Korek ekspandowany: ciekawa elewacja z korka

2019-12-20 12:05

Korek ekspandowany to naturalny materiał izolacyjny, który z powodzeniem wykorzystuje się do ocieplania przegród budowlanych. Od popularnych materiałów termoizolacyjnych różni się tym, że nie trzeba go niczym wykańczać, może więc być jednocześnie dekoracyjną warstwą elewacyjną.

elewacja z korka Thermocork
Autor: Thermocork/Eco Supply Korek trafia na zarówno na elewacje domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych. Nadaje im naturalny charakter, bardzo dobrze wygląda na pełnych ścianach oraz w połączeniu z nowoczesnymi dużymi przeszkleniami

Korek ma wiele cech, dzięki którym sprawdzi się jako wykończenie elewacji. Jest wyjątkowo trwały. Praktycznie nie podlega procesowi starzenia, nawet bez impregnacji. Czasem warunki środowiska samoistnie go konserwują, np. woda morska. Korek ekspandowany jest także obojętny na działanie chemikaliów oraz odporny na korozję biologiczną (zagrzybienia i pleśń). Nie przepuszcza cieczy i gazów - ma najniższy współczynnik przepuszczalności pary wodnej wśród tradycyjnych materiałów używanych powszechnie do budowania ścian. Swoje właściwości zachowuje w zakresie temperatury od –180 do +140ºC.

Płyty z korka na elewacje

Płyty z korka na elewacje mają standardowe wymiary - 100 x 50 cm – dzięki czemu łatwo je przenosić i montować. Jednak w porównaniu z popularnymi materiałami termoizolacyjnymi są stosunkowo ciężkie, bo mają gęstość około 130 kg/m3 - czyli 10 razy większą niż styropian i o 34-50 kg niż wełna mineralna. Charakteryzują się przewodnością cieplną na poziomie 0,043 W/(m.K) i klasą odporności na ogień E. Grubość płyt do ocieplenia ścian dobiera się tak, aby osiągnąć założoną w projekcie izolacyjność termiczną przegrody. Do wyboru są płyty z korka od 4 do 24 cm dostępne pod różnymi nazwami handlowymi, na przykład MD Facade, Thermacork.

klejenie korka na elewacji
Autor: Thermocork/Eco Supply Płyty korkowe mocuje się do muru podobnie jak izolację w systemach ETICS. Jeśli płyty są układane w jednej warstwie, wystarczy klejenie. W przypadku łączenia dwóch warstw płyt, oprócz kleju używa się także łączników mechanicznych

Korkowe płyt elewacyjne: mocowanie na klej i kołki

Ten sposób montażu korkowych płyt fasadowych przypomina ocieplanie ścian w systemie ETICS. Jeśli ocieplenie ma nie więcej niż 20 cm grubości, płyty mocuje się w jednej warstwie przy użyciu zaprawy klejącej. W tym rozwiązaniu wykorzystuje się korek ekspandowany o wytrzymałości na ściskanie 220 kPa. Do przyklejania można stosować popularne kleje cementowe, montażowe oraz polimerowe. Najczęściej poleca się jednak te ostatnie, o dużej elastyczności i wysokiej przyczepności, specjalnie przeznaczone do klejenia korka na zewnątrz (np. Ceresit CM 77 Ultraflex).

Płyty korkowe elewacyjne dostępne są w różnych formach wykończenia - gładkie lub z fakturą w różnych wzorach (z serii MD Facade Wave S1).

Jeżeli warstwa ocieplenia musi być grubsza, płyt elewacyjnych nie klei się bezpośrednio do podłoża, lecz stosuje się pod nimi dodatkową warstwę izolacji termicznej. Wtedy do montażu wykorzystuje się zarówno klej, jak i kołki montażowe. Pierwszą warstwę stanowią standardowe płyty izolacyjne o grubości do 32 cm, o lepszej lambdzie 0,037-0,040 W/(m.K) i mniejszej gęstości 110-120 kg/m3. Mocuje się je zaprawą klejącą oraz mechanicznie kotwami z podkładkami. Drugą warstwę robi się z płyt fasadowych o grubości 4-22 cm, przyklejając je do płyt standardowych.

elewacja wentylowana z korka
Autor: Thermocork/Eco Supply Korek nadaje się także na fasady wentylowane. Wymaga jednak sztywnego podłoża, więc na zamocowanych do ścian profili montuje się blachę profilowaną i dopiero do niej płyty elewacyjne

Płyty z korka ekspandowanego: mocowanie na ruszcie

Płyty z korka ekspandowanego można również zamontować jak elewację wentylowaną, na podkonstrukcji z profili aluminiowych i arkuszy blachy profilowanej. Profile aluminiowe pozwalają utworzyć szczelinę wentylacyjną, a zamocowana do nich blacha jest sztywnym podłożem, do którego mocuje się płyty korkowe. Stosowane w tym rozwiązaniu płyty mają wyprofilowane krawędzie, co umożliwia łączenie ich na zakładkę. Mocuje się je śrubami do podkonstrukcji w taki sposób, że na skończonej elewacji główki śrub są niewidoczne. Dodatkowo na połączeniach płyt nanosi się wodoodporny klej do korka.

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie