| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Garderoba bez okna. Jakie wybrać oświetlenie - halogeny czy świetlówki

Garderoba bez okna. Jakie wybrać oświetlenie - halogeny czy świetlówki

Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, będziesz widział ubrania w garderobie w ich naturalnych kolorach. Najlepsze oświetlenie jest oczywiscie naturalne, ale jeżeli w garderobie nie ma okna, wybierz żarówki i lampy halogenowe. Mają ciepłe światło i najlepiej oddają kolory. Dobre są też świetlówki color proof, ale świecą słabiej.

Mieszkać lepiej

Najlepiej, jeśli garderoba ma dostęp do światła naturalnego. Dlatego, choć zwykle jest to pomieszczenie pozbawione okna, można postarać się je rozjaśnić światłem docierającym z sąsiedniego pomieszczenia przez szklane drzwi lub ścianę z luksferów.

Jakie oświetlenie w garderobie?

Aby oświetlenie spełniało swoją funkcję, powinno być równomierne, mieć odpowiednie natężenie oraz barwę.

Często wykorzystywane świetlówki niskiej jakości powodują przekłamanie barw. Optymalne w garderobach jest światło ciepłe. Chłodne wyostrza barwy i jest wyjątkowo niekorzystne dla sylwetki czy twarzy.

W garderobach zalecane jest wykorzystanie halogenowych źródeł światła, ponieważ takie oświetlenie najlepiej oddaje barwy tkanin. Można stosować także świetlówki, które nie nagrzewają się tak silnie jak halogeny. Są montowane przeważnie w sufitach szaf, powinny być kierowane, z możliwością ustawienia pod odpowiednim kątem.

Gdzie montować oświetlenie?

Doprowadzenie światła do poszczególnych przegród i półek jest możliwe dzięki dodatkowemu wbudowaniu opraw z boku, wewnątrz szafy. Zamiast kilku opraw punktowych można wykorzystać zainstalowaną pionowo świetlówkę liniową.

System oświetlenia garderoby powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby źródła światła zapalały się same po otwarciu drzwi i gasły po ich zamknięciu.

WAŻNE

W garderobach prawidłowy odbiór kolorów jest szczególnie ważny, dlatego zalecane jest stosowanie źródeł światła o współczynniku oddawania barw Ra przekraczającym 90, co oznacza niemal idealne oddanie oryginalnych kolorów.

Praktycznie tylko światło dzienne oraz światło żarówki i lampy halogenowej dają możliwość pełnego rozróżniania barw (Ra =100). Najlepsze świetlówki color proof osiągają Ra rzędu 96-98, niestety, kosztem mniejszej wydajności świetlnej.

Drugim ważnym czynnikiem jest barwa światła. Najkorzystniejsze są źródła o tak zwanej temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 2700-8000 K. Przykład oznaczenia na opakowaniu: 18W/830/G13 opisuje świetlówkę 18-watową Ra ³80, o temperaturze barwowej 3000 K.

Oświetlenie salonu i jadalni - jaka lampa nad stołem okrągłym, jaka nad kwadratowym

Oświetlenie salonu i jadalni z pozoru nie jest kluczową kwestią w urządzaniu wnętrz. Jednak w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Nowoczesne lampy wiszące do kuchni. 10 pomysłów...

Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo istotną rolę w jej wystroju. Nowoczesne lampy wiszące są nie tylko...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Jaka lampa do salonu, kuchni, sypialni? Wybierz...

Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju wnętrz, ale także o ich funkcjonalności. Odpowiednio dobrane lampy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.