Co musi zawierać wniosek o wakacje kredytowe? Wiele osób składało wnioski z błędami. Rzecznik Finansowy przygotował wzór

2022-08-11 12:54
wakacje kredytowe
Autor: Gettyimages Duzo skarg na banki w sprawie wakacji kredytowych dotyczyło wniosku, który został udostępniony. Nie można było złożyć jednego wniosku na zawieszenie od razu 8 rat kredytu

Wzór wniosku o wakacje kredytowe został opublikowany przez Rzecznika Finansowego. To odpowiedź na zgłaszane nieprawidłowości przy składaniu wniosków o udzielenie odroczenia spłaty rat kredytu hipotecznego. Klienci banków skarżyli się na odmowy. Okazuje się, że wielu kredytobiorców składało wniosek z błędami! Rzecznik wyszczególnił, co dokładnie powinien zawierać wniosek o wakacje kredytowe. Zobacz, co musi się w nim znaleźć. PORADNIK.

Od 29 lipca br. można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego na maksymalnie osiem miesięcy. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Przeczytaj więcej: Szczegóły programu i zasady korzystania z wakacji kredytowych

Skargi do UOKIK ws. wniosków o wakacje kredytowe

Ponad 600 skarg konsumentów wpłynęło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wniosków o skorzystanie z wakacji kredytowych. Dotyczą one głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat czy straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej.

Sprawdź, jak wakacje kredytowe wpłynął na zdolność kredytową: Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa. Banki i BIK zajęły stanowisko

Jedną z najczęściej poruszanych skarg jest kwestia tego, ile rat można odroczyć za pomocą jednego wniosku. Część banków wymaga bowiem osobnego wniosku dla każdej raty, część umożliwia złożenie wniosku tylko w odniesieniu do jednego kwartału.

Rzecznik Finansowy radzi, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

W związku z odnotowaniem wielu nieprawidłowości przy składaniu wniosków o udzielenie odroczenia spłaty rat kredytu hipotecznego, potocznie nazywanych wakacjami kredytowymi, Rzecznik Finansowy informuje, że wniosek może zostać złożony również w postaci papierowej.

Przeczytaj też: Fundusz wsparcia kredytobiorców - czy to bardziej opłacalne, niż wakacje kredytowe?

Kredytobiorca sam decyduje, w jakim zakresie skorzysta z możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu, a propozycja wniosku wymienia wszystkie okresy, zgodnie z ustawą o wakacjach kredytowych, w jakich konsument może skorzystać z odroczenia spłaty. 

Co powinien zawierać wniosek o wakacje kredytowe 2022

  • oznaczenie konsumenta;
  • oznaczenie kredytodawcy;
  • oznaczenie umowy;
  • wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • klauzulę odnoszącą się do pkt 5 o treści: “Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Wzór wniosku o wakacje kredytowe

Rzecznik Finansowy w celu ułatwienia składania wniosków o zawieszenie rat kredytu, przygotował wzór wniosku o wakacje kredytowe. Zastrzegł jednocześnie, że dokument ten nie jest załącznikiem do ustawy o wakacjach kredytowych.

W celu złożenia późniejszej ewentualnej reklamacji, należy zatrzymać potwierdzenie nadania czy też złożenia w banku wniosku o udzielenie odroczenia spłaty kredytu.

Wniosek o wakacje kredytowe można znaleźć TUTAJ ↓↓↓

Wakacje kredytowe wniosek

POBIERZ wzór wniosku o wakacje kredytowe 

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu można złożyć w swoim banku w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Bank w ciągu 21 dni może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Wniosek należy więc złożyć przed upływem terminu spłaty kredytu, jaka jest w umowie z bankiem.

Dla kogo wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe są dla każdego, niezależnie od dochodu. Program pomocy w postaci wakacji kredytowych dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach, który jest przeznaczony na zaspokojenie ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z wakacji kredytowych mogą też skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny wypłacany w transzach, np. to częsta sytuacja przy kredytach branych na budowę domu, czy zakupie mieszkania od dewelopera, które jeszcze jest w budowie i kredyt mamy wypłacany w transzach. Warunkiem jest, że umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 r. i musi jeszcze trwać minimum 6 miesięcy.