| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Jak efektownie wykończyć ściany, czyli tynki dekoracyjne

Jak efektownie wykończyć ściany, czyli tynki dekoracyjne

Za tynkami dekoracyjnymi przemawia różnorodność faktur, które można uzyskać na ścianie. Ale tynki dekoracyjne warto też stosować z innych powodów. Jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Tynk zacierany – zaciera się go packą z tworzywa sztucznego, tworząc delikatnie fakturowaną powierzchnię.

Tynk strukturalny – dekoracyjne wzory odciska się lub żłobi w świeżo ułożonym tynku za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki, szczotki itp. W razie uzyskania niekorzystnego efektu jego powierzchnię można zatrzeć i ponownie fakturować.

Tynk ciągniony – ma ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi w tynku rozmaite wzory. Najpopularniejszy z nich to kornik.

Tynk mozaikowy (kamyczkowy) – zawiera wypełniacze mineralne w postaci drobnych kamyczków w różnych kolorach. Jest elastyczny (jego spoiwem jest żywica) i odporny na uszkodzenia. Najlepiej nadaje się do dekorowania fragmentów ścian w kuchniach i łazienkach, ponieważ dobrze komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.

Tynk japoński – jest połączeniem tynku z tapetą, składa się z naturalnych składników (strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, mika, minerały). Kupuje się go w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę.

Stiuk – jest wykonany z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Można też kupić go w postaci gotowych suchych mieszanek. Jego powierzchnia jest idealnie gładka i lekko błyszcząca. Aby osiągnąć dobry efekt, konieczne jest naniesienie na ścianę aż pięciu warstw, co jest praco- i czasochłonne.

Pionowe prążki wykonane w zaprawie gipsowo-cementowej przypominają sztruks. Taka ściana optycznie ociepla wnętrze

Ściany wykończone tynkiem o fakturze kornika tworzą we wnętrzu przyjazny kolonialny klimat

Tynki dekoracyjne: kolory ścian

Tynki dekoracyjne można malować, ale lepszy efekt osiągnie się, barwiąc masę tynkarską przed jej nałożeniem na ścianę. Można też kupić gotowy kolorowy tynk.

W ofercie firm znajduje się wiele barw – od jasnych (biały, szary, piaskowy) do mocniejszych, bardziej wyrazistych (czerwień, pomarańcz, żółć, błękit). Te pierwsze przypominają naturalne kamienie (granit, marmur, piaskowiec, trawertyn) i idealnie pasują do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, drugie kojarzą się z klimatem śródziemnomorskim i pięknie wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w tej stylistyce.

Który tynk dekoracyjny najdłużej będzie czysty

Najdłużej pozostanie czysty ten, który ma najbardziej gładką powierzchnię, czyli w tym przypadku stiuk. Znacznie gorzej jest z tymi o fakturowanej strukturze – na rowkach i we wgłębieniach będzie osadzał się trudny do usunięcia kurz. W miejscach, które będą najbardziej podatne na zabrudzenie, na przykład często dotykane rękami, najlepiej ułożyć tynk, który można myć, a nawet szorować – mozaikowy.

Jak się kładzie tynk dekoracyjny?

Efekt końcowy zależy nie tylko od rodzaju tynku, ale także od użytych narzędzi i sposobu nanoszenia. Decydując się na samodzielne wykonanie prac, warto przeanalizować stopień ich trudności. Najtrudniejsze do ułożenia stiuki należy zlecić wykwalifikowanym fachowcom. Układanie innych rodzajów tynku również może okazać się zbyt trudne dla osób pozbawionych zdolności manualnych.

Przygotowujemy ścianę...
Gdy podłoże jest nowe:

  • nieotynkowane – wtedy, gdy jest równe, na przykład z betonu komórkowego lub silikatów murowane na cienką zaprawę klejową pod tynki cienkowarstwowe wystarczy nanieść podkładową masę tynkarską. Nierówne ściany trzeba najpierw otynkować, na przykład tynkiem cementowo-wapiennym;
  • pokryte tynkami tradycyjnymi – zagruntować, jeżeli występują nieduże nierówności, oraz nanieść podkładową masę tynkarską.

Gdy podłoże jest stare:

  • pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność – należy je zagruntować preparatem poprawiającym słabe parametry;
  • nierówne – trzeba przeprowadzić takie same prace naprawcze jak przy nowych nierównych podłożach;
  • poplamione – plamy należy usunąć – wywabić, zeszlifować albo pokryć farbą odcinającą – a na koniec na całą ścianę nanieść grunt;
  • tynk odspaja się od muru – trzeba go skuć, zagruntować podłoże, ubytki wypełnić zaprawą wyrównującą albo szpachlową i ponownie zagruntować;
  • farba się złuszcza – należy ją usunąć i zagruntować ścianę;
  • pomalowane farbą klejową – musimy ją usunąć i nanieść grunt;
  • pomalowane farbą dyspersyjną lub olejną – trzeba ją zmyć wodą z detergentem albo płynem do mycia ścian, następnie przeszlifować, dokładnie odkurzyć i zagruntować;
  • wytapetowane – starą tapetę należy zerwać ze ścian, zagruntować podłoże, a ścianę ewentualnie wyrównać tynkiem podkładowym.

Uwaga! Nanoszenie preparatu gruntującego na wszystkie podłoża (także te o dobrych parametrach) jest zalecane przez większość producentów tynków dekoracyjnych. Z pewnością gwarantuje to większą trwałość nowego tynku. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, należy stosować preparaty zalecane przez producenta wybranego tynku dekoracyjnego.

Przygotowujemy masę tynkarską
Gotową – wystarczy wymieszać, aby ujednolicić jej konsystencję.
Suchą mieszankę – rozrabia się wodą w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu.

Przygotowujemy narzędzia i materiały pomocnicze
Do zabezpieczenia przed zabrudzeniem i uszkodzeniem mebli – gruba folia i taśma malarska.
Do tynkowania – wiertarka z mieszadłem, wałek lub pędzel ławkowiec, gładkie pace (stalowa i plastikowa), do nadania faktury można wykorzystać na przykład kielnię, szpachlę, pacę, wałek do rolkowania albo kawałek folii.

Pomysł na wykończenie ściany: korek

Pomimo dobrych właściwości izolacyjnych, trwałości, elastyczności, odporności na wilgoć i łatwości...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Trawertyn. Zobacz, jak uzyskać oryginalny efekt...

Gładkie, jednolite ściany są dość nudne i mało efektowne. Dlatego też coraz popularniejsze jest ozdabianie...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Cegła na ścianie w salonie. Pomysły na...

Cegła z powodzeniem sprawdzi się w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Ściany...

Beton architektoniczny i beton konstrukcyjny we...

Surowy beton konstrukcyjny podobnie jak beton architektoniczny może być elementem dekoracyjnym. Taki zamysł...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.