Fasada z desek - jak wybrać deski na elewacje i jak je zamontowć

2024-07-22 6:02

Ocieplaną elewację możemy otynkować, ale również obłożyć drewnem, Powstanie fasada wentylowana, z zabudową z desek. Jakie deski na elewacje będą najlepsze? Jak powinny być mocowane i wykańczane?

Elewacja z desek
Autor: MOCO Standardowo deski przytwierdza się w układzie poziomym do rusztu utworzonego przez pionowe słupki

Spis treści

  1. Deski z naturalnego drewna
  2. Zabezpieczenie desek drewnianych
  3. Deski sztuczne
Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Deski z naturalnego drewna

Do budowy elewacji używa się najczęściej profilowanych desek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych. Fachowo nazywa się je szalówkami. Deski są przystosowane do wzajemnego łączenia na pióro i wpust, na zakład lub na tak zwaną przylgę. Można je ustawiać pionowo, poziomo lub nawet po skosie.

Ruszt pod nie wykonywany jest przeważnie z drewna. Rozstaw pionowych słupków zależy od tego, czy deski elewacyjne będą łączone na pióro i wpust, czy na zakład. W pierwszym wypadku wynosi on od 60 do 90 cm, w drugim – 80-140 cm (im cieńsze deski, tym mniejszy rozstaw).

Wzdłuż słupków przykręca się listwy dystansowe, do których będziesz później mocować deski. Są one potrzebne, żeby pod drewnianą okładziną powstała przestrzeń wentylacyjna.

Przy pionowym układzie desek będzie trochę zamieszania z rusztem nośnym. Jego listwy trzeba wtedy umieszczać nie pionowo, tylko poziomo. To komplikuje wentylację drewnianej okładziny. Początkowo ruszt buduje się w typowy sposób, ale po ułożeniu ocieplenia i wiatroizolacji trzeba wykonać wzdłuż pionowych belek nadbitki z łat drewnianych o grubości 3-4 cm i dopiero mocować poziome listwy rusztu, do których będą później przykręcane deski. Elewacja będzie więc o mniej więcej 4 cm grubsza niż przy poziomym układzie desek.

Jeśli będziesz chciał montować deski na skos, jak często się robi na szczytowych ścianach domów o dachach dwuspadowych, wykonaj ruszt pionowy, zagęszczając ewentualnie rozstaw słupków.

Montaż desek zaczyna się od dołu ściany. Łączniki umieszcza się wzdłuż górnej części deski. Ich odległość od krawędzi nie powinna być mniejsza niż 2 cm. Jeśli nie stosujesz desek do montażu na pióro i wpust lub na przylgę, powinny zachodzić jedna na drugą. Zakłady takie powinny wynosić 3 cm. W ten sposób górna deska zasłania miejsce mocowania dolnej. Przy wzdłużnym łączeniu desek nie wolno zapominać o tym, by między jedną a drugą pozostawiać 3-milimetrową szczelinę.

Przeczytaj również:

Nowoczesna elewacja drewniana. Jakie drewno wybrać na elewację?

Zabezpieczenie desek drewnianych

Deski z drewna trzeba wykończyć, aby nie zniszczały od wody i promieni UV. Maluje się je raz przed montażem i drugi raz po zamocowaniu. Przed malowaniem ich bejcą lub lakierobejcą powierzchnia drewna powinna być przeszlifowana wzdłuż włókien i wyczyszczona. Warto sprawdzić na kawałku drewna, jaki kolor uzyskasz po naniesieniu bejcy. Jej odcień zależy bowiem od gatunku malowanego drewna, jego wilgotności, a także od sposobu obróbki.

Temperatura powietrza w trakcie bejcowania nie powinna być niższa niż 8°C. Bejcę trzeba nakładać równomiernie wzdłuż słojów, tak aby natężenie koloru było w każdym miejscu jednakowe (żeby to sobie ułatwić, można najpierw zagruntować drewno bejcą bezbarwną). Jej nadmiar zbiera się z drewna suchym pędzlem. Po bejcowaniu deski powinny być pomalowane lakierem bezbarwnym, tworzącym elastyczną powłokę i dostosowanym do warunków panujących na zewnątrz domu.

Deski warto pomalować impregnatem dekoracyjnym. Nada on kolor lub uatrakcyjni odcień drewna, zapewni mu ochronę przed wilgocią, pleśnią i promieniowaniem UV, a przy tym nie zamknie jego porów, więc wilgoć będzie mogła odparowywać na zewnątrz.

Przeczytaj też:

Co najlepsze do impregnacji drewna? Zobacz, jaki wybrać bezbarwny impregnat do drewna

Deski na fasadzie domu
Autor: TECHMA Pionowy układ desek na fasadzie wizualnie wysmukla budynek

Deski sztuczne

Deski naturalne można zastąpić kompozytowymi. Te produkowane są z mieszaniny pyłu drzewnego i tworzywa sztucznego, na przykład PCW. Nadawana jest im faktura imitująca naturalne usłojenie. Niekiedy też są laminowane materiałem odpornym na warunki atmosferyczne i zapewniającym ładny kolor i połysk.

Wspomnieć też trzeba o deskach cementowo-włóknowych – barwionych w masie i ewentualnie malowanych z wierzchu. O ile deski kompozytowe i cementowo-włóknowe nie wymagają dalszego wykańczania, typową szalówkę przed montażem trzeba pomalować lakierem, lakierobejcą, impregnatem dekoracyjnym lub farbą kryjącą.

Zastosowanie sztucznych desek daje więc nam niebagatelną korzyść – nie musisz aż tak często odnawiać fasady, jak ma to miejsce, gdy elewację zdobi drewno naturalne. Większa jest również trwałość takich elewacji, bo wykazują dużą odporność na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Dokładne zasady montażu fasad ze sztucznych desek ustala ich producent i jego wskazań należy bezwzględnie przestrzegać.

Przeczytaj również:

Elewacja wentylowana: jaką i z czego ją wykonać

Listen on Spreaker.
Pozostałe podkategorie