Cena drzwi zewnętrznych z różnych materiałów. Sprawdzamy, ile kosztują drzwi

2022-11-05 11:53

Cena drzwi wejściowych zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj materiału, z którego są zbudowane. Sprawdzamy, ile kosztują drzwi zewnętrzne do domu. Obecnie drzwi to w większości produkty bardzo trwałe, estetyczne, energooszczędne i funkcjonalne. Warto wiedzieć, dzięki jakim rozwiązaniom zyskują te pozytywne cechy, żeby móc świadomie wybrać model drzwi wejściowych do domu, który spełni nasze oczekiwania.

drzwi wejściowe
Autor: Piotr Mastalerz Szyba w drzwiach, tak jak i szyba okienna, może mieć całkiem dobre właściwości termoizolacyjne. Nie musimy się więc obawiać, że drzwi z przeszkleniem nie spełnią wymagań energooszczędności. Projekt domu: Marcin Rubik

Zanim zdecydujemy, jakie drzwi wejściowe kupić do swojego domu, warto zdobyć kilka informacji o materiałach, z których są one konstruowane oraz odpowiadających im przedziałach cenowych. Standardowy wymiar drzwi wejściowych to 100 x 206-210 cm. Często kupujemy bardziej reprezentacyjne drzwi z doświetlem bocznym i/lub górnym. Drzwi zewnętrzne obecnie muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 1,3 W/(m.K). Dlatego w skrzydle znajduje się materiał termoizolacyjny - styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa. Ilość i jakość ocieplenia wpływa na cenę drzwi zewnętrznych. Znajdziemy atrakcyjne cenowo drzwi zewnętrzne, które mogą mieć wyższy współczynnik U, ponieważ nie są przeznaczone do domów mieszkalnych. Przeglądając oferty drzwi zewnętrznych, warto zwrócić uwagę, czego dotyczy podana cena. Często niezwykle atrakcyjna oferta drzwi okazuje się ceną tylko za skrzydło, a przecież drzwi to jeszcze wiele innych elementów.

Cena drzwi 2022

Niestety, inflacja, rosnące koszty energii i surowców powodują, że za drzwi, a także bramy oraz okna płacimy dziś o 30-40% więcej niż jeszcze dwa lata temu. Rosnąca cena drzwi zewnętrznych to także rezultat zmian w przepisach budowlanych. Narzucają one konieczność montowania w nowych domach drzwi cieplejszych niż przed 2021 r., a każdy spadek wartości współczynnika λ, to wyższa cena produktu. Obecnie za najtańsze drzwi wejściowe musi zapłacić ponad 3000 zł. Warto wiedzieć, że powierzchnia otworów domu (czyli okien, drzwi i bram) może być nawet o ponad 80% większa od powierzchni murów, a cena 1 m2 stolarki otworowej jest wielokrotnie wyższa niż koszt 1 m2 ściany, i to nawet z ociepleniem. Dlatego nad wyborem drzwi wejściowych warto się dobrze zastanowić.

Spis treści

 1. Cena drzwi 2022
 2. Co wpływa na cenę drzwi zewnętrznych
 3. Cena drzwi zewnętrznych z PCW
 4. Cena drzwi zewnętrznych stalowych
 5. Cena drzwi zewnętrznych drewnianych

Co wpływa na cenę drzwi zewnętrznych

Ten sam model drzwi zewnętrznych można konfigurować na wiele sposobów, wybierając:

 • wielkość skrzydła i ościeżnicy,
 • rodzaj wykończenia,
 • intensywność ocieplenia,
 • jakość uszczelnienia,
 • rodzaj zamków,
 • zabezpieczenia antywłamaniowe.

Elementy, które często są wyceniane dodatkowo to:

 • wykończenie (kolor, okleina),
 • rodzaj termoizolacji,
 • rodzaj i liczba uszczelek,
 • dekoracyjny panel,
 • przeszklenia,
 • doświetla,
 • nakładki,
 • pochwyty, klamki, antaby,
 • okucia: zawiasy, zamki, blokady,
 • zabezpieczenia antywłamaniowe klasy RC3 lub RC4,
 • nowoczesne zamki elektroniczne.
Dom na czasie, czyli... z czego budować. Radzi ekspert

Cena drzwi zewnętrznych z PCW

Najtaniej kupimy proste gładkie białe drzwi wejściowe z PCW, zbudowane z profili wielokomorowych z wypełnieniem z paneli typu sandwicz, wewnątrz których znajduje się materiał termoizolacyjny. Montuje się w nich podstawowy zamek listwowy i próg aluminiowy. Mogą być pomalowane na wiele kolorów.

 • Drzwi zewnętrzne z PCW, 100 x 210 cm - cena 3900-6500 zł

Lepsze wyposażenie, więcej termoizolacji, wzmocnienia powodują, że cena drzwi wejściowych z PCW wzrasta. Wciąż jednak są to najtańsze drzwi wejściowe na rynku.

Cena drzwi zewnętrznych stalowych

To bardzo duża grupa produktów. Blachy i ramy stalowe tworzą mocną konstrukcję. Wewnątrz skrzydła można umieścić termoizolację. Arkusze blachy o grubości 0,5-0,6 mm można wykańczać na wiele sposobów, więc jest to atrakcyjne rozwiązanie.

 • Drzwi wejściowe z aluminium, 100 x 210 cm - cena 6450-9630 zł w komplecie z ościeżnicą i standardowym zamkiem
 • Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe stalowe, 100 x 210 cm - cena 4200-8200 zł

Jeśli chcemy zastosować cieplejsze skrzydło lub doświetle i przeszklenie albo dekoracyjne nakładki cena drzwi wzrasta. Górna cena ładnie wykończonych, rozbudowanych i dobrze wyposażonych stalowych drzwi zewnętrznych może być jeszcze wyższa i sięgać 10 000 zł.

Przeczytaj też: Kupujemy drzwi zewnętrzne: ważne parametry

W drzwiach wejściowych często łączy się różne materiały, np. stal i aluminium albo wykorzystuje kompozyty, np. profile wzmocnione włóknem szklanym. Takie drzwi mają bardzo dobre parametry użytkowe, ale jednocześnie wzrasta ich cena.

Cena drzwi zewnętrznych drewnianych

Drzwi wejściowe drewniane mają konstrukcję w postaci ramy z klejonki drewnianej, najczęściej sosnowej. Płyta lub płyciny drzwi są zbudowane ze sklejki różnych gatunków drewna i pokryte fornirem. W środku są umieszczone termoizolacja oraz ewentualne wzmocnienia. Drzwi drewniane mogą być zbudowane również z klejonki dębowej, co zdecydowanie wpływa na ich cenę. Ościeżnica może być wykonana z klejonki sosnowej lub dębowej. Istotny jest również rodzaj i grubość forniru oraz gatunek drewna.

Znajdziemy drzwi wejściowe o fornirze grubości 0,5 mm i takie pokryte prawie milimetrową warstwą szlachetnego obłogu. Fornir może być wykonany z drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego, meranti i innych gatunków. Ważna jest również kompozycja forniru. Szlachetniejszy i cenniejszy jest ten wyglądający jak drewno lite, wycięte z jednego kloca. Tańszym wariantem jest obłóg komponowany i wyglądający jak zestawione obok siebie paski drewna. Drzwi drewniane są olejowane lub lakierowane albo malowane farbami kryjącymi. Pod farbą kryjącą może być zastosowany gorszy gatunek drewna, ponieważ i tak nie będzie go widać.

 • Drzwi zewnętrzne drewniane, 100 x 210 cm - cena 4200-5600 zł
 • Drzwi zewnętrzne drewniane antywłamaniowe, 100 x 210 cm - cena 5500-8700 zł

Im lepszy, szlachetniejszy gatunek drewna jest w nich zastosowany ceny drzwi rosną w kierunku 8000-9000 zł, nie licząc dodatkowego wyposażenia i wykończenia.

Sonda
Wybierając drzwi wejściowe zwracasz uwagę na to:
Pozostałe podkategorie