| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Antresola: czy warto mieć w domu antresolę?

Antresola: czy warto mieć w domu antresolę?

Antresola w domu to dobry sposób na urozmaicenie przestrzeni we wnętrzu. Warto jednak wiedzieć, na jakie problemy możemy natrafić w domu z antresolą.

Antresola zbudowana w wysokim pokoju to dobry sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni: można tu urządzić sypialnię, schowek albo pokój do pracy. Ale antresola pojawia się także w projektach nowych domów jednorodzinnych jako interesujące rozwiązanie przestrzenne.

Antresola w domu: sposób na urozmaicenie przestrzeni

Antresola w domu to przede wszystkim ciekawe efekty przestrzenne we wnętrzu. Przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole, półpiętro równocześnie dzieli i łączy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe. Salon można oglądać także z góry. Z antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń na dole, ale też i z parteru widoczny jest tylko fragment górnej kondygnacji. To, co widoczne niecałkowicie, przysłonięte balustradą, zawsze intryguje. Otwarte schody, galeria i balustrada mogą być atrakcyjnymi elementami wnętrza. Miłośnicy zieleni znajdą tu dobre miejsce dla roślin pnących.

Antresola dzieli także części salonu o różnym przeznaczeniu. Nie trzeba zamykać biblioteki drzwiami – można ją umieścić pod antresolą i to wystarczy, żeby określić jej granice. To samo dotyczy aneksu kuchennego czy kącika telewizyjnego.

Otwarta przestrzeń wnętrza to lepsza integracja mieszkańców: wszyscy są w zasięgu swych głosów. Dla tych, którzy lubią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola w domu wydaje się propozycją wartą uwagi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom z antresolą: pomieszczenia różnej wysokości

Zalety antresoli to nie tylko efekty przestrzenne, czasem także dobre wykorzystanie kubatury budynku. Duży salon powinien być wysoki, bo im większe pomieszczenie, tym powinno być wyższe, aby miało korzystne proporcje. Dzięki antresoli dwukondygnacyjny hol lub pokój może się znaleźć w zupełnie skromnym domu. Pomieszczenia, w których niepotrzebna jest podwójna wysokość, można umiejscowić pod antresolą i na niej.

Ogrzewanie domu z antresolą

Antresola w domu to jednak nie tylko same zalety. Takie rozwiązanie wiąże się również z pewnymi trudnościami. Problem numer jeden to ogrzewanie. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry. Na dole musimy więc przewidzieć zwiększoną moc i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, bo ciepło będzie uciekać na antresolę. Przebywamy przecież głównie na dole i komfort cieplny dopasowujemy do tej przestrzeni. Na górze – nawet jeśli nam samym nadmiar ciepła nie będzie przeszkadzał – kwiaty musimy dobierać pod kątem ich ciepłolubności. Warto też przy tej okazji pomyśleć o dobrej izolacji dachu, tą drogą bowiem nasz dom traci około 30% ciepła. Są opinie, że w takich dwukondygnacyjnych wnętrzach najlepiej się sprawdza ogrzewanie podłogowe.

Autor: Piotr Mastalerz

Ważnym problemem związanym z posiadaniem antresoli są rozchodzące się dźwięki

Antresola w domu a rozchodzące się dźwięki

Drugi ważny problem związany z posiadaniem antresoli to dźwięki, które rozchodzą się nie zawsze tam, gdzie byśmy je chcieli słyszeć. Często telewizor grający w salonie słychać lepiej w pokojach dostępnych z antresoli niż w pomieszczeniu pod nią. Jak poradzić sobie z przenikaniem odgłosów z salonu do pokoi dziecinnych na piętrze? Pierwszy sposób to podwójne drzwi oddzielające je od otwartej galerii. Drugi sposób to otwarcie antresoli nad taką częścią parteru, która nie jest głośna.

Oświetlenie domu z antresolą

Jak oświetlić pokój wysokości sześciu, siedmiu lub więcej metrów? Co będzie lepsze: operowy żyrandol na długim łańcuchu czy lampki sufitowe w połaci dachu? Jak wymienić żarówkę bez wzywania alpinisty? Trzeba też pamiętać, że im dłuższą drogę do pokonania ma światło, tym mniej go dociera do celu. To oznacza, że potrzebujemy silniejszych źródeł światła. A w oprawach sufitowych moc żarówek jest ograniczona. Można jeszcze przyjąć koncepcję, że oświetlamy dół lampami stojącymi, a góra pomieszczenia ginie w mroku. W domu z antresolą potrzebny jest dobry projekt oświetlenia, i to już w fazie projektowania domu, żeby można było przewidzieć problemy i koszty specjalnych opraw. A jest to konieczne, jeśli chcielibyśmy na przykład na poziomie dostępnym z parteru ukryć źródło światła, które oświetli połać dachu. Pamiętajmy przy tym, żeby również z górnego poziomu nie było widać opraw – w tym celu można je umieścić na przykład na krawędzi antresoli.

Autor: Andrzej Szandomirski

Antresola w domu urozmaica przestrzeń

Autor: Andrzej Szandomirski

Antresola to dobry sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni

Przeczytaj dodatkowo:
Kanapy i sofy: meble wypoczynkowe do salonu....

Kanapa to obok stołu najważniejsze meble w salonie. Wybieramy kanapy i sofy: sprawdź jak umeblować salon....

17 nowoczesnych salonów. Bardzo przytulne...

Zimową porą surowe i minimalistyczne aranżacje nowoczesnych salonów nie każdemu przypadną do gustu....

Top trendy okienne - duże przeszklenia, jasne...

Duże przeszklenia, minimalistyczny design, szarości i jasne kolory naturalnego drewna to kluczowe trendy,...

Różowy salon - 8 pomysłów na inspirujące...

Marzy ci się różowy salon - bardzo romantyczny albo wprost przeciwnie: nieco drapieżny? Jeśli podoba Ci się...

Podłoga w salonie. Wybieramy posadzki: aranżacje,...

Podłoga w salonie może przyciągać wzrok i zdecydować o stylu wnętrza. Przed wyborem podłogi do salonu, pomyśl...