| muratordom.pl » Wnętrza » Miejsce do pracy » Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym lub pracujemy w domu zawodowo, niezbędny jest wygodne miejsce do pracy. Podpowiadamy, jak je urządzić...

Pokoje dziecięce często są na tyle małe, że trudno w nich swobodnie zmieścić odpowiedniej wielkości biurko z pełnym wyposażeniem niezbędnym do nauki. Ograniczenie się jedynie do biurka komputerowego jest pomyłką - szkolna edukacja wymaga korzystania ze znacznie większej ilości źródeł, trzeba mieć miejsce na rozłożenie książek, poradników, zeszytów, dużych map.

Młodsze dzieci potrzebują sporo miejsca do wykonania prac plastycznych – mały blat biurka zwykle nie wystarcza, aby rozwinąć skrzydła. Nie zawsze naukę zgłębiamy jedynie przy biurku. Można się uczyć, siedząc z podręcznikiem w wygodnym fotelu lub rozciągając się na kanapie.

Często niedoceniamy, że dzieci rozpoczynające szkołę najchętniej odrabiają lekcje pod okiem mamy – przy kuchennym stole, w salonie, jadalni lub we wspólnym pokoju do pracy. To tam należy urządzić im miejsce do nauki, pokój dziecięcy przez pierwsze lata pozostanie raczej bawialnią i ewentualnie sypialnią dziecka.

Gabinet cichej pracy - nie tylko dla dorosłych

Wśród prac wykonywanych przez dorosłych i starszą młodzież jest wiele zajęć, które wymagają niezależności i izolacji od życia rodzinnego. Bez trudu możemy je jednak wykonywać w części mieszkalnej domu.

Gdy dom jest na tyle duży, najlepiej przeznaczyć któreś pomieszczenie na osobny gabinet. Służy on temu, by domownik zajęty pracą nie przeszkadzał innym i żeby w spokoju mógł zająć się swoimi sprawami. Gdy pracujemy w samotności, potrzebujemy skupienia i koncentracji, urządźmy więc pracownię z dala od gwarnej części dziennej; na strychu, poddaszu, w piwnicy. Okna nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, zadbajmy też o wyciszające drzwi.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Błędem jest planowanie do nauki lub pracy jedynie stanowiska komputerowego. Równie przydatny okaże się zaciszny zakątek z fotelem i wygodny stół, na którym można swobodnie rozłożyć zeszyty czy papiery z biura

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W rodzinnym gronie

Często bywa tak, że w rodzinie kilka osób pracuje i uczy się w domu. Dobrym rozwiązaniem jest rodzinna pracownia. Wprawdzie nie będzie to idealne miejsce do pracy w ciszy i skupieniu, ale dobre, gdy obawiamy się, że posiadanie przez każdego z domowników własnego komputera nadwątli życie rodzinne. Pracując w rodzinie, mamy ze sobą lepszy kontakt, możemy wzajemnie sobie pomagać, a przerwy w pracy wykorzystać na tak potrzebną rozmowę. Szukając miejsca na rodzinną pracownię, możemy wybrać otwarte poddasze, antresolę, otwarty hol na półpiętrze. Miejsce widoczne ma tę zaletę, że pozwala rodzicom mieć oko na to, w jaki sposób ich pociechy korzystają z komputera.

Pracować przy okazji

Nie ma sensu urządzać specjalnego gabinetu, gdy w domu pracujemy jedynie okazjonalnie. Gdy ustawimy biurko z komputerem w kuchni lub pokoju dziennym, będziemy mogli pracować tam wieczorami. W sypialni można popracować w ciszy nawet w ciągu dnia, ale w nocy będziemy przeszkadzać śpiącej osobie. Najlepiej, jeśli miejsce do pracy urządzone w pomieszczeniu o innej funkcji da się oddzielić drzwiami przesuwnymi, ścianką, parawanem. Zorganizowanie mobilnego stanowiska pracy umożliwiają laptopy, które można rozkładać w dowolnym miejscu domu – również na tarasie lub w ogrodzie. Komputer stacjonarny można umieścić na przenośnym stelażu na kółkach – na czas pracy przystawić go do stołu w jadalni lub w kuchni.

ZDANIEM EKSPERTA

Miejsce pracy i jego aranżacja powinny być dopasowane do formy pracy oraz indywidualnych preferencji. Każdy z nas potrzebuje specyficznych warunków, aby uaktywnić swą kreatywność. Jedni wymagają idealnej ciszy, spokoju, każdy szmer wybija ich ze skupienia. Inni pracują przy włączonym telewizorze, ze słuchawkami podłączonymi do sprzętu grającego z ulubioną muzyką.

Młode osoby powinny pracować, uczyć się przy minimalizacji zewnętrznych dystraktorów, czyli pobocznych elementów zaprzątających uwagę. Pokój do pracy położony blisko salonu, z którego dochodzą dźwięki telewizora, czy kuchni z całym bogactwem jej hałasów to nie najlepsze sąsiedztwo. Odciąganie uwagi powoduje wydłużenie czasu (nawet dwukrotne w porównaniu z dogodnymi warunkami) potrzebnego do wykonania trudnego zadania, jakim jest nauka czy inna praca twórcza.

Osoby dorosłe, posiadające wypracowane umiejętności mechanicznego wykonywania czynności, potrafią wykazywać się uwagą podzielną. Często też w takich sytuacjach działania prowadzone jednocześnie sprzyjają efektywnej pracy. Wszak słuchanie szmeru źródełka ogrodowego wpadającego przez okno gabinetu potrafi mieć cudowny wpływ na pisanie pracy magisterskiej czy tworzenie projektu architektonicznego.

Barwy wnętrza to też ważny element. W zależności od potrzeby osiągnięcia stanu wyciszenia czy pobudzenia potrzebujemy stonowanych lub intensywnych barw. Warto zadbać o warunki, które zmaksymalizują przełożenie naszego wysiłku na zamierzone działanie. Wbrew pozorom nie jest wszystko jedno, w jakim otoczeniu pracujemy.

Anna Harasimowicz, psycholog społeczny

Kilka porad, jak zoragnizować miejsce do pracy

Nie warto oszczędzać na krzesłach, których tańsze wersje rozpadają się zwykle po kilku...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Praca przy komputerze. Jaka powinna być wysokość...

Osoby korzystające z komputera na co dzień potrzebują dobrze zorganizowanego, funkcjonalnego stanowiska...

Gabinet w salonie? To możliwe! Sprawdź, jak...

Pokój dzienny z miejscem do pracy. Łamigłówkę funkcjonalną można rozwiązać, zachowując...

Miejsce do pracy w pokoju dziennym. Jak ustawić...

Pokój dzienny to dobre miejsce na komputer, pod warunkiem jednak, że biurko służy jako rodzinne biuro...

Domowa biblioteka na 15 sposobów. GALERIA

Domowa biblioteka powinna harmonizować ze stylem wnętrza. Nie mniej ważna jest jej funkcjonalność. Zobacz 15...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...