Ocieplenie dachu skośnego. Przegląd materiałów izolacyjnych do ocieplania dachów skośnych
Ocieplenie dachów skośnych wykonuje się najczęściej za pomocą płyt z wełny mineralnej lub mat z wełny mineralnej. Oba materiały izolacyjne mają swoje wady i zalety, przez co nie zawsze nadają się do zastosowania w konkretnym przypadku. Oto przegląd materiałów izolacyjnych do ocieplenia dachu skośnego.
Ocieplenie dachu skośnego może być - i najczęściej jest - wykonane z wykorzystaniem płyt z wełny mineralnej lub mat z wełny mineralnej (szklanej lub skalnej) o niewielkiej gęstości (20-45 kg/m3). Wełna mineralna jest niepalna, więc dodatkowo chroni konstrukcję dachu przed ogniem.
Sprawdź też: dach dwuspadowy - dobry projekt dachu >>>
Wełnę szklaną otrzymuje się przeważnie ze stłuczki szklanej, wełnę kamienną z bazaltu. Ich właściwości są podobne, ale na poddaszu inaczej się je montuje – wełna skalna lepiej klinuje się między elementami konstrukcji dachu i przeważnie sama utrzymuje się na miejscu. W przeciwieństwie do niej wełnę szklaną najczęściej trzeba podwiązywać, aby nie wysuwała się spomiędzy krokwi i nie zsuwała w dół.
Autor: Wiktor Greg
Maty z wełny mineralnej
Autor: Wiktor Greg
Maty z wełny mineralnej
Maty z wełny mineralnej, płyty z wełny mineralnej czy styropian - czym ocieplić dach?
Maty z wełny mineralnej są lekkie, sprężyste i zwinięte w bele. Większość wytwarza się z wełny szklanej. Ich gęstość rzadko przekracza 26 kg/m³, a współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K) – im niższy, tym lepszy. Niektóre są laminowane folią paroizolacyjną. Maty z wełny mineralnej nadają się do izolowania tylko tych poddaszy, w których rozstaw między krokwiami, belkami lub elementami rusztu jest wszędzie jednakowy. Są mniej wygodne do układania niż płyty, zwłaszcza gdy układamy je w poprzek krokwi, między elementami rusztu. Częściej też trzeba je ciąć na odcinki o potrzebnej długości.
Płyty z wełny mineralnej mogą mieć nieco większą gęstość niż maty, a to sprawia, że są sztywniejsze oraz poręczniejsze w układaniu. Niektóre są sprzedawane w rolkach.
Styropian albo polistyren ekstrudowany najlepiej sprawdzą się przy ociepleniu dachu układanym nad i w połaci dachu, bo są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Gdy poddasze jest nieużytkowe – ocieplamy strop nad ostatnią kondygnacją.
Strop a ocieplenie dachu skośnego
Do ocieplenia stropów betonowych najlepiej użyć styropianu o małej gęstości (EPS 50, EPS 70), choć można też wybrać maty z wełny mineralnej lub płyty z wełny mineralnej.
Sprawdź też: strop betonowy - jak zrobić FORUM >>>
Do izolacji stropów drewnianych i przestrzeni między legarami warto użyć styropianowego granulatu lub strzępków z wełny skalnej. Można je wysypać wprost z worka lub zamówić firmę, która rozprowadzi je specjalnym agregatem. W przypadku stropu drewnianego najpierw trzeba przymocować do belek od spodu folię paroizolacyjną i zbudować sufit podwieszany. Jeżeli nie będziemy korzystać z poddasza, grubość takiego ocieplenia może przekroczyć wysokość belek stropowych. Strzępki wełny lepiej układać jest nieco grubszą warstwą, gdyż mogą z czasem osiadać.