Ocieplenie bramy garażowej - czym najlepiej ocieplić bramę garażową? Jak to zrobić?

2024-11-25 11:46

Ocieplenie bramy garażowej można wykonać samodzielnie w jeden dzień, przez co oszczędzi się na kosztach ogrzewania. Jak ocieplić bramę garażową? Co na ocieplenie bramy garażowej będzie najlepsze?

brama garażowa
Autor: Andrzej Szandomirski Jak szybko i dobrze ocieplić bramę garażową?

Spis treści

  1. Ocieplenie bramy garażowej - dlaczego ważne?
  2. Czym najlepiej ocieplić bramę garażową?
  3. Jak przymocować ocieplenie bramy garażowej?
  4. Uszczelnienie bramy garażowej

Brama garażowa to duża płaszczyzna, przez którą może uciekać ciepło. Jest to istotne zwłaszcza w garażu, który ogrzewamy i w którym spędzamy dużo czasu, bo jest również domowym warsztatem. Typowa brama ma powierzchnię około 5 m², a podwójna – 10 m². Wokół płaszcza bramy są także szczeliny na styku ze ścianami, które też mogą być mostkami termicznymi. Bramę warto ocieplić, jeśli garaż jest ogrzewany, a także stanowi miejsce do prac domowych, w którym spędzamy sporo czasu. Jak i czym ocieplić bramę garażową?

Ocieplenie bramy garażowej - dlaczego ważne?

Obecnie wstawiane bramy garażowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 1,3 W/(m².K). Prawie 10 lat temu, czyli od 2014 r. obowiązywał znacznie wyższy współczynnik U – nie większy niż 1,7. Wcześniej bramy garażowe mogły być znacznie zimniejsze. W wielu garażach są bramy bez ocieplenia. Powszechnie trwające termomodernizacje budynków powinny obejmować więc również ocieplenie bramy garażowej. To pozwoli realnie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Czym najlepiej ocieplić bramę garażową?

Warto postawić na płyty lub folie, która mają najlepszy stosunek jakości do ceny. Przez jakość rozumiemy efektywność ochrony termicznej przy rozsądnej grubości, tak żeby izolacja dała się dobrze przymocować do płaszcza bramy. Ważna jest także trwałość ocieplenia i jego estetyka.

Jest wiele materiałów, które możemy wybrać: polistyren ekspandowany lub ekstrudowany, płyty PIR, folie termoizolacyjne. Wśród płyt termoizolacyjnych warto zwrócić uwagę na te mające na wierzchu warstwę folii. Będzie ona stanowić odporne na uszkodzenia wykończenie powierzchni. Najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła mają płyty PIR lub z polistyrenu ekstrudowanego. Do ocieplenia bramy garażowej wystarczą płyty o grubości kilku centymetrów.

Na rynku znajdziemy też cienkie folie termoizolacyjne o specjalnym przeznaczeniu do garażu, np. zestawy złożone z folii warstwowej z folią pęcherzykową lub pianką polietylenową w środku oraz taśm klejących do łączenia poszczególnych pasów folii i do przytwierdzenia ich do bramy. Mają one gorsze parametry izolacyjności termicznej niż wyżej wymienione płyty.

Jak przymocować ocieplenie bramy garażowej?

Przed mocowaniem ocieplenia płaszczyznę bramy trzeba oczyścić z kurzu i brudu, zmyć rozpuszczalnikiem, żeby ją odtłuścić, i pozostawić do wyschnięcia. Płyty lub folie można kleić za pomocą klejów montażowych, taśm dwustronnych albo pianki poliuretanowej.

Materiał ociepleniowy trzeba dociąć na odpowiedni wymiar, dopasowany do wielkości paneli lub fragmentów bramy między elementami konstrukcji. Zestaw dociętych elementów dobrze jest przymierzyć do płaszczyzny bramy, czy dobrze ją wypełnia. Kiedy wszystko pasuje, przystępujemy do klejenia. Wąskie szczeliny, np. w ociepleniu przy konstrukcji bramy uchylnej, można uszczelnić pianką.

Gdy ocieplenie jest już gotowe, warto rozważyć jego zasłonięcie ze względów estetycznych. W bramach uchylnych, w których porusza się całe skrzydło, można osłonić ocieplenie dużymi arkuszami sztywnej i twardej płyty z tworzywa sztucznego. W bramach segmentowych pokrycie ocieplenia musi odpowiadać wielkości poszczególnych paneli, które podczas otwierania i zamykania przesuwają się osobno.

Uszczelnienie bramy garażowej

Wokół skrzydła bramy garażowej są szczeliny, przez które będzie uciekać ciepło. Największe są zwykle na dole. Miejsce to można wypełnić, mocując na posadzce próg garażowy z EPDM albo na dole skrzydła uszczelkę szczotkową lub innego typu. Na bocznych lub górnych profilach prowadnic ościeżnicy (albo na górze skrzydła bramy) można zamocować wciskane uszczelki z miękką płetwą lub gumowym elementem okrągłym, który będzie ściskany. W pozycji zamkniętej będą szczelnie przylegać do płaszcza bramy.

Murator Google News
Autor:
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o to czy lepiej wybudować dom od nowa czy kupić gotowy? Co i w jakich sytuacjach odpowie potrzebom inwestorów? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie