| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja garażu, gabitenu lub siłowni

Aranżacja garażu, gabitenu lub siłowni

Funkcjonalny garaż, gabinet i siłownia to raj dla każdego mężczyzny. Jednak trzeba pamiętać, aby urządzając taskie miejsca trzymać się kilku zasad projektowych. Zobacz, pomysł na pomieszcze stworzone z myślą o mężczyźnie.

Aranżacja gabinetu

Kuchnia, salon to rewir pani domu. Nawet panowie, którzy nie pracują zawodowo, w domu potrzebują swojego pokoju zwanego dumnie gabinetem. Cóż kryje się pod tą nazwą? Obowiązkowe wyposażenie to biurko z komputerem. Dla mężczyzn, którzy zawodowo pracują w biurze, stanowi to przedłużenie ich życia zawodowego – część prac mogą wykonać w domu. Ci, którzy pracują inaczej, w domu tworzą namiastkę biura. To jednak nie wszystko – niejednokrotnie osobisty gabinet jest pretekstem do wygospodarowania miejsca na własne hobby – słuchanie muzyki lub ćwiczenie bicepsów.

Posiadanie własnego terytorium jest niezbędne do dobrego samopoczucia psychicznego każdego mężczyzny. Co zrobić, gdy w domu brakuje miejsca na osobny gabinet dla pana domu? Można urządzić wspólną pracownię, warto wtedy jednak w gestii pana domu pozostawić wybór aranżacji i mebli, doboru sprzętu. Gdy z takiego pokoju będzie korzystała cała rodzina, niech będą w nim przynajmniej dwa komputery.

Kuchnia dostosowana do potrzeb mężczyzny

Wielu mężczyzn relaksuje się dzisiaj... w kuchni. Urządźmy ją tak, aby również tutaj czuł się on dobrze. Nowoczesny, mocno zmechanizowany sprzęt kuchenny sprawi, że gotowanie stanie się dla niego czynnością prawie technologiczną. Również urządzenie kuchni może przyciągać panów do kuchni lub odpychać od niej. Jeśli blat roboczy będzie dostosowany do niższego wzrostu pani domu, mężczyzna będzie zmuszony przyjąć postawę mocno zgarbioną. Po jednym posiłku przygotowanym w takiej pozycji możemy mieć pewność, że zniechęci się do relaksu w kuchni. Najlepiej więc zróżnicować wysokości usytuowania blatów – przynajmniej jeden odcinek o szerokości minimum 60 cm powinien być dostosowany do wzrostu mężczyzny. Lepiej też, jeśli będzie to miejsce pracy na wyspie, a nie w ciągu roboczym pod ścianą, które zmuszałoby pana do pracy twarzą do ściany.

Aranżacja salonu dla mężczyzny

Inne miejsce, które jest domowym azylem mężczyzny, to... kanapa przed telewizorem. Nie musi to być ekran pokaźnych rozmiarów czy też odbiornik najnowszej generacji, konieczne jest natomiast wydzielenie osobnego kącika telewizyjnego lub – co jest pewnym luksusem – osobnego pokoju telewizyjnego, gdzie będzie mógł zamontować kino domowe najnowszej generacji. Przyjmuje się, że umieszczenie kina domowego w osobnym pomieszczeniu wymaga powierzchni około 25 m2. Nałatwiej stworzyć wtedy odpowiednie warunki – wyciszenia, zacienienia. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli piwnica – oddalona od reszty mieszkania zacieniona sala kinowa może się stać prawdziwą męską jaskinią.

Autor: AMICA

Kuchnia męską jaskinią? Nie ma powodu, aby kuchenny blat nie przeistoczył się w nowoczesny warsztat. Technologiczny klimat sprzyja kulinarnym eksperymentom (fot. AMICA)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak pomysłowo zaaranżować garaż?

Świat motoryzacji do niedawna był domeną mężczyzny. Dobry samochód to często obiekt marzeń – prawie drugi dom, przez wielu mężczyzn postrzegany jako jego wizytówka, znak identyfikacyjny. Odkąd jednak kobiety zasiadły za kierownicą, auto przestało być czynnikiem różnicującym płeć. Może w takim razie męskie może być nie tylko posiadanie i prowadzenie samochodu, ale też zajmowanie się nim, naprawy, mycie, przeglądy? Tutaj również pole walki zostało oddane – bo który pan ma czas na takie zajęcia? Niektórym wydaje się to poniżej ich kwalifikacji – zajęły się tym wyspecjalizowane warsztaty, myjnie, uliczni zmywacze lusterek w przedniej szybie. I tak niejeden mężczyzna, chcąc nie chcąc, stał się jedynie konsumentem samochodu.

U wielu panów rodzi to pewne frustracje, może więc warto wrócić do dawnych ról albo przynajmniej stworzyć taką możliwość. Wybierzmy taki projekt domu, w którym garaż będzie zajmował poważne miejsce. Żadna tam wiata dla oszczędności! Miejsce jedynie na samochód nie wystarczy – konieczne jest całe zaplecze, drobny warsztat z narzędziami do majsterkowania, kosmetykami do samochodu, zapasowymi olejami. Nie oznacza to od razu, że pan domu będzie oddawał się uciechom majsterkowania czy samodzielnego dłubania w silniku. To zaplecze potrzebne jest mu raczej jako możliwość spędzania wolnego czasu. Zadowolenia i chwili szczęścia można zaznać, niekoniecznie zamykając się w garażu na długie godziny – czasami wystarczy, że wysiadając z samochodu, obrzuci się okiem swoje „królestwo”.

Autor: ELFA

Współczesny mężczyzna lubi mieć porządek i ekonomicznie, tak po męsku, wykorzystaną przestrzeń. Oczekiwania te w lot zrozumieli producenci wyposażenia pomieszczeń gospodarczych – dostępne są nie tylko metalowe regały z regulowanymi półkami i różnorodne pojemniki oraz skrzynki na narzędzia, ale także wszelkie zaczepy, wieszaki na akcesoria samochodowe i sprzęt sportowy pozwalające wykorzystać również miejsce na ścianach. Chodzi tu nie tylko o ekonomiczne wykorzystanie miejsca, ale też... wyeksponowanie swoich zasobów.  (fot. ELFA)

Stwórz domową siłownię

Sport to zdrowie – można go też zaczerpnąć w domu. Wysportowana młoda sylwetka to marzenie wielu panów. Na sport poza domem zwykle brakuje czasu. Poza czasem urlopu rzadko który pan ma możliwość chodzenia na salę gimnastyczną lub boisko. Może więc tak sport w domu? Wielu panów marzy o osobnym pokoju do ćwiczeń, gdzie może nie tyle zamierzają wyciskać siódme poty na rowerku lub ćwiczyć bicepsy na atlasie, ile w chwili spokoju, na osobności poleżeć na materacu! Gdy brakuje przestrzeni na taki azyl, warto urządzić miejsce ćwiczeń w innym pomieszczeniu – sypialni, łazience, pokoju do pracy czy gościnnej, rzadko używanej na co dzień sypialni.

ZDANIEM SPECJALISTY

Anna Harasimowicz, psycholog społeczny

Przeciwnicy małżeństwa często przedstawiają zarzut, że stały związek zabija indywidualność, uniemożliwia w pełni rozwijanie pasji, ogranicza i niszczy hobby. Wcale nie musi tak być. Jeśli mamy tolerancyjnego partnera, własny rozsądek, aby umiejętnie zaplanować czas na obowiązki i przyjemność, jesteśmy w stanie uniknąć problemów. Gdy naszą pasję możemy praktykować w domu, powinniśmy znaleźć dla niej miejsce. Taką indywidualną przestrzeń stanowi dla mężczyzn gabinet, warsztat czy pracownia. To, że rzadko reszta rodziny jest tam dopuszczana, nie jest niczym niezwykłym. Mężczyźni nie potrzebują licznego towarzystwa, nie chcą aż tak często dzielić się z innymi swoimi myślami. Nawet jeśli zaproszą do swej enklawy przyjaciela, niejednokrotnie prawie z nim tam nie rozmawiają. Skoncentrowani na swej czynności nie rozpraszają uwagi. Kobiety przeciwnie – potrzebują prawie notorycznego kontaktu werbalnego, raźniej pracuje im się w towarzystwie. Prawdopodobnie jest to przystosowanie ewolucyjne – mężczyźni polowali w ciszy, aby nie spłoszyć dzikiego zwierza. Kobiety od rana do nocy w żeńskiej gromadzie pilnowały potomstwa i ogniska domowego, konwersując i używając o wiele bogatszego słownictwa niż panowie.

Ścianki działowe w pokoju dziennym. Jak podzielić wnętrze

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Są nie tylko praktyczne, ale i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...