Tyczenie budynku. Me­tody wytyczania fundamentów domu

2018-03-09 17:47

Zanim zaczniemy prace ziemne, powinniśmy wytyczyć miejsce, w którym stanie dom. Choć często podejmuje się tego kierownik budowy, najlepiej zlecić te prace uprawnionemu geodecie. Polecamy dwie metody wytyczania fundamentów: metodę kołkową i ław drutowych. Dają one trwalsze efekty niż sypanie wapnem czy kopanie rowków, a wytyczenia nie ulegają zbyt łatwo zniszczeniu na przykład pod wpływem opadów czy silniejszego wiatru.

Tyczenie budynku na działce
Autor: Ewa Szumigraj Obrys budynku wyznacza geodeta. Powinien to udokumentować wpisem do dziennika budowy

Jeśli wytyczeniem fundamentów będzie zajmował się geodeta, to na początku trzeba ustalić zakres prac: liczbę potrzebnych punktów – w porozumieniu z kierownikiem budowy oraz inwestorem, termin wykonania usługi oraz jej cenę.

Zadaniem geodety jest między innymi wytyczenie dwóch punktów zwanych reperami (stałe punkty, do których w każdej chwili będzie można się domierzyć, wyznaczając poziom posadowienia).

Me­tody wytyczania fundamentów

Najpopularniejsze są dwie metody wytyczania budynku: metoda kołkowa i ław drutowych. Dają one trwalsze efekty niż sypanie wapnem czy kopanie rowków, a wytyczenia nie ulegają zbyt łatwo zniszczeniu na przykład pod wpływem opadów czy silniejszego wiatru. Wybór metody nie zależy od tego, czy wykop będzie zrobiony koparką, czy ręcznie łopatą – należy jedynie uważać, aby nie trącać kołków lub ław i nie zamieniać ich położenia.

Zawsze wyznacza się punkty charakterystyczne – osie lub narożniki zewnętrzne budynku (o tym decyduje kierownik budowy). Liczba punktów zależy od skomplikowania kształtu fundamentów, jednak nie powinno być ich mniej niż cztery w narożnikach budynku.

Przy domu o bardziej skomplikowanym planie często jest to sześć-dziesięć punktów lub osi. Liczba potrzebnych punktów zależy też od umiejętności kierownika budowy. Mając cztery-sześć punktów lub osi, powinien dokładnie wyznaczyć położenie wszystkich fundamentów. Kierownik musi konsultować zakres prac geodety z inwestorem, bo to on będzie za nie płacił.

Tyczenie budynku
Autor: Ewa Szumigraj Wapnem zaznacza się linie, wzdłuż których przebiegną wykopy pod ławy fundamentowe
Sonda
Własny dom - na jakim fundamencie?
Ważne

Wykopy fundamentowe - uwaga na oś budynku!

Przy wytyczaniu wykopu bardzo ważne jest poprawne odczytanie z projektu przebiegu osi budynku. Wcale nie muszą one przebiegać przez środek ściany! Bardzo często są to osie warstwy konstrukcyjnej ścian parteru.

Dlatego wykop pod ławy fundamentowe nie musi być jednakowej szerokości po obu stronach ławy drutowej.

Za poprawne wytyczenie przebiegu wykopów odpowiada kierownik budowy.

Tyczenie budynku metodą ław drutowych

Metoda z ławami drutowymi jest najdokładniejsza. Służy do wytyczenia krawędzi fundamentów lub osi budynku.

Ławy drutowe to linki lub druty rozciągnięte między deskami przybitymi do wbitych w grunt palików. Deski powinny się znajdować na tym samym poziomie, aby w każdej chwili móc ocenić, czy wykop ma odpowiednia głębokość. Wysokość ław ustala kierownik budowy.

Ławy umieszcza się w takiej odległości od planowanych wykopów, aby nie przeszkadzały podczas dalszych prac – przejazdu koparki, składowania materiałów do budowy fundamentów itp.

Zobacz też:

Tyczenie budynku. Me­tody wytyczania fundamentów domu
Autor: Ewa Pacek|Jolanta Pietrucha Ławy drutowe wyznaczają osie budynku. Aby nie popełnić błędu przy wyznaczaniu miejsca ławy fundamentowej, dodatkowo zaznacza się jej przebieg palikami lub wapnem

Tyczenie budynku metodą z kołkami

Metoda z kołkami jest o blisko 30% tańsza od metody z ławami drutowymi. Kołki są wbijane w miejscach przecięcia się osi głównych budynków lub w narożnikach zewnętrznych domu. Nie ma znaczenia, czy kołki są na tej samej wysokości.

Punkty zaznaczone kołkami przesuwa się poza planowany wykop, zapisując tę odległość w dokumentacji, aby można było odtworzyć pierwotne miejsce położenia kołków. Można się poruszać wzdłuż linii będących przedłużeniem połączenia dwóch punktów głównych.

Jeśli prace wykonamy ręcznie, kołki można przenieść bliżej, jeżeli mechanicznie – trzeba przenieść je dalej, zostawiając miejsce na wjazd i manewrowanie koparką.

Tyczenie budynku. Me­tody wytyczania fundamentów domu (metoda z ławami drutowymi)
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Tycznie budynku (fundamentów) z ławami drutowymi
Tyczenie budynku. Me­tody wytyczania fundamentów domu (metoda z kołkami)
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Tycznie budynku (fundamentów) z kołkami
Ławy fundamentowe - jak prawidłowo je wykonać
Pozostałe podkategorie