Czy dachówka ceramiczna jest droższa od blachy dachowej? Porównanie kosztów
Dachówki ceramiczne mają opinię materiału eleganckiego, długowiecznego i co za tym idzie drogiego. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy faktycznie cena pokrycia z dachówek okaże się droższa, po zsumowaniu wszystkich kosztów wykończenia połaci?
Dachówka ceramiczna jest idealnym pokryciem zarówno do dachów o prostym, jak i skomplikowanym kształcie, co zawdzięcza swoim niewielkim wymiarom. Można nią pokryć prosty dwuspadowy dach, a także skomplikowany dach wielospadowy z lukarnami i wolimi oczkami z niewielką stratą materiału, co jest trudne do osiągnięcia przy pokryciu z blachodachówki. Blachodachówka nadaje się do krycia dachów prostych, o nieskomplikowanych kształtach. Krycie nią dachów o skomplikowanej budowie wiąże się ze stratą materiału sięgającą nawet 40%.
Cena samego materiału. Dachówka ceramiczna oraz blacha
Przykładowa cena za metr kwadratowy dachówki ceramicznej to 40 zł/m2, podczas gdy ta sama cena dla blachy dachowej wynosi około 30 zł/m2. Różnica ta, jak widać, nie jest wcale znaczna. Dla dachu o powierzchni 100 m2 wynosiłaby zaledwie około 1000 zł. Jeśli jednak chciałbyś kupić bardziej szlachetną blachę dachową z ceramiczną posypką, wtedy możesz spodziewać się ceny dochodzącej nawet do 80 zł/m2. Pamiętaj również, że w przypadku materiałów budowlanych o znaczących różnicach w sposobie montażu, obróbce i elementach dodatkowych, ceny jednostkowe nie mogą być wiarygodnym sposobem porównania kosztu wykonania pokrycia dachu.
Co jeszcze wpływa na cenę?
Ceny zaczynają się różnić gdy dochodzą do tego elementy uzupełniające, robocizna i wykonanie obróbek blacharskich. Przy pokryciu dachówkami ceramicznymi, do dyspozycji mamy cały asortyment akcesoriów dachowych, dedykowany dla wybranego systemu - od dachówek skrajnych, po gąsiory ceramiczne, kominki odpowietrzające, płotki śniegowe i ławy kominiarskie. W przypadku blachy dachowej dużą część wykończenia stanowią obróbki blacharskie wykonywane przez dekarza.
Blachodachówka i dachówki ceramiczne - koszt robocizny
Na koszt wykonania pokrycia duży wpływ ma cena robocizny. Dachówki ceramiczne są pokryciem mniejszym, ale łatwiejszym w montażu. Zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych bryłach dachu wykonawców czeka mniej cięcia. Dachówka nie wymaga też sztywnego poszycia z desek, które jest obowiązkowe w przypadku montażu na połaciach tradycyjnej blachy płaskiej. Ceny robocizny za ułożenie dachówek ceramicznych osiągają wysokość od 45 zł/m2, blachodachówki – od 37 zł/ m2 a blachy płaskiej – od 65 do 86 zł/ m2.
- Minimalny kąt nachylenia dachu pod różne pokrycia dachowe >>>
- Wentylacja dachu z pokryciem z dachówek ceramicznych >>>
- Dobre wykończenie komina - płytki klinkierowe >>>
- ZALETY DACHÓWEK CERAMICZNYCH. Dlaczego warto wybrać pokrycie z dachówek ceramicznych? >>>
Materiał na zmarnowanie
Obliczając liczbę dachówek ceramicznych podstawowych, potrzebnych do pokrycia dachu, przyjmuje się, że 15% stanowić będzie zapas. Część bowiem trzeba będzie dociąć. Dla pokrycia z blachodachówki zapas ten musi być zdecydowanie większy - 25-30% w przypadku dachu o prostej budowie i aż 40% dla dachu o skomplikowanym kształcie – wielospadowego, z lukarnami. Mniej więcej tyle materiału pójdzie na straty w efekcie częstego docinania i kształtowania blachy. W tej sytuacji koszt pokrycia blachodachówką okaże się wyższy od kosztu krycia dachówka ceramiczną.