Jak kupować pokrycie dachowe? Zwróć uwagę na gwarancję

2017-12-05 11:19

Zainteresowanie dachówkami ceramicznymi nie słabnie od lat. Są niezaprzeczalną ozdobą dachów o różnym kształcie. Ponieważ to dość drogi materiał, jego zakupowi trzeba poświęcić więcej uwagi, zwłaszcza gdy rozważasz także inne pokrycie. Szczególnie dokładnie należy wówczas przestudiować karty techniczne i warunki gwarancji. Tu czai się mnóstwo pułapek.

Dobór dachówek
Autor: Röben Dachówki powinieneś dobierać do kształtu dachu. Lepiej zrezygnować z wielkoformatowych dachówek zakładkowych, gdy dach ma skomplikowany kształt. One są w sam raz na dachy dwuspadowe

Estetyka to główne kryterium przy wybieraniu pokrycia dachowego. Niestety, trzeba też dobrze zorientować się w parametrach, poznać dopuszczalne sposoby montażu, ocenić zużycie, porównać koszty elementów podstawowych oraz niezbędnych akcesoriów i przede wszystkim zobaczyć, co obejmuje gwarancja.

Przestudiuj warunki gwarancji

Na dachówki ceramiczne udzielane jest od 10 do 50 lat gwarancji. Czego jednak taka gwarancja dotyczy? Przede wszystkim obejmuje uszkodzenia dachówek spowodowane działaniem niskiej temperatury. Wymianie podlegają też dachówki, które nie spełniają wymagań stawianych przez normę (obowiązującą w dniu zakupu). Niestety wymiana nie dotyczy dachówek uszkodzonych mechanicznie. W umowach gwarancyjnych zazwyczaj nie ma słowa o tym, jak firma ustosunkuje się do zaobserwowanych różnic odcieni dachówek pochodzących z jednej partii.

Dachówka a blacha

W przypadku pokryć z blachy, krótszy okres ochrony dotyczy powłoki, ale jak wynika z umowy gwarancyjnej, nie odnosi się to do zmian jej barwy. 50 lat, bo takim czasem chętnie kuszą producenci, odnosi się natomiast wyłącznie do perforacji powstałych w efekcie korozji. Warunkiem obowiązywania gwarancji jest konieczność dokonywania okresowych przeglądów, na zasadach ustalonych przez producenta takiego pokrycia. Co więcej, korozja powierzchniowa nie mieści się w zakresie tego zapisu, bo nie przechodzi przecież na wylot. Innym problemem, z którym mogą się zetknąć nabywcy pokryć blaszanych jest wzmianka w umowie gwarancyjnej, zgodnie z którą nie obowiązuje ona, jeżeli dom położony jest na obszarze silnych zanieczyszczeń powietrza lub tuż nad morzem (zasolenie powietrza). Są to bowiem, w rozumieniu producentów, środowiska silnie agresywne. To nie wszystko. Środowiskiem niebezpiecznym dla blachy może być nawet więźba dachowa zabezpieczona impregnatem, bo jest to środek powodujący korozję. Niebezpieczne okazują się również popioły, spaliny (komin jest prawie na każdym dachu), pył cementowy, zaprawy klejowe na bazie cementu, zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego (gdy w okolicy mieszkają gołębie - nie do uniknięcia). W przypadku dachówek ceramicznych lub cementowych nie ma z tym problemu. One przecież nie korodują.

Przykładów jest więcej, ale wniosek jeden – 50 lat świetnie wygląda w materiałach promocyjnych, ale w praktyce bardzo trudno z takiej gwarancji skorzystać. Warto też mieć świadomość, że nawet producenci surowca, z którego powstają popularne blachodachówki, czyli blachy powlekanej, nie dają na nią aż takiej gwarancji. Zazwyczaj sięga ona 30 lat.

Jeśli dachówki, to renomowanych firm
Autor: Röben Wielu inwestorów skarży się, że niektórzy producenci dachówek nie wywiązują się z obowiązków wynikających z umowy gwarancyjnej. Kupując dachówki renomowanych firm unikasz takiego ryzyka
Pokrycie z dachówek ceramicznych
Autor: Röben Gwarancja na dachówkę ceramiczną sięga przeważnie 30 lat. Żywotność tego materiału jest natomiast liczona w setkach lat
Warto wiedzieć

Kiedy przepadnie gwarancja

Wszelkie świadczenia z tytułu gwarancji przepadną gdy:

  • konstrukcja dachu będzie zaprojektowana i wykonana nieprawidłowo;
  • pokrycie zostanie zamontowane niepoprawnie i niezgodnie z zaleceniami producenta;
  • producent nie zostanie poinformowany o wadach materiału od razu po tym, jak je zauważysz;
  • nie umożliwisz przedstawicielowi producenta dokonania oględzin dachu i jego uszkodzonych fragmentów;
  • nie przedstawisz producentowi wstępnego kosztorysu prac związanych z usunięciem szkód.

Gwarancyjne pułapki

  • Trzeba sobie zdawać sprawę, że producent wymieni jedynie uszkodzone fragmenty pokrycia, a nie całość.
  • Poważny problem pojawia się wówczas, gdy firma, w trakcie trwania okresu gwarancyjnego, zmieni wzór lub kolorystykę danego modelu dachówki lub blachodachówki. Stare, uszkodzone elementy zostaną wtedy wymienione na te aktualnie produkowane. Gwarancja na wymienione elementy trwa jedynie do wygaśnięcia pierwszej umowy gwarancyjnej.
  • Koszt transportu materiału i naprawy pokrycia ponosi firma. Często jednak zastrzega sobie pewien okres obowiązywania takiej usługi, przeważnie około 5 lat. Po tym czasie, aż do wygaśnięcia umowy gwarancyjnej, koszty transportu i montażu pokrywa inwestor.
  • Często roszczenia gwarancyjne rozpatrywane są tylko wtedy, gdy dotyczą więcej niż 5% powierzchni pokrycia.
  • Niebezpieczny jest też wymóg, zgodnie z którym klient musi zabezpieczyć dach przed dalszymi uszkodzeniami i stratami, do czasu rozpatrzenia reklamacji.

Na koniec rada - zawsze żądaj gwarancji. Dystrybutor lub handlowiec może ci jej nie wydać i wtedy pozostaje jedynie rękojmia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie