| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Industrialne wnętrza. Możliwości betonu architektonicznego

Industrialne wnętrza. Możliwości betonu architektonicznego

Wśród miłośników industrialnych wnętrz nie przemija moda na beton. Dużym uznaniem cieszy się zwłaszcza beton architektoniczny. Płytami z betonu można wykańczać nie tylko sciany.

Płyty z betonu architektonicznego

Są produkowane z masy cementowo-piaskowej wzmocnionej włóknami szklanymi w technologii HPC (High Performance Concrete) lub VHCT (Very High Concrete Technology). Pod względem parametrów wytrzymałościowych (na ściskanie i zginanie) znacznie przewyższają zwykły beton. Dzięki temu można wykonać mocne i trwałe elementy o grubości najczęściej 2-3 cm. Beton najlepszej jakości pozwala wykonać płyty o grubości tylko 1 cm. Są one zbliżone gabarytami do płytek ceramicznych. Do ich produkcji używa się cementu białego lub szarego.

Beton nie musi być szary

Na rynku są dostępne płyty w wielu odcieniach szarości: niemal białym, jasnoszarym, cementowym, ciemnoszarym, stalowym, antracytowym, węglowym. Ich powierzchnia może być gładzona, szlifowana, śrutowana, naturalnie chropowata, porowata, pełna albo z niewielkimi naturalnymi zagłębieniami. Niektóre kolekcje obejmują modele łączące kilka odcieni koloru tak, że na przykład w zagłębieniach beton jest znacznie ciemniejszy niż na powierzchni i tworzy nieregularny wzór.

Parametry płyt betonowych

Płyty są niepalne, odporne na ścieranie, nie pylą. Elementy z dodatkami zapobiegającymi wchłanianiu wody mają nasiąkliwość do 1,5%, mogą być więc stosowane w pomieszczeniach wilgotnych bez konieczności impregnacji. Płyty najczęściej mają kształt prostokąta lub kwadratu, ale mogą być też wielobokami. Mają duże rozmiary. Najpopularniejszy to 60 lub 80 x 100 i 60 lub 80 x 120 cm, ale znajdziemy też płyty o wymiarach nawet 100 x 200 cm. Pojawiają się także małe płyty, na przykład 30 x 30 lub 30 x 60 cm. Na zamówienie można wykonać dowolny wymiar. Płyty betonowe są ciężkie. Przeciętnej wielkości element waży co najmniej 15-20 kg, bardzo duże – ponad 50 kg, największe – blisko 100 kg. Płyty są kształtowane w formach. Ich brzeg może być ostro cięty lub zaoblony. Najczęściej mają pełną powierzchnię. Niektóre modele mają wykonane w narożnikach otwory do mocowania.

Montaż płyt z betonu architektonicznego

Producenci dopuszczają klejenie płyt do podłoża za pomocą klejów do płytek ceramicznych i betonu. Do montażu płyt na ścianach trzeba wybrać klej klasy C2T o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie. Do mocowania jasnych płyt należy używać przezroczystego lub białego kleju do marmuru albo innego kamienia. Inni zalecają montowanie mechaniczne za pomocą kotew do betonu lub wkrętów. Element mocujący jest zagłębiony w płycie. Najczęściej zasłania się go zaślepką wklejaną w tym miejscu. Zaślepka może być zlicowana z płytą bądź umieszczona również na pewnej głębokości w stosunku do płaszczyzny płyty.

Drewno na ściany. Wykończenie wnętrz sklejką lub płytami drewnopochodnymi

Sklejka, płyty drewnopochodne, mozaika drewnia. To oryginalne pomysły na wykończenie wnętrz. Drewno...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....