Co robić, gdy dachówki ceramiczne różnią się kolorem, mają wykwity lub zarysowania?
Zdarza się, że dachówki ceramiczne mają odbarwienia, rysy, a nawet pęknięcia. Czy trzeba się tym martwić? Jakie wady mogą wpłynąć na trwałość dachówki, a jakie są bez znaczenia dla jej jakości? Czy wykwity są podstawą do reklamacji dachówki?
Wykwity na dachówkach ceramicznych
Wykwity są najbardziej widocznym zjawiskiem powierzchniowym. Pojawiają się wskutek obecności w glinie związków siarczkowych (piryt, gips, sól gorzka i glauberska). O ile są to zmiany miejscowe na dachówkach, nie ma się czego obawiać – wykwity z czasem powinny zostać zmyte przez opady.
Reklamacji wymagają jednak rozległe lub intensywne zmiany powierzchniowe na dachówkach, bo takich nie da się zmyć, a pogarszają estetykę pokrycia.
Pęknięcia włosowate na powierzchni dachówek
Pęknięcia włosowate są to niewyczuwalne w dotyku mikrorysy na powierzchni dachówek. Są dopuszczalne, ale tylko pod warunkiem że występują wyłącznie na powierzchni i nie wpływają na przyczepność wierzchnich warstw wykończeniowych (angoba lub glazura) do dachówki.
Drobne rysy lub nierówności – wynikają ze zbyt szybkiego odparowywania wody w procesie wypalania. Nie mają wpływu na wodoszczelność i wytrzymałość mechaniczną dachówek.
Dachówki ceramiczne z pęcherzami
Pęcherze – podobnie jak mikrorysy powstają w procesie produkcyjnym i jeśli mają średnicę mniejszą niż 1 cm, to nie wpływają na właściwości pokrycia dachowego. Większe pęcherze albo rozległe skupiska drobnych pęcherzy kwalifikują dachówki ceramiczne do reklamacji.
Ubytki i odłamki w pokryciu dachowym
Często budzą największy niepokój inwestorów. Ubytki materiałowe są najczęściej wynikiem zmiany kształtu ziaren wapnia lub pirytu zawartych w masie ceramicznej.
Odłamki zazwyczaj występują na narożach. Ani jedne, ani drugie nie mogą być szersze ani głębsze niż 7 mm. Nie rozpatruje się ich występowania w tych miejscach, gdzie dachówki będą przekryte, na przykład w górnej części, która zawsze jest przykrywana dachówką leżącą wyżej.
Różne kolory dachówek ceramicznych
Odmienne odcienie poszczególnych dachówek naturalnych to typowa cecha materiału wynikająca z rodzaju złoża gliny użytej do produkcji. Przykładowo glina o dużej zawartości wapieni i małej związków żelaza przybiera odcień żółty, a ta ze związkami manganu – ciemnobrązowy. Nie ma to wpływu na właściwości pokrycia dachowego.
Polecany artykuł: