Nowoczesny zamek do drzwi wejściowych: bezpieczne zamknięcie drzwi
Nowoczesne drzwi zewnętrzne są ciepłe i estetyczne, a za sprawą nowoczesnych okuć i zamków - również bezpieczne. Coraz częściej montuje się w nich zamki z wielopunktowym ryglowaniem obsługiwane jednym kluczem.
W drzwiach zewnętrznych standardowo są montowane dwa zamki – centralny (główny) i dodatkowy. Ten pierwszy to zamek wpuszczany, schowany w kasecie skrzydła, umieszczony pod klamką. Ma ruchomy zaczep (język) lub hak ryglujący i bolce przeciwwyważeniowe, które wysuwają się podczas jego zamykania. Do zamykania służą wkładki bębenkowe. Zamek centralny może być zarówno jedno-, jak i wielopunktowy. Otwiera się go klamką obustronną lub gałką zwalniającą zatrzask przy półobrocie.
Zamek dodatkowy (pomocniczy) zazwyczaj również jest wpuszczany i otwierany wkładką bębenkową. W konstrukcji drzwi jest wtedy miejsce na dodatkową kasetę zamka. Ale są też drzwi, które w tym miejscu mają wzmocnienie przygotowane do montażu zamka nawierzchniowego. Przykręca się go do skrzydła od strony pomieszczenia.
Polecany artykuł:
Nowoczesny zamek wielopunktowy
W takim rozwiązaniu zamek główny usytuowany w środkowej części skrzydła drzwiowego jest połączony z zamkami dodatkowymi umieszczonymi w górnej i dolnej jego części. Obsługuje się je tylko jednym kluczem, bo zamki dodatkowe są całkowicie schowane w skrzydle drzwi i sterowane cięgnem. Na skrzydle drzwiowym widoczny jest tylko jeden szyld na zamku, a to poprawia estetykę stolarki.
Zamki dodatkowe sprawiają, że skrzydło lepiej przylega do ościeżnicy, dzięki czemu drzwi są bardziej szczelne i mniej podatne na odkształcenia. Wielopunktowe ryglowanie skrzydła podnosi również bezpieczeństwo - zamknięte drzwi znacznie trudniej sforsować.
Zamki wielopunktowe są zazwyczaj przeznaczone do konkretnego modelu drzwi zewnętrznych i najlepiej kupować je w komplecie z nimi. Konstrukcja skrzydła musi być bowiem zaprojektowana z uwzględnieniem pracy całego mechanizmu napędów cięgien, a w ościeżnicy muszą być przygotowane otwory, w które będą wsuwały się bolce ryglujące.
Autor: GERDA
Przekręcenie klucza w zamku centralnym uruchamia jednocześnie rygle w zamkach pomocniczych
Nowoczesne otwieranie - zamek elektroniczny do drzwi
Zamki centralne to nowoczesne rozwiązania mechaniczne. Ale coraz większą popularność zdobywają zamki elektroniczne, które obsługuje się czytnikiem linii papilarnych, kartą magnetyczną lub aplikacją mobilną zainstalowaną w smartfonie. Do odryglowania drzwi nie jest potrzebny klucz – wystarczy przyłożyć palec do czytnika linii, zbliżyć się na odpowiednią odległość z nadajnikiem Bluetooth lub wprowadzić kod na klawiaturze.
Dostępne są również zamki wielopunktowe z automatycznym ryglowaniem. To bardzo wygodne rozwiązanie - wystarczy zatrzasnąć drzwi, a zamek zarygluje się automatycznie. Od zewnątrz zamek otwiera się i zamyka pilotem lub innym urządzeniem, bez użycia klucza. Od wewnątrz można użyć przycisku, domofonu, klamki, a także klucza. W przypadku przerwy w dostawie prądu drzwi można łatwo odryglować kluczem, a od wewnątrz również klamką.
Zobacz też:
- Jak otworzyć drzwi wejściowe smartfonem?
- Wszystko, co musisz wiedzieć o wymiarach drzwi zewnętrznych
- Same drzwi antywłamaniowe to nie wszystko. Jak poprawnie osadzić ościeżnicę, by czuć się w domu bezpiecznie?
Zamki z wielopunktowym ryglowaniem wstawia się w drzwi o podwyższonej odporności na włamanie oraz w drzwi antywłamaniowe. Mają one solidniejszą konstrukcję od rozwiązań standardowych. Ich rama jest zwykle wzmocniona poziomymi lub pionowymi prętami (o grubości kilku milimetrów), obłożona pancerzem z blachy stalowej. Ma także bolce antywyważeniowe, które wsuwają się w otwory w ościeżnicy.