopływem prądu i stopniem zacienienia, możemy je też włączyć w ciąg instalacji inteligentnego budynku lub po prostu sterować wyłącznikiem na ścianie. Jeśli będziemy chcieli spojrzeć przez okno, szkło pozostawmy przezroczyste, jeżeli zechcemy umknąć przed czujnym wzrokiem sąsiadów, wystarczy, że włączymy napięcie i szyba stanie się matowa. Dla dużych przeszkleń tego typu wymyślono kolejne zastosowanie – gdy ich powierzchnia staje się matowa, może służyć jako ekran do wyświetlania kolorowych zdjęć lub filmów.
Polecany artykuł:
Rodzaje szkła: wskaźnik oddawania barw (Ra)
O tym, jak zmienia się barwa danego obiektu podczas oglądania go przez przeszklenie, informuje wskaźnik oddawania barw (Ra). Ma on wartość od 0 do 100. Im jest wyższy, tym naturalniej oddawane są barwy. Wartość Ra wynosząca 100 oznacza, że barwa obiektu oglądanego przez przeszklenie jest identyczna z jego faktyczną barwą.
Odtwarzanie barw przy Ra > 90 jest oceniane jako bardzo dobre, a przy Ra > 80 – jako dobre.
Odtwarzanie barw ma istotne znaczenie dla komfortu użytkownika pomieszczenia zarówno ze względów estetycznych, jak i psychologicznych.