Okienna pompa ciepła. Tego jeszcze nie było!

2022-08-11 17:57

Drastyczne podwyżki cen paliw skłaniają do zastanowienia się, co zrobić, żeby mniej płacić za ogrzewanie. Właściciele domów wymieniają kotły na pompy ciepła. A co mają zrobić mieszkańcy kamienic z centralnym ogrzewaniem? Z myślą o nich zaprojektowano okienną pompę ciepła.

Okienna pompa ciepła
Autor: gradientcomfort.com Okienna pompa ciepła zaprojektowana przez startup Gradient

Pompy ciepła powietrze-woda to w ostatnim czasie hit sprzedaży. Instalują je właściciele starych i nowych domów jednorodzinnych, bo ogrzewanie pompą ciepła jest stosunkowo tanie, a na zakup i montaż takiego urządzenia można dostać rządową dotację. Przeczytaj o szczegółach dotyczących możliwości dofinansowania do pompy ciepła >>> Trochę poszkodowani mogą się czuć z tego powodu mieszkańcy bloków i kamienic z centralnym ogrzewaniem, bo decyzji o zmianie źródła ciepła nie podejmują samodzielnie. Na taką inwestycję musieliby się zgodzić inni lokatorzy mieszkań w ramach wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, a o to zwykle bardzo trudno. Są jednak sposoby na to, żeby nawet w mieszkaniu uniezależnić się od centralnego ogrzewania i zapewnić sobie tanie ciepło z OZE dostarczane przez powietrzną pompę ciepła.

Zwykły klimatyzator do ogrzewania? Dlaczego nie

Zacznijmy od tego, że ogrzewanie w domu mogą zapewnić bardzo już popularne klimatyzatory typu split - przeczytajcie i obejrzyjcie wideo o tym tutaj: Jak wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu >>>

Bo klimatyzator to też pompa ciepła, tylko skonstruowana z myślą przede wszystkim o chłodzeniu. Mimo tego wiele z tych urządzeń ma też funkcję grzania - po jej uruchomieniu transport ciepła przez pompę odbywa się w odwrotną stronę niż w funkcji chłodzenia.

Do zainstalowania takiego urządzenia w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym może zniechęcić nieco kłopotliwy montaż. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora typu split musi być połączona z jednostką wewnętrzną rurami, które prowadzi się po ścianach, trzeba je też przeprowadzić przez ścianę z wnętrza domu na zewnątrz, czyli zrobić spory otwór w elewacji.

A na przymocowanie agregatu na zewnątrz potrzebna jest zgoda wspólnoty lub właściciela budynku, którzy jej nie udzielą, jeśli uznają, że będzie to uciążliwe dla lokatorów, źle wpłynie na estetykę osiedla lub spowoduje uszkodzenie elewacji.

Nieco innym sposobem na klimatyzację w starym budynku jest montaż monoblokowego klimatyzatora okiennego. Takie urządzenia były powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu w starych budynkach przemysłowych, hotelach, biurowcach czy loftach. Montuje się je w otworze okiennym rezygnując z części przeszklenia, ewentualnie w otworze wyciętym w ścianie. Takie rozwiązanie jest jeszcze mniej estetyczne i bardziej uciążliwe dla użytkownika niż klimatyzator split. Głównie ze względu na hałas sprężarki, którą słychać wewnątrz budynku oraz znaczne zmniejszenie powierzchni okna, w którym jest zamontowane takie urządzenie. Stąd niewielka popularność klimatyzatorów okiennych w budownictwie mieszkaniowym. W dodatku większość z nich nie jest wyposażona w funkcję grzania…

Klimatyzator okienny
Autor: materiały prasowe Danby Klimatyzator okienny na ogół nie ma funkcji grzania

Pompa ciepła na parapecie - tego jeszcze nie było

Na pomysł skonstruowania pompy ciepła, której obecność nie będzie aż tak kontrowersyjna nawet w mieszkaniu w eleganckiej kamienicy, wpadł amerykański startup Gradient, który zaprojektował urządzenie nazwane okienną pompą ciepła. Od dotychczas znanych klimatyzatorów, czyli pomp ciepła powietrze-powietrze, okienna pompa ciepła różni się przede wszystkim kształtem obudowy. Została ona zaprojektowana tak, żeby można ją było umieścić na parapecie, ale żeby nie spowodowało to znacznego zmniejszenia powierzchni przeszklenia, przez które do wnętrza dociera naturalne światło. I oczywiście, żeby nie zasłonić widoku z okna. Ważną zaletą jest to, że montaż okiennej pompy ciepła nie wymaga żadnych narzędzi ani wykonywania jakichkolwiek otworów, a równie prosty jest też demontaż. Pod warunkiem, że skrzydło okna jest… odsuwane w górę. Cóż, projekt ten powstał na konkurs “Clean Heat for All Challenge” ogłoszony w celu znalezienia rozwiązania problemu braku komfortu cieplnego w budynkach komunalnych w Nowym Jorku. A tam tego typu okna są bardzo popularne.

Okiennej pompy ciepła jeszcze nie można kupić, ale już można się wpisać na listę chętnych na jej zakup. Cena (w USA) to 1999 dolarów.

Źródło informacji: gradientcomfort.com