Lokator nie chce się wyprowadzić po zakończeniu umowy najmu? Jak pozbyć się najemcy z mieszkania własnościowego?

2024-01-30 16:35

Jak zmusić najemcę do opuszczenia lokalu? Rozwiązana umowa najmu, a lokator nie chce oddać kluczy i opuści wynajmowanego mieszkania? Co zrobić w takiej sytuacji, która jak się okazuje jest dość częsta. W Polsce wynajęcie mieszkania jest łatwiejsze niż pozbycie się nieuczciwego lokatora!

lokator nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania
Autor: Gettyimages Warto podkreślić konieczność zawarcia w umowie najmu okazjonalnego wszystkich elementów wynikających z ustawy. W razie braku np. braku adresu, pod który najemca może się wyprowadzić, nie będzie możliwości eksmitowania takiego delikwenta na „bruk”, gdyż zawarta umowa będzie miała charakter umowy „zwykłego” najmu i będzie to rodziło obowiązek zapewnienia mu lokalu zastępczego i uwzględnienia okresu ochronnego, w którym obowiązuje zakaz eksmisji (listopad-marzec)

Spis treści

  1. Kiedy lokator nie płaci czynszu?
  2. Jak zmusić najemcę do opuszczenia lokalu?
  3. Jak skutecznie pozbyć się niechcianego lokatora? Droga sądowa
  4. Czy można eksmitować najemcę?
  5. Co z opłatami za wynajem, czy musi je uiścić najemca, który nie chciał się wyprowadzić?
  6. Czy najemca musi wpuścić właściciela?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Umowa najmu lokalu wygasła po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub została  rozwiązania po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy, a najemca nie chce się wyprowadzić i oddać kluczy? Co zrobić w takiej sytuacji? Zmorą osób wynajmujących mieszkanie, są najemcy, którzy nie płacą pieniędzy za wynajem. Warto wiedzieć, że zaleganie z opłatami nie jest powodem do wyrzucenie z mieszkania lokatora. W przypadku zalegania z opłatami za czynsz i eksploatacyjnymi należy wezwać najemcę do zapłaty. Jeżeli to będzie nieskuteczne, można skierować sprawę do sądu.

Zwłoka z zapłatą czynszu jest podstawą do wypowiedzenia umowy najmu. Przeczytaj: Jak skutecznie wypowiedzieć umowę najmu Jeśli najemca nie płaci czynszu i innych opłat za używanie lokalu, co najmniej za 3 pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności możemy wypowiedzieć umowę najmu.

Jak zmusić najemcę do opuszczenia lokalu?

Jeśli umowa najmu jest rozwiązania, a osoba wynajmująca od nas mieszkanie nie chce się wyprowadzić, należy podjąć prawne kroki. Jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu - właściciel powinien mu doręczyć żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela (czyli przez notariusza). Nie można tego zaniedbać! Przeczytaj też: Jak zawrzeć dobrą umowę najmu

Żądanie opróżnienia lokalu musi zawierać:

  • oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy;
  • wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczyny jej ustania;
  • termin, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokalnie - nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy

Jak skutecznie pozbyć się niechcianego lokatora? Droga sądowa

W razie bezskutecznego upływu wskazanego terminu opuszczenia lokalu właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym zawarte jest oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji. Właściwy jest tu sąd miejsca zamieszkania najemcy (czyli wynajętego lokalu). Wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 50 zł, a klauzula powinna być wydana zgodnie z przepisami w ciągu 3 dni.

Do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności załącza się:

  • żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą;
  • dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie;
  • potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego do właściwego urzędu skarbowego.

Czy można eksmitować najemcę?

Po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji, powstaje tytuł wykonawczy, z którym należy się udać do komornika (właściwego ze względu na miejsce położenia wynajmowanej nieruchomości). Komornik przymusowo wyprowadzi lokatora pod adres wskazany w umowie najmu okazjonalnego, a gdyby był on nieaktualny albo fikcyjny -  może wyeksmitować go na ulicę lub do noclegowni (jeśli będzie dysponowała miejscami). Nie przysługuje mu bowiem prawo do tymczasowego pomieszczenia. Kosztami egzekucji będzie obciążony najemca.

Co z opłatami za wynajem, czy musi je uiścić najemca, który nie chciał się wyprowadzić?

Po wygaśnięciu umowy najmu lub po upływie okresu jej wypowiedzenia osoby nadal zajmujące lokal są obowiązane - do dnia jego opróżnienia - co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odpowiada ono wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać odszkodowania uzupełniającego. Zadłużenia z tytułu odszkodowania należy już dochodzić w sądzie w drodze procesu, a nie na podstawie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.

Czy najemca musi wpuścić właściciela?

Czy właściciel może wejść do wynajmowanego mieszkania? Takie wizyty powinny być ustalone w umowie. Każde nieuzasadnione wejście wynajmującego do lokalu jest naruszeniem miru domowego najemcy i jest karalne. Wyjątkiem jest sytuacja awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody. Wtedy lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeśli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej - także przy jej udziale. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora (z czynności tych sporządza się protokół). Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:

  • okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
  • zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora