Folia przeciwsłoneczna na okna - czy działa? Jaką wybrać? Ile kosztuje?

2024-06-27 15:23

Folia okienna przeciwsłoneczna polecana jest przede wszystkim do domów z dużymi przeszkleniami, zwłaszcza tych nowoczesnych, z dachami bez okapu. Sprawdzi się też na oknach dachowych oraz wszędzie tam, gdzie montaż rolet czy markiz jest niemożliwy lub nieekonomiczny. Jaka folia przeciwsłoneczna będzie najlepsza do domu?

Folia przeciwsłoneczna na okna
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Daniel Cieślik/ANTA ARCHITEKCI Współczesne duże okna latem wymagają przesłon, by chronić nas przed nadmiarem promieni słonecznych. Zastosujmy folię przeciwsłoneczną

Spis treści

  1. Jaka folia przeciwsłoneczna do domu?
  2. Wewnętrzna czy zewnętrzna folia przeciwsłoneczna?
  3. Folia na szybach okiennych - kiedy warto stosować?
  4. Jak montować folie na oknach?
  5. Ile kosztuje folia przeciwsłoneczna na okna?

Folia na szybie okiennej przynosi korzyści przez cały rok. Latem zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń, obniża też koszty klimatyzacji, a zimą ogrzewania.

naklejanie folii przeciwsłonecznych na okna
Autor: www.studiofolia.pl O foliach przeciwsłonecznych można pomyśleć już w trakcie budowy, jeśli nie przewidujemy innych, ingerujących w wygląd elewacji sposobów osłony przed słońcem

Jaka folia przeciwsłoneczna do domu?

Folie różnią się stopniem przepuszczania światła widzialnego oraz innych rodzajów promieniowania (wyrażanym w procentach). Najczęściej ten najważniejszy parametr, czyli stopień zaciemnienia, jest zawarty w nazwie folii (np. cyfra 70 w nazwie folii oznacza 30% zacienienia).

Mają one też różny, delikatny odcień po zamontowaniu – bardziej niebieski, zielonkawy lub bardziej srebrny.

Folie okienne różni też grubość, która ma wpływ na wytrzymałość, a także cechy dodatkowe, jak funkcja lustra weneckiego lub wygląd szkła mrożonego.

Zasadnicza różnica tkwi także w sposobie montażu – inne są folie przeznaczone do montażu na zewnętrznej powierzchni szyby, inne – od strony wnętrza.

Uwaga! Nie należy ich mylić ani stosować zamiennie, gdyż mają odmienną budowę. Folie przeciwsłoneczne montowane od zewnątrz wyłapują promieniowanie, jeszcze zanim trafią one na szybę, dlatego są skuteczniejsze, ale też droższe i w niektórych przypadkach – trudniejsze w montażu ze względu na możliwość dostępu do okna od zewnątrz.

Podczas naklejania folii ważne jest także to, że mają one lewą i prawą stronę. Nie można ich pomylić, gdyż osiągniemy efekt dokładnie odwrotny od oczekiwanego.

folia przeciwsłoneczna na oknie tarasowym
Autor: www.studiofolia.pl Folie można montować na oknach niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane ramy, oraz rodzaju pakietu szybowego

Wewnętrzna czy zewnętrzna folia przeciwsłoneczna?

Folie przeciwsłoneczne występują w dwóch wersjach:

  • wewnętrznej,
  • zewnętrznej.

Różnią się od siebie ceną i właściwościami. Każda z folii ma swoje wady i zalety. Często też typ szyby, jej wielkość czy dostępność przeszkleń w celu montażu folii mają wpływ na to, jaki typ folii zastosować.

Folie zewnętrzne dają wyższą ochronę przed nagrzewaniem, mniej więcej o 15% w porównaniu do folii wewnętrznych. Mają też długoletnią gwarancję, udzielaną na okres do 15 lat. Zewnętrznymi foliami można oklejać szyby o dużej powierzchni.

Z kolei folie wewnętrzne mają niższą cenę, ale też krótszą gwarancję - między 3-5 lat. Dają też słabszą ochronę przed słońcem.

Folia na szybach okiennych - kiedy warto stosować?

Największe korzyści z folii z filtrem przeciwsłonecznym można uzyskać na przeszkleniach zorientowanych na południe i zachód – słońce popołudniowe najbardziej daje się latem we znaki.

Warto rozważyć to rozwiązanie na dużych przeszkleniach, popularnych w domach o nowoczesnej architekturze, oraz tam, gdzie dach nie ma okapu, który zazwyczaj zacienia okna.

Także w oknach oraz drzwiach tarasowych i balkonowych, w oknach dachowych, świetlikach w dachu lub w przeszkleniach w drzwiach wejściowych.

Folie lustrzane lub matowe mogą być dobrym rozwiązaniem, chroniącym dodatkowo prywatność mieszkańców, w oknach wychodzących na przestrzeń publiczną, na parterze, w łazience czy w sypialni. Folie można ułożyć tylko na części okna, na przykład do połowy wysokości, jak tradycyjne „zazdrostki”, czyli krótkie firanki.

Stosuje się je też w celu ograniczenia odbłysków światła na ekranie komputera lub telewizora. Jeśli stoi on blisko okna, można łatwo poprawić komfort pracy lub rozrywki w słoneczne dni i oszczędzić oczy.

Jak montować folie na oknach?

Folie można zamontować na gotowych oknach i przeszkleniach, a jeśli koncepcja nam się zmieni - zdjąć je bez pozostałości. Choć wydaje się to proste, najlepiej jeśli pomiaru dokona sam montażysta. Zawsze przyjmuje się margines około 3 cm w wymiarach folii, ale zależy to od rodzaju i producenta folii. Montażysta zna produkt, na którym pracuje, więc zrobi to najlepiej.

Sam montaż wydaje się prosty – polega na przycięciu folii na potrzebny wymiar z arkusza, zwilżeniu jej właściwej strony specjalnym płynem zmniejszającym napięcie powierzchniowe, równym rozłożeniu jej na powierzchni szyby i dociśnięciu za pomocą specjalnej rakli, nieniszczącej powierzchni folii. W internecie jest wiele porad i filmów pokazujących, jak to zrobić samemu. W rzeczywistości wymaga to jednak dużej sprawności manualnej i doświadczenia, a każdy błąd, krzywizna lub zmarszczka będą widoczne na szybie i popsują efekt, w najgorszym zaś razie zmarnujemy nie taki tani materiał. Lepiej więc zamówić usługę z profesjonalnym montażem.

Ile kosztuje folia przeciwsłoneczna na okna?

Cena folii za 1 m² zależy od jej rodzaju, grubości, stopnia przezierności, a także tego, czy jest montowana wewnątrz czy na zewnątrz i w jakim stopniu chroni przed słońcem. Koszty montażu zależą od rodzaju okien, ich powierzchni, podziałów, dostępności, itp. Trudno oszacować dokładne koszty.

Według wyliczeń producentów zwrot z inwestycji w folie przeciwsłoneczne wynosi zwykle od 3 do 5 lat, dzięki oszczędnościom na eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania. Dokładny czas zależy między innymi od liczby okien, ich wielkości, orientacji względem stron świata. Producenci deklarują żywotność folii do 10 lat.

#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Pozostałe podkategorie