| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Siłownia w domu - sprzęt fitness oraz wskazówki dotyczące wykończenia domowej siłowni

Siłownia w domu - sprzęt fitness oraz wskazówki dotyczące wykończenia domowej siłowni

Urządzając siłownię w domu, można pogodzić zdrowy tryb życia z wiecznym brakiem czasu i nadmiarem pracy. Sprzyjającą atmosferę do ćwiczeń w domowej siłowni zapewni odpowiednio dobrany sprzęt fitness, wytrzymała podłoga oraz warunki do treningu. Zobacz, jak urządzić domową siłownię lub fitness w domu.

Podłoga w domowej siłowni

Za bezpieczeństwo podczas ćwiczeń w domowej siłowni w dużej mierze odpowiada podłoga – powinna być odporna na uderzenia, ścieranie i zarysowania, antypoślizgowa, łatwa do utrzymania w czystości, a także wygłuszająca dźwięki. Istotna jest też jej sprężystość, dzięki której minimalizuje ona ryzyko kontuzji oraz nadaje dynamikę ruchom wykonywanym podczas ćwiczeń.

W profesjonalnych siłowniach posadzki wykonuje się z grubego granulatu gumowego, częstym rozwiązaniem są też drewniane posadzki na matach elastycznych. W siłowni w domu sprawdzi się podłoga z korka – wytłumi dźwięki, zamortyzuje ruchy i zabezpieczy nas przed poślizgnięciem.

Wybór sprzętu do siłowni

Jednym z podstawowych urządzeń do domowej siłowni jest rowerek treningowy – ćwiczy się na nim mięśnie łydek, ud oraz pośladków. Niezwykle popularny jest także wielofunkcyjny atlas przydatny do treningu siłowego. Ćwicząc na nim regularnie, kształtuje się niemal wszystkie partie mięśniowe, między innymi mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, barków, bicepsy. Zajmuje on jednak sporo miejsca.

Tym, którzy mają pracę siedzącą, w domowej siłowni przyda się bieżnia. Można na niej spacerować, truchtać i biegać, jednocześnie rzeźbiąc mięśnie łydek, ud i pośladków, a także spalając nadmiar tłuszczu. Do ulubionych sprzętów pań należy orbitrek – połączenie rowerka treningowego, bieżni i steppera. Ćwiczenia na tym urządzeniu umożliwiają pracę nóg i pośladków, a także górnych partii ciała: ramion, barków, klatki piersiowej i pleców. Pomiędzy sprzętami należy zachować odległość pozwalającą na swobodę ruchów podczas ćwiczeń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: KETTLER

Wielkość domowej siłowni powinna być dostosowana do liczby i rozmiaru sprzętów do ćwiczeń. Minimum swobody ruchu zapewni pomieszczenie o wymiarach 2,5 x 3 m (fot. KETTLER).

Warunki do treningu w domowej siłowni

Aby trening w domowej siłowni był dla nas przyjemnością, należy zadbać o utrzymanie w niej odpowiedniej temperatury – w niższej chętniej wykonujemy ćwiczenia i nie pocimy się zbyt szybko. Dlatego warto pomyśleć o klimatyzacji, która odpowiednio schłodzi salę. Domowa siłownia powinna być także widna – jeśli znajdą się w niej okna, łatwo będzie przewietrzyć pomieszczenie, ponadto przy świetle dziennym trening stanie się przyjemniejszy. Nie zapominajmy też o odpowiednich kolorach na ściany. Energetyczne żółcie i oranże dodadzą nam siły do treningów. Aby ćwiczenia szybko się nie znudziły, wyposażmy domową siłownię w sprzęt muzyczny. Ogromne znaczenie ma także lustro – pozwala ono kontrolować prawidłowość ruchów podczas ćwiczeń, nie mówiąc o działaniu motywacyjnym naszego odbicia. W siłowni jesteśmy po to, aby zajmować się swoim ciałem, więc powinniśmy mieć je na oku.

Rodzinna rekreacja

Jeżeli zależy nam nie tyle na regularnym treningu siłowym, ile na aktywnym wypoczynku, zamiast inwestować w kolejne urządzenia, zaopatrzmy się w składany stół pingpongowy. Gwarantuje on doskonałą rozrywkę podczas zawodów w gronie rodziny i przyjaciół. Mimo znacznych gabarytów łatwo się go przechowuje dzięki możliwości złożenia oraz przewożenia na kółkach. Do rodzinnych treningów z dziećmi przydadzą się także: stara poczciwa skakanka, piłka gimnastyczno-‑rehabilitacyjna, hantle, taśmy czy zamontowane na ścianie drabinki.

Autor: KETTLER

Składany stół pingpongowy to nie lada atrakcja dla całej rodziny, jak również atrakcyjna alternatywa dla dzieci i nastolatków, które coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera (fot. KETTLER).

Styl romantyczny - kwiatowe wzory, pastelowe ściany. Inspirujące aranżacje wnętrz

Styl romantyczny - i towarzyszące mu kwiatowe wzory oraz pastelowe ściany - to marzenie wielu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Styl loftowy - elewacja i wnętrze

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym daje dużą swobodę i możliwości w urządzaniu. Zobacz, jak powinien wyglądać...

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany...

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową?...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...