| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Garderoba bez okna. Jakie wybrać oświetlenie - halogeny czy świetlówki

Garderoba bez okna. Jakie wybrać oświetlenie - halogeny czy świetlówki

Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, będziesz widział ubrania w garderobie w ich naturalnych kolorach. Najlepsze oświetlenie jest oczywiscie naturalne, ale jeżeli w garderobie nie ma okna, wybierz żarówki i lampy halogenowe. Mają ciepłe światło i najlepiej oddają kolory. Dobre są też świetlówki color proof, ale świecą słabiej.

Mieszkać lepiej

Najlepiej, jeśli garderoba ma dostęp do światła naturalnego. Dlatego, choć zwykle jest to pomieszczenie pozbawione okna, można postarać się je rozjaśnić światłem docierającym z sąsiedniego pomieszczenia przez szklane drzwi lub ścianę z luksferów.

Jakie oświetlenie w garderobie?

Aby oświetlenie spełniało swoją funkcję, powinno być równomierne, mieć odpowiednie natężenie oraz barwę.

Często wykorzystywane świetlówki niskiej jakości powodują przekłamanie barw. Optymalne w garderobach jest światło ciepłe. Chłodne wyostrza barwy i jest wyjątkowo niekorzystne dla sylwetki czy twarzy.

W garderobach zalecane jest wykorzystanie halogenowych źródeł światła, ponieważ takie oświetlenie najlepiej oddaje barwy tkanin. Można stosować także świetlówki, które nie nagrzewają się tak silnie jak halogeny. Są montowane przeważnie w sufitach szaf, powinny być kierowane, z możliwością ustawienia pod odpowiednim kątem.

Gdzie montować oświetlenie?

Doprowadzenie światła do poszczególnych przegród i półek jest możliwe dzięki dodatkowemu wbudowaniu opraw z boku, wewnątrz szafy. Zamiast kilku opraw punktowych można wykorzystać zainstalowaną pionowo świetlówkę liniową.

System oświetlenia garderoby powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby źródła światła zapalały się same po otwarciu drzwi i gasły po ich zamknięciu.

WAŻNE

W garderobach prawidłowy odbiór kolorów jest szczególnie ważny, dlatego zalecane jest stosowanie źródeł światła o współczynniku oddawania barw Ra przekraczającym 90, co oznacza niemal idealne oddanie oryginalnych kolorów.

Praktycznie tylko światło dzienne oraz światło żarówki i lampy halogenowej dają możliwość pełnego rozróżniania barw (Ra =100). Najlepsze świetlówki color proof osiągają Ra rzędu 96-98, niestety, kosztem mniejszej wydajności świetlnej.

Drugim ważnym czynnikiem jest barwa światła. Najkorzystniejsze są źródła o tak zwanej temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 2700-8000 K. Przykład oznaczenia na opakowaniu: 18W/830/G13 opisuje świetlówkę 18-watową Ra ³80, o temperaturze barwowej 3000 K.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...

Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu,...

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego...

Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....