Jak uniknąć obrażeń od śniegu spadającego z okapu domu?

2022-12-12 14:34
Płotki przeciwśniegowe
Autor: Andrzej Szandomirski Płotki przeciwśniegowe sprawią, że wielka bryła śniegu nie spadnie nam na głowę

Śnieg na dachu jest niebezpieczny, szczególnie po silnych opadach oraz wczesną wiosną, gdy rozmarza. Zsuwa się wtedy z połaci i może spaść na człowieka lub zwierzaka. Masa śniegu może też wygiąć, a w skrajnym przypadku nawet zerwać orynnowanie. Zatrzymać mogą go zapory śniegowe, w tym między innymi drabinki przeciwśnieżne.

Spis treści

 1. Bezpiecznie pod okapem
 2. Zagrożone orynnowanie
 3. Płotki przeciwśnieżne
 4. Rozpruwacze śniegu (śniegołapy) i stopery
 5. Bale przeciwśnieżne
 6. Dachówki ze stoperem
 7. Płotki przeciwśnieżne z rurek

Bezpiecznie pod okapem

Intensywne opady śniegu stanowią nie tylko utrudnienie na drogach, zmuszają nas do odśnieżenia podjazdu i ścieżki do domu. Warto też spojrzeć do góry, zwłaszcza jeśli przechodzimy pod okapem domu, gdy na dachu jest gruba warstwa białego puchu. Śnieg, który zachwyca każdego, nie tylko dzieci, może być niebezpieczny. Niespodziewane zsunięcie się na dorosłego, dziecko albo psa wielkiej masy śniegu zalegającego na dachu może doprowadzić do poważnej kontuzji. Zsuwające się czapy śniegu mogą zniszczyć rosnącą pod okapem roślinność czy samochód stojący na podjeździe.

Zagrożone orynnowanie

Wielu inwestorów często zapomina o tak potrzebnych akcesoriach dachowych jak bariery przeciwśnieżne. Przypominają sobie o nich zimą, gdy przychodzą duże opady śniegu. Spadający w czasie odwilży śnieg z dachu może powyginać, a w skrajnych przypadkach nawet zerwać orynnowanie. Koszty naprawy pokrycia i orynnowania oraz montażu akcesoriów przeciwśnieżnych po zakończeniu budowy są dużo wyższe, niż gdyby akcesoria te zostały zainstalowane razem z pokryciem. Nieprawdą jest też, że zabezpieczenia przeciwśnieżne potrzebne są jedynie w górach.

Na dachu można montować różne rodzaje zabezpieczeń przeciwśnieżnych:

 • płotki,
 • śniegołapy,
 • stopery,
 • specjalne bale.

Płotki przeciwśnieżne

Produkowane są z różnych materiałów: zgrzewanych i ocynkowanych płaskowników stalowych, elementów aluminiowych, elementów stalowych lub aluminiowych pokrywanych poliestrem. Można je dopasować do barwy pokrycia dachowego. Poszczególne płotki mają różną długość w zależności od systemu, łączy się je za pomocą klamer. Płotki przeciwśnieżne montuje się za pomocą wsporników mocowanych do więźby dachowej, na dachach krytych dachówkami ceramicznymi, dachówkami cementowymi, blachodachówką, blachą płaską, blachą trapezową i płytami falistymi.

Rozpruwacze śniegu (śniegołapy) i stopery

 • Rozpruwacze śniegu, czyli śniegołapy, dzielą dużą zsuwającą się z dachu czapę śniegu na mniejsze części. Chronią też przed zniszczeniem płotki przeciwśnieżne, które w przypadku nadmiernego obciążenia śniegiem mogą zostać powyginane. Śniegołapy montuje w przypadku, gdy długość połaci jest większa niż 3 m. Rozpruwacze przytwierdza się do elementów konstrukcyjnych więźby dachowej naprzemiennie w dwóch rzędach. Odstęp między rzędami wynosi 1 m, natomiast odległość między poszczególnymi śniegołapami – 0,5 m.
 • Stopery montuje się przy pokryciach z gontów bitumicznych. Pełnią podobną funkcję jak drabinki przeciwśnieżne. Przybija się je do sztywnego poszycia z desek lub ze sklejki i zakrywa pasem gontów tak, że wystaje jedynie ta część stopera, która zatrzymuje śnieg.

Bale przeciwśnieżne

Bale przeciśnieżne mają średnicę kilkunastu centymetrów. Zakłada się je na uchwyty (haki) montowane do konstrukcyjnych elementów więźby dachowej. W sprzedaży są również specjalne dachówki systemowe z zamocowanym hakiem na bal przeciwśnieżny.

Dachówki ze stoperem

Systemowe dachówki ze stoperem oferowane są tylko w przypadku niektórych modeli dachówek. Liczba dachówek zatrzymujących śnieg na 1 m2 powierzchni dachu zależy od pochylenia połaci i strefy obciążenia śniegiem. Dachówki z wbudowanym stoperem są przeznaczone wyłącznie do zatrzymywania śniegu, nie wolno po nich chodzić i używać jako stopni kominiarskich.

Płotki przeciwśnieżne z rurek

Zaciskowy system płotków przeciwśnieżnych składa się ze stalowych rurek ocynkowanych, aluminiowych lub miedzianych średnicy około 35 mm. Rurki te montowane są do pokryć metalowych za pomocą zacisków mocowanych do rąbków stojących, które robi się na połączeniach arkuszy blachy. Zaciski montuje się do każdego rąbka, tak aby system pewnie trzymał się na dachu i nie uszkadzał pokrycia. Często montuje się kilka rzędów rurek. Należy stosować rurki wykonane z tego samego materiału co pokrycie – na pokryciach z miedzi powinny się znaleźć systemy miedziane, na blasze ocynkowanej – ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Systemy rynnowe. Kiedy należy robić ich przegląd?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie