Nowoczesny zamek do drzwi wejściowych: bezpieczne zamknięcie drzwi

2020-03-27 19:03 Dorota Czernek
drzwi wejściowe z zamkiem centralnym
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Jan Gutt, Marcin Rubik Centralny zamek pozwala połączyć bezpieczeństwo z estetyką. Drzwi są ryglowane przez trzy zamki w wielu punktach, ale za pomocą tylko jednego klucza. Zamki pomocnicze są ukryte wewnątrz skrzydła

Nowoczesne drzwi zewnętrzne są ciepłe i estetyczne, a za sprawą nowoczesnych okuć i zamków - również bezpieczne. Coraz częściej montuje się w nich zamki z wielopunktowym ryglowaniem obsługiwane jednym kluczem.

W drzwiach zewnętrznych standardowo są montowane dwa zamki – centralny (główny) i dodatkowy. Ten pierwszy to zamek wpuszczany, schowany w kasecie skrzydła, umieszczony pod klamką. Ma ruchomy zaczep (język) lub hak ryglujący i bolce przeciwwyważeniowe, które wysuwają się podczas jego zamykania. Do zamykania służą wkładki bębenkowe. Zamek centralny może być zarówno jedno-, jak i wielopunktowy. Otwiera się go klamką obustronną lub gałką zwalniającą zatrzask przy półobrocie.

Zamek dodatkowy (pomocniczy) zazwyczaj również jest wpuszczany i otwierany wkładką bębenkową. W konstrukcji drzwi jest wtedy miejsce na dodatkową kasetę zamka. Ale są też drzwi, które w tym miejscu mają wzmocnienie przygotowane do montażu zamka nawierzchniowego. Przykręca się go do skrzydła od strony pomieszczenia.

drzwi wejściowe z nowoczesnym zamkiem
Autor: Piotr Mastalerz Drzwi bezpieczne niekoniecznie muszą mieć certyfikat drzwi antywłamaniowych. Niemal podstawowym rozwiązaniem są drzwi wyposażone w zamki pięciopunktowe. Ale dostępne są również zamki z 9, a nawet z 12 ruchomymi ryglami na obwodzie skrzydła

Nowoczesny zamek wielopunktowy

W takim rozwiązaniu zamek główny usytuowany w środkowej części skrzydła drzwiowego jest połączony z zamkami dodatkowymi umieszczonymi w górnej i dolnej jego części. Obsługuje się je tylko jednym kluczem, bo zamki dodatkowe są całkowicie schowane w skrzydle drzwi i sterowane cięgnem. Na skrzydle drzwiowym widoczny jest tylko jeden szyld na zamku, a to poprawia estetykę stolarki.

Zamki dodatkowe sprawiają, że skrzydło lepiej przylega do ościeżnicy, dzięki czemu drzwi są bardziej szczelne i mniej podatne na odkształcenia. Wielopunktowe ryglowanie skrzydła podnosi również bezpieczeństwo - zamknięte drzwi znacznie trudniej sforsować.

Zamki wielopunktowe są zazwyczaj przeznaczone do konkretnego modelu drzwi zewnętrznych i najlepiej kupować je w komplecie z nimi. Konstrukcja skrzydła musi być bowiem zaprojektowana z uwzględnieniem pracy całego mechanizmu napędów cięgien, a w ościeżnicy muszą być przygotowane otwory, w które będą wsuwały się bolce ryglujące.

Nowoczesne otwieranie - zamek elektroniczny do drzwi

Zamki centralne to nowoczesne rozwiązania mechaniczne. Ale coraz większą popularność zdobywają zamki elektroniczne, które obsługuje się czytnikiem linii papilarnych, kartą magnetyczną lub aplikacją mobilną zainstalowaną w smartfonie. Do odryglowania drzwi nie jest potrzebny klucz – wystarczy przyłożyć palec do czytnika linii, zbliżyć się na odpowiednią odległość z nadajnikiem Bluetooth lub wprowadzić kod na klawiaturze.

Dostępne są również zamki wielopunktowe z automatycznym ryglowaniem. To bardzo wygodne rozwiązanie - wystarczy zatrzasnąć drzwi, a zamek zarygluje się automatycznie. Od zewnątrz zamek otwiera się i zamyka pilotem lub innym urządzeniem, bez użycia klucza. Od wewnątrz można użyć przycisku, domofonu, klamki, a także klucza. W przypadku przerwy w dostawie prądu drzwi można łatwo odryglować kluczem, a od wewnątrz również klamką.

Zamek dodatkowy z zapornicą
Autor: WITEX SUPER LOCK Zamek dodatkowy otwierany od zewnątrz i zapornica (sztywny łańcuch) to elementy podnoszące bezpieczeństwo drzwi wejściowych. Można je zamontować powyżej lub poniżej centralnego zamka w odległości nie mniejszej niż 30 cm

Zamki z wielopunktowym ryglowaniem wstawia się w drzwi o podwyższonej odporności na włamanie oraz w drzwi antywłamaniowe. Mają one solidniejszą konstrukcję od rozwiązań standardowych. Ich rama jest zwykle wzmocniona poziomymi lub pionowymi prętami (o grubości kilku milimetrów), obłożona pancerzem z blachy stalowej. Ma także bolce antywyważeniowe, które wsuwają się w otwory w ościeżnicy.

Wymiana wkładki bębenkowej zamka

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE