| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Schody drewniane: montaż schodów, wybór materiałów wykończeniowych

Schody drewniane: montaż schodów, wybór materiałów wykończeniowych

Z drewna da się zbudować wszelkiego rodzaju schody wewnętrzne, z wyjątkiem ruchomych. Można wybrać schody standardowe z katalogu, zamówić u stolarza lub nawet zrobić je samodzielnie. Zobacz, jakie możliwości dają nam schody drewniane.

Schody drewniane są ładne, lekkie i łatwe do zmontowania. Stanowią więc interesującą alternatywę dla schodów żelbetowych. Można w nie wyposażać nowe budynki oraz domy remontowane.

Na jakim etapie wykończenia domu montujemy schody drewniane?

Schody o konstrukcji betonowej robi się w trakcie budowy domu i tylko wykańcza po jej zakończeniu. Montaż schodów drewnianych przypada na moment, gdy dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego i ma już dach, okna, podkłady podłogowe, czynny system ogrzewania. Wtedy, w miejscu ustalonym przez projektanta, montuje się konstrukcję schodów i instaluje ich stopnie oraz pozostałe elementy. Posadzkę układa się zazwyczaj przed zbudowaniem schodów, choć nie jest to regułą.

Autor: Piotr Mastalerz

Montaż schodów drewnianych przypada na moment, gdy dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego

 

Zobacz także:

Schody drewniane: kupić, zamówić czy zrobić?

Podstawowe informacje dotyczące schodów zawiera projekt domu.

Z projektu domu odczytamy, gdzie schody będą zlokalizowane, jaki powinny mieć układ, długość, wysokość i szerokość. Dowiemy się również, jaką grubość ma strop, co także jest istotne. Musimy ponadto wiedzieć, jak gruba będzie posadzka łącznie z wszelkimi warstwami mającymi się pod nią znaleźć. Schody drewniane montuje się bowiem często po wykończeniu podłóg.

Dysponując takimi danymi, możemy udać się do sklepu lub firmy sprzedającej schody i kupić kompletny zestaw gotowy do zmontowania (samodzielnego lub przeprowadzanego przez zatrudnionych fachowców).

Pewne modele schodów, na przykład niektóre schody kręte, mogą być przywiezione w całości lub w kilku fragmentach. To znacznie skraca czas montażu.

Najpopularniejszą opcją jest jednak zamawianie drewnianych schodów u stolarza. Na podstawie projektu i w zgodzie z naszymi sugestiami przygotuje on wszystkie części, przyjedzie na miejsce i złoży je w całość. Część prac możemy zrobić sami. U stolarza zamówimy wtedy jedynie te elementy, które byłyby za trudne do wykonania dla majsterkowicza z amatorskimi narzędziami. Montaż schodów i wykończenie schodów pozostawimy sobie. Nie brak jednak inwestorów na tyle uzdolnionych, że potrafią zbudować schody samodzielnie od początku do końca.

Materiały wykończeniowe: jakie drewno na schody?

Od rodzaju drewna zależy nie tylko wygląd naszych schodów, ale również ich trwałość. Najczęściej stopnie schodów i inne elementy wykonuje się z rodzimych gatunków – buku, jesionu, dębu, klonu, modrzewia. Nadszedł okres ogromnej popularności dla drewna sprowadzanego z egzotycznych krajów i schody robi się dziś chętnie również z merbau, teku, jatoby i innych gatunków o nazwach dziwnie brzmiących. Gwarantują oryginalny wygląd schodów i zazwyczaj są znacznie trwalsze od drewna pochodzącego z rodzimych lasów. Najtańsze będą schody zrobione z sosny, jodły lub ze świerku.

WARTO WIEDZIEĆ

o koniecznie musisz wiedzieć o schodach drewnianych

  1. Schody drewniane są zbudowane ze stopni, z części nośnych, na których stopnie się opierają, oraz z balustrady (niebędącej jednak ich nieodłącznym elementem).
  2. Schody drewniane mogą być proste, zabiegowe – czyli z zakrętami – lub kręte.
  3. Mogą mieć spoczniki, czyli podesty rozdzielające je na kilka oddzielnych biegów. Są one przydatne zwłaszcza w miejscu zakrętów.
  4. Stopnie mają najczęściej długość 1 m. Krótsze niż 80 cm stają się niewygodne i trudno po nich wnosić duże przedmioty.
  5. Aby zapewnić wygodę, kąt nachylenia schodów nie powinien być większy niż 30°.
  6. Najwygodniejsze są schody dwubiegowe ze spocznikiem, o stopniach wysokości około 17 cm.
  7. Schody mogą mieć stopnie pełne (stopnice z podstopnicami) lub ażurowe (tylko stopnice, bez podstopnic).
  8. Schody można kupić w standardowym zestawie przygotowanym do zmontowania lub zamówić ich wykonanie od podstaw wraz z montażem.
  9. Schody modułowe i kręte najczęściej nie są w całości z drewna. Część elementów nośnych jest z huty

Przeczytaj dodatkowo:
Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...