Nowoczesny zamek do drzwi wejściowych: bezpieczne zamknięcie drzwi

2022-03-27 19:03
drzwi wejściowe z zamkiem centralnym
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Jan Gutt, Marcin Rubik Centralny zamek pozwala połączyć bezpieczeństwo z estetyką. Drzwi są ryglowane przez trzy zamki w wielu punktach, ale za pomocą tylko jednego klucza. Zamki pomocnicze są ukryte wewnątrz skrzydła

Nowoczesne drzwi zewnętrzne są ciepłe i estetyczne, a za sprawą nowoczesnych okuć i zamków - również bezpieczne. Coraz częściej montuje się w nich zamki z wielopunktowym ryglowaniem obsługiwane jednym kluczem.

W drzwiach zewnętrznych standardowo są montowane dwa zamki – centralny (główny) i dodatkowy. Ten pierwszy to zamek wpuszczany, schowany w kasecie skrzydła, umieszczony pod klamką. Ma ruchomy zaczep (język) lub hak ryglujący i bolce przeciwwyważeniowe, które wysuwają się podczas jego zamykania. Do zamykania służą wkładki bębenkowe. Zamek centralny może być zarówno jedno-, jak i wielopunktowy. Otwiera się go klamką obustronną lub gałką zwalniającą zatrzask przy półobrocie.

Zamek dodatkowy (pomocniczy) zazwyczaj również jest wpuszczany i otwierany wkładką bębenkową. W konstrukcji drzwi jest wtedy miejsce na dodatkową kasetę zamka. Ale są też drzwi, które w tym miejscu mają wzmocnienie przygotowane do montażu zamka nawierzchniowego. Przykręca się go do skrzydła od strony pomieszczenia.

drzwi wejściowe z nowoczesnym zamkiem
Autor: Piotr Mastalerz Drzwi bezpieczne niekoniecznie muszą mieć certyfikat drzwi antywłamaniowych. Niemal podstawowym rozwiązaniem są drzwi wyposażone w zamki pięciopunktowe. Ale dostępne są również zamki z 9, a nawet z 12 ruchomymi ryglami na obwodzie skrzydła

Nowoczesny zamek wielopunktowy

W takim rozwiązaniu zamek główny usytuowany w środkowej części skrzydła drzwiowego jest połączony z zamkami dodatkowymi umieszczonymi w górnej i dolnej jego części. Obsługuje się je tylko jednym kluczem, bo zamki dodatkowe są całkowicie schowane w skrzydle drzwi i sterowane cięgnem. Na skrzydle drzwiowym widoczny jest tylko jeden szyld na zamku, a to poprawia estetykę stolarki.

Zamki dodatkowe sprawiają, że skrzydło lepiej przylega do ościeżnicy, dzięki czemu drzwi są bardziej szczelne i mniej podatne na odkształcenia. Wielopunktowe ryglowanie skrzydła podnosi również bezpieczeństwo - zamknięte drzwi znacznie trudniej sforsować.

Zamki wielopunktowe są zazwyczaj przeznaczone do konkretnego modelu drzwi zewnętrznych i najlepiej kupować je w komplecie z nimi. Konstrukcja skrzydła musi być bowiem zaprojektowana z uwzględnieniem pracy całego mechanizmu napędów cięgien, a w ościeżnicy muszą być przygotowane otwory, w które będą wsuwały się bolce ryglujące.

Nowoczesne otwieranie - zamek elektroniczny do drzwi

Zamki centralne to nowoczesne rozwiązania mechaniczne. Ale coraz większą popularność zdobywają zamki elektroniczne, które obsługuje się czytnikiem linii papilarnych, kartą magnetyczną lub aplikacją mobilną zainstalowaną w smartfonie. Do odryglowania drzwi nie jest potrzebny klucz – wystarczy przyłożyć palec do czytnika linii, zbliżyć się na odpowiednią odległość z nadajnikiem Bluetooth lub wprowadzić kod na klawiaturze.

Dostępne są również zamki wielopunktowe z automatycznym ryglowaniem. To bardzo wygodne rozwiązanie - wystarczy zatrzasnąć drzwi, a zamek zarygluje się automatycznie. Od zewnątrz zamek otwiera się i zamyka pilotem lub innym urządzeniem, bez użycia klucza. Od wewnątrz można użyć przycisku, domofonu, klamki, a także klucza. W przypadku przerwy w dostawie prądu drzwi można łatwo odryglować kluczem, a od wewnątrz również klamką.

Zobacz też:

Zamek dodatkowy z zapornicą
Autor: WITEX SUPER LOCK Zamek dodatkowy otwierany od zewnątrz i zapornica (sztywny łańcuch) to elementy podnoszące bezpieczeństwo drzwi wejściowych. Można je zamontować powyżej lub poniżej centralnego zamka w odległości nie mniejszej niż 30 cm

Zamki z wielopunktowym ryglowaniem wstawia się w drzwi o podwyższonej odporności na włamanie oraz w drzwi antywłamaniowe. Mają one solidniejszą konstrukcję od rozwiązań standardowych. Ich rama jest zwykle wzmocniona poziomymi lub pionowymi prętami (o grubości kilku milimetrów), obłożona pancerzem z blachy stalowej. Ma także bolce antywyważeniowe, które wsuwają się w otwory w ościeżnicy.

Kogo musisz wpuścić do mieszkania

Pytanie 1 z 8
Czy policjant może wejść do naszego mieszkania bez nakazu?
policja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie