| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Wszystko jasne! Wybieramy lampy: żyrandol oraz plafon

Wszystko jasne! Wybieramy lampy: żyrandol oraz plafon

Wisząca lampa daje wyraźne, równomierne światło, lecz nie oślepia. Może być zarówno żyrandolem w salonie, jak i nastrojową latarenką nad stołem. Na dodatek taka lampa prawie nie zajmuje miejsca. I jak tu się na nią nie skusić? Wybierz z nami lampę!

Aby źródło światła spełniało swoją funkcję, musi być umieszczone w odpowiedniej oprawie. Wybierając ją, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • oprawy z kloszem nieprzepuszczającym światła, zamkniętym od góry, kierują światło ku dołowi;
  • oprawy z kloszem nieprzepuszczającym światła zamkniętym od dołu, oświetlają sufit i ewentualnie ściany, dając światło rozproszone;
  • półprzezroczyste abażury lub szklane klosze oprócz światła bezpośrednio padającego przez otwór dają także światło rozproszone, oświetlające sufit i ściany;
  • abażury, odbłyśniki (powierzchnie odbijające światło), klosze należy tak dobierać, aby źródło światła nie było widoczne lub jego obraz nie odbijał się od powierzchni, na którą patrzymy, na przykład od blatu stołu.
Autor: Marcin Czechowicz

Żyrandol

Od lampy różni się tym, że ma więcej niż jedno źródło światła. Najczęściej składa się z metalowego, drewnianego lub plastikowego stelaża i kilku niewielkich, szklanych kloszy.

Żyrandole najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach. Świecą równomiernym, rozproszonym światłem. Nowoczesne żyrandole mają ciekawe, zaskakujące kształty, są więc nie lada ozdobą pokoju dziennego czy sypialni. Możemy je kupić w komplecie z kinkietami. Dzięki temu wnętrze zyska jednolity charakter.

Lampa wisząca

To oprawa najczęściej na jedną żarówkę. Bezpośrednio oświetla określoną, niewielką przestrzeń – dlatego najczęściej spotykamy ją nad stołem w salonie lub jadalni. Wiszące lampy idealnie nadają się też do pokoju dziecinnego – jako oświetlenie miejsca do nauki lub zabawy.

Produkowane są ze szkła, tworzyw sztucznych (najtańsze) lub metalu. Jeśli chcemy, żeby w pokoju było przytulnie, powieśmy w nim lampę z wikliny. W sprzedaży są też lampy z ręcznie tkanej plecionki mosiężnej. Umiejętnie dobrane, będą ciekawą dekoracją przedpokoju.

Autor: Mariusz Bykowski

Lampa plafon

Lampa zwis

Plafony (plafoniery)

To płaskie klosze mocowane bezpośrednio do ściany lub do sufitu. Doskonałe do niskich pomieszczeń, gdzie wiszące lampy mogą przeszkadzać. Sprawdzą się też w pokoju dziecinnym. Rozbrykane w czasie zabawy dzieciaki łatwiej zniszczą wiszącą lampę, niż płaski, przytwierdzony do ściany plafon. Plafony są również przydatne w przedpokoju: zajmują niewiele miejsca i dają dyskretne, łagodne światło.

Oświetlić dom

Dobór właściwego oświetlenia wnętrz jest niekiedy prawdziwym wyzwaniem,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Lampy sufitowe, LED, halogeny? Jakie oświetlenie...

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Odpowiednio dobrane lampy sprzyjają...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Diody LED. Poznaj fakty i mity o oświetleniu...

Czy rzeczywiście diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi podczas użytkowania, a ich trwałość została...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...