Elastomerowe pokrycia dekarskie. Jak łatwo naprawić dach płaski

2020-01-28 14:59

Płynne membrany polimerowe można wykorzystać do naprawy starych lub krycia nowych dachów płaskich

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: Alma-color Elastomerowe powłoki dekarskie mogą być wykorzystane do naprawy starych pokryć, zwłaszcza z papy

Domy o dachach płaskich znów są modne. Dotyczy to zarówno wznoszenia nowych budynków, jak i inwestycji polegających na remoncie starych domów. Przez długi czas domy kostki, których wiele znajdziemy w naszym krajobrazie, nie cieszyły się powodzeniem ze względu właśnie na kłopoty z nieszczelnym dachem. Obecnie nowoczesne materiały dekarskie pozwalają wykonywać lub naprawiać pokrycia dachów płaskich w sposób trwały i pewny. Służą do tego materiały polimerowe, które tworzą mocne, elastyczne, sprężyste i szczelne powłoki. Ich wielką zaletą jest również łatwość nanoszenia.

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: Alma-color Elastomerowe powłoki dekarskie tworzą pokrycie podobne do gumy - elastyczne i wytrzymałe

Elastomerowe powłoki dekarskie

Elastomerowe powłoki dekarskie zostały opracowane przed laty do krycia i naprawy płaskich dachów hal fabrycznych i innych obiektów publicznych. Niektóre produkty są stosowane do hydroizolacji basenów i instalacji przemysłowych. To kolejne sprawdzone materiały, które z przemysłu trafiają do budownictwa mieszkaniowego.

Tym, co wyróżnia elastomerowe materiały dekarskie, są cechy powłok, jakie tworzą po zastygnięciu. Są one podobne do gumy. Mają jednocześnie dużą wytrzymałość, sprężystość i elastyczność. To cechy pożądane bezspoinowych materiałów hydroizolacyjnych. W przypadku pokryć dachowych, zwłaszcza naprawczych, sprężystość jest bardzo ważna. Decyduje o tym, że nowa powłoka o takich cechach jest w stanie mostkować rysy w podłożu. Ponadto konstrukcja dachu zawsze pracuje, więc pokrycie nie może być sztywne.

Powłoki elastomerowe mrozoodporne i wodoszczelne po wielu cyklach zamarzania i rozmarzania. Są również odporne na bardzo wysokie temperatury i inne czynniki atmosferyczne, np. substancje chemiczne, które mogą być zawarte w opadach.

Elastomerowe powłoki można nanosić na powierzchnie poziome, a także pionowe, z których nie ściekają (mają właściwości tiksotropowe). Elastyczna powłoka łatwo dostosowuje się do istniejących nierówności podłoża i wypełnia wszelkie zakamarki i szczeliny.

W tej grupie produktów znajdziemy farby, folie, membrany stworzone na bazie różnych spoiw. Każdy produkt może nieco różnić się właściwościami użytkowymi oraz sposobem nanoszenia. Zwykle wymagają one gruntowania podłoża, pod niektórymi może być konieczne ułożenie zbrojenia z elastycznych mat poliestrowych. Pewne materiały można jeszcze pokryć powłoką z farby chroniącej przed niszczącym działaniem promieni UV.

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: RD Coatings Elastomerowe powłoki dekarskie tworzą cienką, ale mocną warstwę wodoszczelną

Zastosowanie powłok elastomerowych

  • Nowe pokrycie na starym

Czasem stan dachu płaskiego jest na tyle dobry, że wymaga tylko naprawy warstwy wierzchniej, czyli hydroizolacji. Zamiast zrywać starą papę i oczyszczać podłoże pod nową, można na niej położyć nowoczesną powłokę. Jest to szczególnie wygodne, gdy można to zrobić metodą natryskową. Powłoki można nanosić na różne podłoża, np. na metal, więc nadają się do naprawy dachów pokrytych blachą.

Elastomerowe pokrycia dachowe
Autor: Sika Do naprawy dachu z papy bitumicznej można wykorzystać produkty SikaRoof
  • Hydroizolacja nowego dachu płaskiego

Powłoki elastomerowe można również wykorzystać do wykonania hydroizolacji nowego dachu płaskiego, ponieważ można je nanosić na beton oraz poliuretanowe piany natryskowe.

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: Elastodeck Powłoki z elastomerów mogą być barwione na wiele kolorów
  • Naprawa lub ochrona balkonu i tarasu

Membrany elastomerowe mogą być stosowane do zabezpieczania hydroizolacyjnego balkonów i tarasów, zarówno na etapie wykańczania nowych obiektów, jak i naprawy starych.

  • Naprawa dachu skośnego

Niektóre membrany można nanosić na dachy skośne kryte blachą albo płytkami dachowymi jako naprawczą warstwę uszczelniającą.

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: Elastodeck Farba styrenowo-akrylowa została zastosowana do naprawy pokrycia z gontów bitumicznych na dachu skośnym

Elastomerowe powłoki dekarskie: na jakie podłoża

Zanim zastosujemy elastomerowe pokrycie dachowe, należy sprawdzić na jakie podłoża można je nanosić. Najczęściej są to:

  • papa,
  • metal, np. stal, aluminium,
  • beton,
  • drewno,
  • poliuretanowe piany natryskowe,
  • membrany PCW, EPDM.
Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: RD Coatings Elastomerowe powłoki dekarskie tworzą bezspoinowe pokrycie dachu, co jest wygodne w przypadku dachu o wielu płaszczyznach i akcesoriach, które trudno uszczelnić

Elastomerowe powłoki dekarskie: przygotowanie podłoże

Podłoże pod takie pokrycia powinno być odpowiednio przygotowane. Musi być nośne i suche. Wszelkie nietrwale przylegające fragmenty muszą być usunięte. Najważniejsze jest zapewnienie przyczepności nowej powłoki. Należy więc stare powłoki bitumiczne umyć i odtłuścić, powierzchnie metalowe oczyścić z tłuszczów, olejów, pyłów, z betonu usunąć wierzchnią warstwę mleczka. W większości wypadków należy podłoże zagruntować środkiem odpowiednim do rodzaju materiału, z jakiego jest ono wykonane, oraz nanoszonej powłoki. Zwykle producent powłoki zaleca odpowiednie swoje preparaty.

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: RD Coatings W niektórych przypadkach może być konieczne wzmocnienie podłoża włókniną

Powłoki polimocznikowe

Powłoki polimocznikowe (lub polimocznikowo-poliuretanowe) to produkty dwuskładnikowe, które są przeznaczone do nanoszenia metodą natryskową. Oba składniki powinny być podgrzane do temperatury 65-80oC. Powłoki mogą zawierać barwniki, więc pokrycie może mieć wybrany kolor. W zależności od stopnia nasłonecznienia po pewnym czasie powłoka może zmienić kolor, więc jeśli chcemy go zachować, należy ją dodatkowo pomalować lakierem, choć zmiana koloru nie wpływa na właściwości hydroizolacyjne ani mechaniczne powłoki.

Elastomerowe powłoki dekarskie
Autor: Disztung Elastomerowe powłoki dekarskie tworzą trwałe i estetyczne powłoki hydroizolacyjne

Membrany polimerowe

Jako powłoki hydroizolacyjne można też stosować farby o różnych spoiwach, np. silikonowe albo dyspersje styrenowo-akrylowe przeznaczone na dachy. Zwykle są jednoskładnikowe i nanosi się je w zwykłej temperaturze. Aplikuje się je wałkiem albo natryskiem na podłoże oczyszczone oraz pokryte włókniną wzmacniającą. Farbę nanosi się w co najmniej dwóch warstwach. Producenci zwykle podają wymagane zużycie produktu, aby uzyskać skuteczną i trwałą powłokę. Farby mogą być barwione na różne kolory. To ważne, ponieważ wiele produktów z tej grupy można stosować np. do naprawy pokryć dachów skośnych z różnych materiałów, więc nowy dach będzie widoczny. Farby są też dostępne w wersji Thermo mającej za zadanie ograniczyć nagrzewanie się dachu.

Elastomerowe pokrycia dachowe
Autor: Sika Powłokę naprawczą z materiałow elastomerowych można wykonywać wałkiem

Dachy - budowa

Pytanie 1 z 3
Dach płaski nazywany jest także...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie