Francuski dom z drukarki 3D: innowacyjna i szybka budowa

2019-02-21 11:55 materiały prasowe | projekt Yhnova, Batiprint 3D
3d printed house
Autor: getty images Drukowanie3D to technologia przyszłości, zarówno np. w medycynie, jak i w budownictwie

Kilka dni tworzenia, cztery miesiące montażu, 95 m2 przestrzeni - i prawie rok użytkowania. Przypominamy historię domu wybudowanego przy pomocy technologii druku 3D.

Dom o powierzchni 95 m2 składający się z 5 pokoi, zaokrąglonych ścian, okien i drzwi oraz wyposażony w pompę ciepła powstał… w ciągu zaledwie kilku dni za pomocą rewolucyjnej technologii – drukarki 3D. Projekt Yhnova zrealizowano we Francji, a jego celem jest wprowadzenie zmian w budownictwie pozwalających na szybkie budowanie przystępnych cenowo, adaptacyjnych i energooszczędnych domów. W projekt zaangażowała się marka Saunier Duval.

Dom wydrukowany w drukarce 3D

Projekt domu wydrukowanego w drukarce 3D powstał dzięki inicjatywie społeczności z Nantes we Francji – Uniwersytetu Nantes, organizacji Nantes Métropole Habitat oraz architektów, producentów, podmiotów publicznych i społeczno-gospodarczych. Dom został wydrukowany za pomocą drukarki BatiPrint3D wyposażonej w sterowane laserowo, czterometrowe ramię do drukowania materiałów budowlanych w ustalonym kształcie – w tym przypadku konstrukcji z zaokrąglonymi ścianami. Drukarka drukowała poszczególne warstwy od podłogi w górę, tworząc ściany składające się z dwóch warstw pianki i jednej warstwy betonu. Powstała w ten sposób konstrukcja stanowi świetną barierę izolacyjną.

Przeczytaj także:

Samo wydrukowanie konstrukcji budynku za pomocą drukarki 3D trwało zaledwie 54 godziny. Kolejne dni poświęcono na prace wykończeniowe – montaż okien i drzwi, instalacji grzewczych i inne. Dom Yhnova wyposażono ponadto w wiele czujników monitorujących jakość powietrza w domu oraz temperaturę wewnątrz.

Pompa ciepła
Powietrzna pompa ciepła

Autor: Saunier Duval

W projekt budowy innowacyjnego budynku w technologii 3D zaangażowała się również marka Saunier Duval. Zaproponowała osobom odpowiedzialnym za instalacje ogrzewania i ciepłej wody urządzenie przyszłościowe: pompę ciepła. System grzewczy został zainstalowany w nowatorskim budynku, ale jest też polecany w programach termomodernizacji zwykłych domów np. w ramach polskiego programu Czyste Powietrze.

W ofercie Saunier Duval znajduje się powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split, która wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. System GeniaSet Split składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej GeniaAir Split (możliwość zamontowania na zewnętrznej ścianie budynku, dachu lub jako wolnostojące urządzenie w ogrodzie) oraz jednostki wewnętrznej GeniaSet Split (centrala grzewcza instalowana w pomieszczeniu, urządzenie o wymiarach zbliżonych do wielkości standardowej lodówki). Cały system grzewczy Saunier Duval jest ultra cichy, jego emisja dźwięku plasuje się na poziomie jedynie 32 dB.

Wykorzystanie drukarki 3D 

Domy tworzone w ten sposób mogą stać się rozwiązaniem na wiele trudności - czasowych, ekonomicznych oraz technicznych. Jak mówi architekt, Benoit Furet, odpowiedzialny za projekt domu z Nantes, procesy budowlane będą coraz bardziej korzystały z możliwości nowych, cyfrowych technologii w konstrukcji i produkcji przemysłowej. Budowa domów lub budynków użyteczności publicznej przy wykorzystaniu drukarek 3D może okazać się bardzo przyszłościowa: powstaje wiele firm, które oferuje takie usługi, reklamując się szybkością postawienia całego domu. Kwestią problematyczną są koszty, które w przyszłości mają zmaleć - obecnie budowa domu w Nantes kosztowało prawie 850 tysięcy złotych.

Przeczytaj także:

Rodzina Ramdamisów stała się pierwszymi lokatorami niezwykłego budynku. Małżeństwo z trójką dzieci ma do dyspozycji 4 sypialnie, salon oraz spory ogród.

Zobacz też inne budynki stworzone przy pomocy drukarki 3D!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE