| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Wybieramy lampę

Wybieramy lampę

Jeśli decydujemy się na żyrandol, zwróćmy uwagę, w którą stronę skierowane jest jego światło. Jeśli na boki – rozproszy się po ścianach... 

Wielkość oprawy i długość sznura

Lampę trzeba dopasować do konkretnego pomieszczenia. Duży abażur w małym pokoju wygląda śmiesznie, lampa na długim sznurze w niskim pomieszczeniu tylko przeszkadza. Zazwyczaj wysokość, na jakiej wisi lampa, możemy regulować ujmując część ogniw z metalowego łańcucha lub podwijając plastikowy kabel pod puszkę. Do niskich mieszkań lepiej jednak kupić płaski plafon, który umieścimy przy suficie. Do wyższych można wybrać lampę wiszącą albo żyrandol.

Kierunek światła

Jeśli decydujemy się na żyrandol, zwróćmy uwagę, w którą stronę skierowane jest jego światło. Jeśli na boki – rozproszy się po ścianach: niektóre fragmenty pomieszczenia oświetli słabiej, niektóre mocniej. Gdy będzie skierowane do góry – rozproszy się po suficie i równomiernie rozjaśni wnętrze. Żyrandol nad stołem, powinien być na takiej wysokości, aby światło nie oślepiało. W żyrandolach typu pająk i niektórych plafonierach oprawy żarówek są ruchome, co pozwala zmieniać kierunek strumienia światła. Nie da się tego zrobić w lampach. Możemy tylko regulować długość sznura. Wydłużając go, skupimy strumień światła, skracając – rozproszymy.

Klasa oświetleniowa oprawy

Określa ona intensywność i kierunek światła. Oprawy klasy I i II są przeznaczone do oświetlenia bezpośredniego, np. miejsc pracy: słabo oświetlają sufit, ale dobrze przestrzeń, w której się pracuje. Oprawa klasy III daje światło mieszane, częściowo rozproszone, częściowo skupione.

Metal, mosiądz, szkło, papier, plastik...

Od materiału, z którego zrobiona jest lampa zależy, jak długo będzie nam służyła. Lampy z mosiądzu i szkła – jeśli będą prawidłowo użytkowane – posłużą przez lata. Mniej trwałe są te z papieru, tkaniny i plastiku. Papierowe kule łatwo się kurzą. Łatwo je też uszkodzić podczas czyszczenia.

ABC oświetlenia - sypialnia

Sypialnia wymaga światła zróżnicowanego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu,...

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego...

Nowe technologie w oświetleniu: diody led, lampy...

Nowe rodzaje oświetlenia dają niedostępne dotychczas możliwości aranżacji wnętrz przy pomocy różnych...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Światło naturalne w domu. Wpływ światła na...

Światło naturalne wpływa na nasze samopoczucie - gdy brakuje światła w domu, jesteśmy rozdrażnieni i...

Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.