Wszystko jasne! Wybieramy lampy: żyrandol oraz plafon

2009-09-04 2:00

Wisząca lampa daje wyraźne, równomierne światło, lecz nie oślepia. Może być zarówno żyrandolem w salonie, jak i nastrojową latarenką nad stołem. Na dodatek taka lampa prawie nie zajmuje miejsca. I jak tu się na nią nie skusić? Wybierz z nami lampę!

Wszystko jasne
Autor: IKEA|Tomasz Prażmowski|Wojciech Kryński Wszystko jasne

Aby źródło światła spełniało swoją funkcję, musi być umieszczone w odpowiedniej oprawie. Wybierając ją, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • oprawy z kloszem nieprzepuszczającym światła, zamkniętym od góry, kierują światło ku dołowi;
  • oprawy z kloszem nieprzepuszczającym światła zamkniętym od dołu, oświetlają sufit i ewentualnie ściany, dając światło rozproszone;
  • półprzezroczyste abażury lub szklane klosze oprócz światła bezpośrednio padającego przez otwór dają także światło rozproszone, oświetlające sufit i ściany;
  • abażury, odbłyśniki (powierzchnie odbijające światło), klosze należy tak dobierać, aby źródło światła nie było widoczne lub jego obraz nie odbijał się od powierzchni, na którą patrzymy, na przykład od blatu stołu.
Żyrandol
Autor: Marcin Czechowicz

Żyrandol

Od lampy różni się tym, że ma więcej niż jedno źródło światła. Najczęściej składa się z metalowego, drewnianego lub plastikowego stelaża i kilku niewielkich, szklanych kloszy.

Żyrandole najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach. Świecą równomiernym, rozproszonym światłem. Nowoczesne żyrandole mają ciekawe, zaskakujące kształty, są więc nie lada ozdobą pokoju dziennego czy sypialni. Możemy je kupić w komplecie z kinkietami. Dzięki temu wnętrze zyska jednolity charakter.

WIDEO: Wieszanie żyrandola. Jak zrobić to szybko i bezpiecznie?

Wieszanie żyrandola. Jak zrobić to szybko i bezpiecznie?

Lampa wisząca

To oprawa najczęściej na jedną żarówkę. Bezpośrednio oświetla określoną, niewielką przestrzeń – dlatego najczęściej spotykamy ją nad stołem w salonie lub jadalni. Wiszące lampy idealnie nadają się też do pokoju dziecinnego – jako oświetlenie miejsca do nauki lub zabawy.

Produkowane są ze szkła, tworzyw sztucznych (najtańsze) lub metalu. Jeśli chcemy, żeby w pokoju było przytulnie, powieśmy w nim lampę z wikliny. W sprzedaży są też lampy z ręcznie tkanej plecionki mosiężnej. Umiejętnie dobrane, będą ciekawą dekoracją przedpokoju.

Plafony (plafoniery)

To płaskie klosze mocowane bezpośrednio do ściany lub do sufitu. Doskonałe do niskich pomieszczeń, gdzie wiszące lampy mogą przeszkadzać. Sprawdzą się też w pokoju dziecinnym. Rozbrykane w czasie zabawy dzieciaki łatwiej zniszczą wiszącą lampę, niż płaski, przytwierdzony do ściany plafon. Plafony są również przydatne w przedpokoju: zajmują niewiele miejsca i dają dyskretne, łagodne światło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie